Týden s hudbou (157)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
V pondělí 2. května v kostele sv. Šimona a Judy v Praze zazní koncert gruzínského vokálního polyfonního uskupení Iberi. Večer je příležitostí seznámit se s fenoménem gruzínské vokální polyfonie, která je součástí světového kulturního dědictví; například píseň Čakrulo, jež je i na programu tohoto koncertu, byla již na prvním seznamu mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Iberi (zdroj fok.cz)
Iberi (zdroj fok.cz)

Dalším z pořádaných koncertů v kostele sv. Šimona a Judy, pod hlavičkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, bude v úterý 3. května vystoupení Musica Nova Ensemble s uměleckým vedoucím Lucienem Kandelem, kteří v pořadu nazvaném Hudba renesanční Prahy představí skladby slovinského skladatele Jacoba Handla, řečeného „Gallus“. Ten až do své smrti v roce 1591 působil jako varhaník u svatého Jana na Zábradlí v Praze. Jeho rozsáhlé dílo se vyznačuje spojením prvků franko-vlámské polyfonie se stylem benátské školy.

Musica Nova Ensemble (zdroj musicologie.org)
Musica Nova Ensemble (zdroj musicologie.org)

S podnázvem Shakespeare v hudbě se ve středu 4. a ve čtvrtek 5. května ve Smetanově síni Obecního domu uskuteční koncert, na kterém pod vedením dirigenta Petra Altrichtera zazní Sen o noci svatojánské Václava Trojana (suita z filmu), výběr ze Snu noci svatojánské opus 61 Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Richard III. Bedřicha Smetany, Romeo a Julie Petra Iljiče Čajkovského (fantazie a předehra), Koncert pro klavír a orchestr číslo 1 g moll opus 25 zahraje Ronald Brautigam, účinkuje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Ronald Brautigam (foto Marco Borggreve)
Ronald Brautigam (foto Marco Borggreve)

Závěrečný koncert sborového cyklu Pražského filharmonického sboru se bude konat ve čtvrtek 5. května 2016 opět v kostele sv. Šimona a Judy. Na programu jsou Hradčanské písničky, Kantor Halfar a Potulný šílenec Leoše Janáčka a Requiem Zdeňka Lukáše. Sborové kompozice Leoše Janáčka patří k tomu nejoriginálnějšímu, co v tomto oboru vzniklo.

V Národním divadle v Praze se ve čtvrtek 5. května uskuteční premiéra opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana. Inscenace z období Velké francouzské revoluce, která se řadí mezi vrcholy italského verismu, bude dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala. V hlavních rolích se v alternacích představí Hector Sandoval a Rafael Alvarez (Andrea Chénier), Svatopluk Sem a Roman Janál (Carlo Gerárd) a Anda-Louise Bogza a Petra Šimková-Alvarez (Maddalena z Coigny). Opera Andrea Chénier byla uvedena v Národním divadle jako novinka v roce 1897, pouhý rok po světové premiéře v milánské Scale a tři měsíce po její premiéře v Hamburku, kterou řídil Gustav Mahler. Od té doby v Národním divadle nikdy nezazněla.

U. Giordano: Andrea Chenier - ND (zdroj narodni-divadlo.cz)
U. Giordano: Andrea Chenier – ND (zdroj narodni-divadlo.cz)

 

Regiony
V rámci 48. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka se u Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v úterý 3. května uskuteční premiéra hudebně-literárního pořadu Dvořákův Americký sen. Ve středu 4. května se v Příbrami koná Den s Antonínem Dvořákem, jehož doprovodný program pro děti i dospělé proběhne v průběhu celého dne na různých místech města. Festival bude pokračovat ve čtvrtek 5. května v Galerii Františka Drtikola, opět v Příbrami, vystoupí Stratos Quartett. V sobotu 7. května se na zámku Březnice uskuteční koncert českého houslového dua Spohr Violin Duo. Festival pokračuje až do 26. května.

V Besedním domě v Brně se ve středu 4. května koná koncert členů Akademie Filharmonie Brno. V programu nazvaném Mladá krev aneb Hudba zblízka vystoupí Anežka Vargová a Karolína Smutná (flétny), Pavel Skopal (trubka), Dominika Ťuková (harfa) a další.

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uvede ve čtvrtek 5. května v divadle Antonína Dvořáka premiéru baletní komedie podle Snu noci svatojánské Williama Shakespeara, na hudbu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Shakespearova hra o milencích Hermii a Lysandrovi, Heleně a Demetriovi, o králi a královně skřítků a víl Oberonovi a Titanii, o skřítcích Pukovi a Robinovi, patří k nejoblíbenějším komediím světové literatury. Les jako dějiště příběhu představuje v choreografii a režii Youriho Vámose neznámou zem, krajinu nikoho, v níž jsou smazány hranice mezi přírodním a lidským bytím. Mladí muži a ženy se setkávají v nočním lese – netušíce, že se tam stanou obětí kouzel a čar skřítků a čarodějnic. Youri Vámos prostředí antiky i imaginární svět fantazie Shakespearovy hry posouvá do sedmdesátých let minulého století.

F. Mendelssohn-Bartholdy: Sen noci svatojánské - Stefano Pietragalla (Oberon) NDM (foto SofiG Art Photo)
F. Mendelssohn-Bartholdy: Sen noci svatojánské – Stefano Pietragalla (Oberon) NDM (foto SofiG Art Photo)

Pardubické hudební jaro pokračuje v koncertech ve čtvrtek 5. května v Rytířském sále zámku v Pardubicích. Představí se Five Star Clarinet Quartet, soubor, který osciluje repertoárově v oblasti klasické i jazzové hudby a navazuje na projev legendárního souboru Barock Jazz Quintet. Účinkují Jiří Hlaváč, Vlastimil Mareš, Irvin Venyš a Jan Mach. Program je složen ze skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Astora Piazzoly, Jaroslava Ježka, Oskara Petersona a Jiřího Hlaváčka.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Vedení hlavní operní scény v rumunské Bukurešti zakázalo mezinárodně uznávané primabaleríně Alině Cojocaru a dánskému tanečníkovi a choreografovi Johanu Kobborgovi vstoupit do budovy bez stálého dohledu místní bezpečnostní služby. Jde o následek konfliktu umělců s prozatímním vedením instituce. Kvůli sporu opera zrušila již tři představení. Kromě obou hvězd se zákaz týká ještě sedmi dalších lidí, včetně bývalého generálního manažera či technického ředitele. Vedení opery se k zákazu nevyjádřilo, více informací najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat