Česká balerína z Paříže ještě jednou v Baletním panoramatu

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4

Baletná panoráma Pavla Juráša (173)
Tentoraz:

 • Tanec potřebuji k životu.“ Darja Krupková (2)
 • Pavel Hejný fotil plagát na Vertigo
 • Čo sleduje Darja Krupková?

 

Darja Krupková – druhá časť rozhovoru
Po mnohých významných domácich aj zahraničných umelcoch je minulá (tu) a dnešná Panoráma inakšia. Vďaka rodáčke z Česka Darji Krupkovej môžeme poodhaliť tajomstvá slávnej baletnej školy parížskej opery. Dozvedieť sa niečo viac o tom, ako vyučujú a vychovávajú študentov na akadémii s tristoročnou tradíciou. O škole, čo dala svetu hviezdy parížskeho baletu, ktoré pozná a zbožňuje baletný svet.

Darja Krupková (foto Dan Diren)
Darja Krupková (foto Dan Diren)

Ale Darja už dnes nie je študentka. Aká vlastne je? Čo má rada? O tom rozhovor tentokrát mlčí. Akú má rada balerína farbu? – Napríklad. – Záleží na kontexte, poznamenáva. Ale má rada „…třeba tmavě modrou, která mi připomíná moře, od mala jsem fascinovaná mořem a můžu strávit hodiny v moři, baví mne ten pocit splynutí s tímto tajemným světem. Legrační věc, před čtyřmi lety jsem se dozvěděla, že v perštině Darja znamená moře, tak proto ta posedlost asi,. hovorí s úsmevom. V svojom medailóniku na moje otázky pokračuje: Květiny mám ráda, jako každá dívka. Ráda dostávám růže, vzhledem k tomu, že v naší společnosti jsou symbolem lásky. A mám moc ráda jejich vůni, používám parfém z růží. Ale kdybych si měla vybrat podle sebe, tak miluji luční kvítí, připomíná mi jaro, domov a nádherně voní.“ Tanečnica rozpráva spontánne a úprimne.

A nejaké umelecké ikony? – „Oblíbených malířů mám více, budu citovat ty nejznámější. Z renesance Michelangelo, vždy mne fascinovala jeho práce, pro mne je to symbol perfekcionalismu, spojení vůle, génia a vědy.“ Darja aj sama maľuje: „Občas, když mám čas, tak ráda maluji podle jeho obrazů, ale i podle jiných renesančních malířů. Když jsem byla v Paříži, tak jsem chodila do Louvru si jen tak sednout a malovat podle různých obrazů. Divil byste se, kolik tam chodí lidí jen dělat skici. Z těch novodobějších mám ráda van Gogha nebo Moneta a pak také Zabinského. Priznáva ale, že ich má omnoho viac. Obľúbená herečka je pre Darju Audrey Hepburn. Prázdniny v Římě zkouknu každý rok aspoň třikrát. A z českých filmů mám ráda filmy pro pamětníky a Vlastu Buriana. Film Kristián videla aspoň tisíckrát, ako hovorí, a Tři oříšky pro Popelku nechýbajú na Vianoce. A keď sa chce smiať, pustí si Cimrmanov. „To je prostě mazec,“ konštatuje.

Ak by ste si mysleli, že baletky nečítajú a myslia len na tanec, mýlite sa. „Mám moc ráda Oscara Wilda, jeho humor je mi velice blízký. Ráda si přečtu Platona a z českých spisovatelů Karla Čapka. Ještě bych chtěla přidat Maurice Béjarta, úžasného choreografa, ale také člověka, což je vidět ve všech jeho dílech, ať už psaných, či pohybových. Moc se mi líbí jeho filozofie a myšlení.“ Tým sa postupne a logicky dostávame k baletu. Najobľúbenejšieho má Baryšnikova. U primabalerín je to horšie. „Jich je víc, spíš mnoho, každou mám oblíbenou na určitou roli. Cynthia Harvey jako Kitri v Don Quijotovi je naprosto famózní. Monique Loudières v Júlii, technika Sylvie Guillem, Isabelle Guérin ako Nikia v Bajadéře či Aurélie Dupont,“ vypočítava svoje favoritky. Obľúbený balet je typicky z Paríža a od Nurejeva – Romeo a Júlia. „Viděla jsem ho minimálně třicetkrát na živo a vždy mne naprosto dostane.“ To sa niekto má. Priznáva, že je skôr na klasiku, ale má rada Kyliána či Carolyn Carlson. Ale teraz už trochu späť na baletnú sálu parížskej školy. Pokračujeme v rozhovore:

Mnohé baletné školy majú oproti Česku veľmi zložité vzdelávanie svojich žiakov, čo sa týka všeobecných predmetov…

Na této škole se dopoledne od osmi do dvanácti hodin učí všeobecné předměty, které připravují žáky k maturitě. Pak je oběd a odpoledne od 13.30 do 18.30 hodin jsou kurzy baletní a večer jsou ještě nácviky na představení, často až do osmé večer. Třídy dopoledne a odpoledne ale nejsou stejného složení, pokud se týká žáků. Jednak baletní třídy takzvané „divize“ jsou kromě partneřiny a moderního tance oddělené pro kluky a holky, jednak do určité divize postoupíte až na základě závěrečných zkoušek z baletu. Kdežto ve všeobecných předmětech jste ve společných třídách, dohromady pro kluky a holky zhruba stejného věku.

A aké sú tam predmety? Mali ste i matematiku ako napríklad vo Viedni?

Ano, matematika se tu vyučuje, z jazyků se učí angličtina a němčina. Obecně se připravujete na maturitu, která se ve Francii dělá v průběhu dvou let a skládá se z devíti předmětů. Na této škole se připravujete na maturitu literního směru, což znamená, že se maturuje z francouzské literatury, přírodovědy, matematiky, fyziky, historie a zeměpisu, angličtiny, němčiny, filozofie a sportu.

Z baletních předmětů je tu samozřejmě nejvíc hodin klasiky, mladší ročníky mají i trochu folklor, historický tanec a mimiku, starší ročníky modernu, variace, adagio, herectví, dále se tu vyučuje muzikální projev se zpěvem, historie tance, anatomie a základy zápisu choreografie.

Darja Krupková (foto Dan Diren)
Darja Krupková (foto Dan Diren)

Tak to je hodne nabitý rozvrh. Chodili ste i na hodiny k slávnej primabaleríne Élisabeth Platel?

Ano, samozřejmě, Élisabeth Platel je ředitelka školy a vedla repetice na představení školy a chodila často do hodin klasiky, variací i adagia.

Zistili ste niečo ohľadne metodiky? Ako je to s tou francúzskou baletnou školou? Vy ste odišli z Česka, dalo by sa povedať z oblasti ruskej metodiky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4

Mohlo by vás zajímat