Česká filharmonie a já vám přejeme šťastný nový rok!

Toto přání šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka a celého orchestru zaznělo v Rudolfinu po Novoročním koncertě a k němu přidala Česká filharmonie ještě temperamentní a radostnou skočnou z Prodané nevěsty. Novoroční koncert, natáčený Českou televizí, zahájil ředitel České filharmonie David Mareček sdělením, že krátce před koncertem Jiří Bělohlávek podepsal v Prezidentském salonku Rudolfina s ministrem kultury Danielem Hermanem svou šéfdirigentskou smlouvu na dalších šest sezon.
Novoroční koncert – Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek – Praha 1. 1. 2017 (foto © Petra Hajská)

Koncert začal v povznesené náladě, většina orchestrálních hráčů měla své koncertní oděvy ozdobené bílým květem a příjemně se usmívala. V programu koncertu se prolínala výrazná orchestrální linie s áriemi z francouzských a italských oper v podání mladé lotyšské sopranistky Mariny Rebeky, která v Rudolfinu poprvé vystoupila před čtyřmi lety za klavírního doprovodu Giulia Zappy. Už tehdy měla za sebou nejen debut v Salcburku pod taktovkou Riccarda Mutiho, postupně vystoupila v Metropolitní opeře a Carnegie Hall v New Yorku, v milánském Teatro alla Scala, v Royal Opera House Covent Garden v Londýně, v mnichovské Bavorské státní opeře i ve Vídeňské státní opeře a také v Curychu. Na přelomu letošního dubna a května bude hostovat v Metropolitní opeře pod taktovkou Plácida Dominga jako Donna Elvíra spolu s Donem Giovannim Mariusze Kwiecieńa a s Leporellem Erwina Schrotta.

Koncert započal pevně a bojovně populárním Vjezdem gladiátorů od Julia Fučíka, následovala předehra k opeře Gioachina Rossiniho Lazebník sevillský a hned po ní zazpívala Marina Rebeka Markétčinu šperkovou árii z Gounodova Fausta a Markétky.

První věta Sukovy Serenády pro smyčce Es dur zazněla jako hladivá ukázka repertoáru České filharmonie, v němž se cítí jako ryba ve vodě. Po ní pak pěvkyně přednesla árii Magdy z Pucciniho opery Vlaštovka a valčíkovou píseň Julie z Gounodovy opery Romeo a Julie. Další orchestrální lahůdkou byla Berliozova předehra Římský karneval a na závěr první části koncertu zazněla árie Neddy z Leoncavallových Komediantů.

Druhá část koncertu obsahovala tři italské árie – árii Eleny z Verdiho Sicilských nešpor, závěrečnou árii Pucciniho Manon Lescaut a árii Violetty z prvního jednání Verdiho opery La traviata s účastí Jaroslava Březiny jako Alfréda. Dvořákovo Scherzo capriccioso a také Nedbalův Valse Triste zněly až opojně. Česká filharmonie hrála svěže, živě, rozehrála se do forte až fortissima, pěvkyni doprovázela citlivě.

Marina Rebeka, která zastoupila onemocnělou Olgu Pereťjaťko, potěšila posluchače svým plným, znělým sopránem, který se může pochlubit krásně propojenými rejstříky, výškami, za nimiž cítíte ještě i bohatou rezervu, bezproblémovou dechovou technikou, bezprostředním projevem. Nepatrný výkyv intonace nebo rychlý útěk ze závěrečné výšky ve Violettině árii byly jen drobnými vadami na kráse. Pěvkyni aplaudovali nejen posluchači, ale také orchestr a dirigent. Jejím přídavkem byla vemlouvavá píseň Giuditty ze stejnojmenné operety Franze Lehára Meine Lippen, sie küssen so heiss…. Koncert splnil svou lehkonohou novoroční roli, a přesto nechal zaznít alespoň několika vybraným ukázkám kmenového repertoáru České filharmonie.

 

Hodnocení autorky recenze: 90%

Novoroční koncert
Dirigent: Jiří Bělohlávek
Marina Rebeka (soprán)
Jaroslav Březina (tenor)

Česká filharmonie
1. ledna 2017 Dvořákova síň Rudolfina Praha

program:
Julius Fučík: Vjezd gladiátorů, pochod op. 68
Gioachino Rossini: Lazebník sevillský, předehra k opeře
Charles Gounod:
O Dieu! que de bijoux… Ah! je ris, árie Markétky z opery Faust a Markétka
Josef Suk:
Serenáda pro smyčcový orchestr Es dur op. 6

Giacomo Puccini: Chi il bel sogno di Doretta, árie Magdy z opery La Rondine
Charles Gounod: Je veux vivre, árie Julie z opery Romeo a Julie
Hector Berlioz: Římský karneval, předehra op. 9

=přestávka=
Ruggero Leoncavallo:
Qual fiamma …Stridono lassu, árie Neddy z opery Pagliacci
Giuseppe Verdi:
 Mercè, dilette amiche, árie z opery Sicilské nešpory
Antonín Dvořák:
Scherzo capriccioso op. 66
Giacomo Puccini:
In quelle trine morbide, árie Manon z opery Manon Lescaut
Oskar Nedbal:
Valse Triste
Giuseppe Verdi:
Ah! Fors’è lui che l’anima, árie Violetty z opery La traviata

přídavek:
Bedřich Smetana: Skočná z opery Prodaná nevěsta
Franz Lehár:
Meine Lippen, sie küssen so heiss…, píseň Giuditty

www.ceskafilharmonie.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Novoroční koncert – Česká filharmonie -J. Bělohlávek & M. Rebeka (Praha 1.1.2017)

[yasr_visitor_votes postid="237257" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments