Ceny Thálie za rok 2011 pro operu a balet uděleny

Ceny Herecké asociace za mimořádné umělecké výkony byly dnes večer uděleny v Národním divadle v Praze. Mezi oceněnými jsou tak jako každý rok i letos operní a baletní sólisté.Cenu za ženský výkon v oboru opera převzala Anna Klamo za titulní roli v Delibesově opeře Lakmé, v Severočeském divadle opery a baletu Ústí nad Labem (naši recenzi této inscenace s oceněnou sopranistkou v titulní roli najdete zde).

Cenou za mužský výkon v opeře byl odměněn barytonista Jacek Strauch, díky titulní roli v opeře Paula Hindemitha Cardillac v Národním divadle moravskoslezském Ostrava (recenzi této inscenace včetně hodnocení výkonu Jacka Straucha najdete na Opeře Plus zde).

Do operní síně slávy vstoupil dlouholetý člen opery Národního divadla v Praze, barytonista René Tuček. „Ať pravda v umění září a dává lidem štěstí a radost,“ ocitoval Tuček Brahmsův vzkaz Schumannovi. (Portrét René Tučka, tak jak jsme jej uvedli v rámci našeho seriálu Osobnosti české opery, najdete zde).

V kategorii  balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr získala cenu Thálie Miho Ogimoto za titulní roli v Adamově baletu Giselle ve Státní opeře Praha.

V kategorii tanečníků byl oceněn Jan Fousek za roli Vikomta de Valmont v inscenaci Nebezpečné známosti Národního divadla Brno, v choreografii Krzysztofa Pastora (naši recenzi této inscenace najdete zde, rozhovor s Janem Fouskem zde).

Za celoživotní přínos v tanečním oboru se komise rozhodla ocenit dlouholetého sólistu baletu Národního divadla v Praze Vlastimila Harapese. „Je mi jasné, že být u divadla je celoživotní diagnózna. Sebestřednost, egoismus. To člověka žene k tomu, aby si byl jistý tím, za čím chce jít,“ řekl Harapes v promítnutém medialonku.

Zvláštní cenu Kolegia pak převzal kostýmní výtvarník Josef Jelínek, jehož tvorba je  bezmála tři desítky let spojena s pražským Národním divadlem a Státní operou. Jelínkovy kostýmy se uplatnily v desítkách baletních, operních, ale i činoherních inscenacích, oceňován je i jako scénograf u baletních titulů.

Nejnovějšímu, devatenáctému ročníku Cen Thálií se budeme věnovat také v Operním panoramatu Heleny Havlíkové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments