Česká filharmonie zahájila Mou vlastí festival Pražské jaro

Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem dnes večer zahájila 69. mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Ve zcela zaplněné Smetanově síni Obecního domu tradičně zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Erbovní skladba Pražského jara a klasické dílo české hudby provází jeho úvod již po desetiletí.Dnešní koncert, který se bude opakovat ještě v úterý a ve středu, se stal zároveň poctou legendárnímu dirigentovi a zakladateli festivalu Rafaelu Kubelíkovi, od jehož výročí narození letos uplyne sto let. Největší hudební festival klasické hudby potrvá do 3. června. Prezident Miloš Zeman se zahajovacího koncertu festivalu na rozdíl od loňska nezúčastnil.

Právě čeští filharmonici jsou spjati se založením festivalu v roce 1946 i slavným Kubelíkem, jenž byl v letech 1942 až 1948 jejich uměleckým ředitelem. Poté emigroval. Do Československa se vrátil až po sametové revoluci, kdy dirigoval zahájení Pražského jara v roce 1990. Tehdy se koncert stal symbolem návratu demokracie.

Jak uvedl Kubelíkův syn Martin, který v Praze kvůli Pražskému jaru pobývá již několik dní, Má vlast byla pro jeho otce stěžejním dílem v mnoha aspektech života. Často cyklus dirigoval a nahrál ho sedmkrát s předními orchestry světa.

Pražské jaro se letos více zaměří na prezentaci české tvorby od baroka po současnost i vzhledem k mezinárodnímu projektu Rok české hudby, který je pro letošek vyhlášen. Nabídne přes pět desítek koncertů včetně šesti světových premiér od současných českých autorů. Většina z nich zazní na koncertu ansámblu Konvergence, který se zabývá soudobou hudbou. Vstupenky jsou ještě na některé koncerty festivalu k dostání.

Dnešní zahájení vysílá živě Česká televize na kanálu ČT art a poprvé přenos sledují také diváci v dalších šestadvaceti zemích světa včetně Číny, Japonska či Jihoafrické republiky, někteří i v kinech. Živě ho Češi poslouchají také prostřednictvím Českému rozhlasu – Vltava.

Poprvé se na Pražském jaru uskuteční “komorně-hudební maratón”, který je nazvaný Víkend české komorní hudby. K největším hvězdám festivalu patří například Vídeňská filharmonie s dirigentem Christophem Eschenbachem a světoznámým čínským pianistou Lang Langem, Mahlerův komorní orchestr s dirigentem a klavíristou Leif Ove Andsnesem nebo Bamberští symfonikové.

Foto Česká filharmonie

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]