Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v opeře získala mezzosopranistka Eva Randová

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru opera v Národním divadle v sobotu 9. října 2021 dostala mezzosopranistka Eva Randová. Temně zabarvený znělý mezzosoprán ji vynesl do výšin Metropolitní opery v New Yorku, milánské La Scaly či Covent Garden v Londýně.
Eva Randová (archiv OP)

V historické budově Národního divadla se v sobotu večer předávaly Ceny Thálie. Loni se kvůli pandemii koronaviru předávaly jen online, pandemie ale ovlivnila i letošní ročník. Porotci nemohli hodnotit jevištní výkony v uplynulé sezoně, protože divadla byla zavřená téměř celý rok. Pořádající Herecká asociace se proto rozhodla udělit více cen za celoživotní mistrovství.

V kategorii opera si cenu převzala mezzosopranistka Eva Randová. Zpívala po boku nejslavnějších pěveckých hvězd a pod vedením nejuznávanějších dirigentů. Letos Randová oslaví pětaosmdesátiny. V sobotu si jako první převzala při ceremoniálu předávání Thálií skleněnou plastiku podle návrhu Bořka Šípka.

“Je to překvapení, protože už je to 20 let, co nezpívám, jsem v důchodu. Je to 23 let, co jsem naposledy vystoupila ve Státní opeře, když jsme se loučila jako její ředitelka. A je to už 50 let, co jsem stála na pódiu zlaté kapličky. Děkuji vám za to, že jsem tu ještě jednou mohla stát,” uvedla Randová.

Pěvkyně měla krušné začátky, neuspěla v několika českých divadlech, angažoval ji v roce 1962 teprve dirigent Zdeněk Košler v Ostravě, kde zpívala do roku 1968. Ale i tady jí umělecká rada řekla, že “tento hlas není pro Ostravu”. Z Národního divadla ji mimo jiné odvedla bytová krize. Když slíbený byt nebyl, vzala v roce 1970 nabídku do Norimberku. V Německu pak už zůstala jako sólistka stuttgartské opery, kde později také získala prestižní titul komorní pěvkyně.

Její jméno nadlouho zmizelo z české operní scény, přitom pěvkyně nikdy neemigrovala a vždycky měla československý pas. Temperamentní mezzosopranistka záhy zdomácněla na předních scénách ve Stuttgartu, Mnichově či Norimberku, odkud byl už jen krůček do proslulé Covent Garden, La Scaly i do Pařížské opery. V legendární MET debutoval v roce 1981 coby Fricka ve Wagnerově Zlatu Rýna, později zde zpívala i Venuši v další Wagnerově opeře Tannhäuserovi. V lednu 1999 pak byla Kabanichou v Kátě Kabanové.

Ceny Thálie 2020 (zdroj Ceny Thálie)
Ceny Thálie 2020 (zdroj Ceny Thálie)

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, tanec a pohybové divadlo dostal tanečník Jaroslav Slavický. Stejné ocenění v oboru alternativního divadla dostal Ján Sedal a v kategorii loutkového divadla Tomáš Dvořák.

V oboru činohra jednorázově a mimořádně udělila šest ocenění, přičemž běžně se udílí po jednom v ženské a mužské kategorii. Dnes si tak skleněnou sochu, která je symbolem múzy Thálie, odnesly v ženské kategorii Iva Janžurová a Libuše Švormová. V mužské kategorii si cenu za celoživotní mistrovství v činohře odnesl Alois Švehlík a Jaroslav Satoranský. In memoriam asociace ještě ocenila dva herce, kteří letos zemřeli, Zdenku Procházkovou a Karla Urbánka. V kategorii muzikál si cenu za celoživotní mistrovství odnesla herečka, zpěvačka a muzikantka Jitka Molavcová.

Předávaly se také ceny, jejichž laureáty již pořadatelé oznámili v červnu. Cenu České akademie divadelníků, o jejímž udělení rozhodují držitelé Cen Thálie a další divadelní osobnosti, převzal herec a režisér Jan Kačer. Cena mladému umělci nebo umělkyni do 33 let v oboru činohra letos patří Denise Barešové a Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi získal dramaturg Jaroslav Someš.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments