Ceny Thálie mají i Hundeling, Sem, Márová a Vinklát, celoživotní Švejda, Böhm a Srnec

Už popětadvacáté byly dnes večer v pražském Národním divadle vyhlášeny Ceny Thálie. Herecká asociace rozdala celkem patnáct cen – vedle osmi v jednotlivých oborech i pět za celoživotní mistrovství a také cenu kolegia za mimořádný umělecký přinos českému divadelnímu umění.
Národní divadlo (zdroj flickr.com / Alistair Young)

Celkem do metropole směřovalo devět a do krajů patnáct nominací. Pětkrát se v nominacích objevili umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy, třikrát oslovily porotce výkony na jevišti libereckého Divadla F. X. Šaldy, po dvou nominacích dostala Národní divadla z Prahy a Brna.

V operní kategorii získala Cenu Thálie sopranistka Maida Hundeling za Desdemonu ve Verdiho Otellovi v nastudování Národního divadla moravskoslezského Ostrava, přednost dostala před taktéž nominovanými Markétou Cukrovou a Kateřinou Kněžíkovou.

Giuseppe Verdi: Otello – Gianluca Zampieri (Otello), Maida Hundeling (Desdemona) – NDM 2017 (zdroj NDM /foto Martin Popelář)

Thálii v operní kategorii si odnesl i barytonista Svatopluk Sem za Germonta ve Verdiho La traviatě v inscenaci Jihočeského divadla České Budějovice, v užších nominacích byli i Andrij Shkurhan a Tuitusz Tóbisz.

Giuseppe Verdi: La traviata – Svatopluk Sem (Germont) – Jihočeské divadlo 2017 (zdroj JD)

Thálii za celoživotní mistrovství v operním žánru dostal dlouholetý sólista Opery Národního divadla v Praze, tenorista Miroslav Švejda. Ve „zlaté kapličce“ byl v angažmá od roku 1969 a působil tu dlouhých pětatřicet let, v desítkách prvooborových rolí českého i světového repertoáru.

Bedřich Smetana: Dvě vdovy – Miroslav Švejda (Ladislav Podhajský) – ND 1971 (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

V kategorii balet, pantomima a jiný tanečně dramatický žánr Cenu Thálie převzala první sólistka Baletu pražského Národního divadla Nikola Márová za roli Matky v choreografii Glena Tetleye Svěcení jara, uvedené v rámci večera Timeless baletním souborem první scény. V užších nominacích byly též Fanny Barrouquére a Barbora Šulcová.

Glen Tetley: Svěcení jara – Nikola Márová a Michal Štípa – ND Praha 2017 (zdroj FB Baletu ND Praha / foto Pavel Hejný)

Za mužský taneční výkon byl oceněn první sólista Baletu Národního divadla v Praze Ondřej Vinklát za roli Vyvoleného, také v choreografii Glena Tetleye Svěcení jara v triptychu Timeless. Dalšími nominovanými tanečníky byli Burak Serkan Cebeci a Rory Ferguson.

Glen Tetley: Svěcení jara – Ondřej Vinklát (Vyvolený) a soubor Baletu ND Praha – ND Praha 2017 (zdroj ND Praha / foto Pavel Hejný)

Cenu za celoživotní mistrovství převzal někdejší tanečník olomouckého Moravského divadla a poté Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Richard Böhm. V ostravském angažmá, kde ztvárnil řadu rolí prvního oboru, byl od roku 1969 až do roku 1985, působil i jako pedagog.

E. L. Lazarev: Antonius a Kleopatra – Richard Böhm (Antonius) a Ludmila Ernstová (Kleopatra) – NDM 1976 (zdroj ndm.cz/foto František Krasl)

Cena kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění patří scénografovi, režisérovi, výtvarníkovi, hudebnímu skladateli a manažerovi Černého divadla Jiřímu Srncovi. Jiří Srnec spolupracoval mimo jiné s divadlem Semafor, Laternou magikou i mnichovskou operou.

Jiří Srnec (zdroj commons.wikimedia.org)

Kompletní nominace včetně širších pro námi sledované žánry najdete na našich stránkách zde. Letošní udílení Cen Thálie moderoval Václav Moravec.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments