V Českém Krumlově vystoupí Angela Gheorghiu s Ramónem Vargasem, Javier Perianes, Mischa Maisky, Julian Rachlin a další

Již po šestadvacáté se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov představí špičky současné hudební scény. Letošní ročník proběhne mezi 14. červencem a 5. srpnem 2017 a organizátoři v tomto okouzlujícím městě opět připraví hudební přehlídku evropského významu. Spojení krásných melodií s magickou atmosférou Českého Krumlova zaručuje jedinečný letní zážitek.

Angela Gheorghiu a Ramón Vargas
V unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO, ale i v dalších lokacích města s jedinečným geniem loci se v rámci festivalu uskuteční celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí přední zahraniční i čeští interpreti. Festival zůstává věrný své dramaturgické tradici a opět nabídne klasickou hudbu, šanson, muzikál i crossover. Jeho dominantou je zahajovací operní galakoncert, který bude tentokrát patřit dokonce dvěma operním hvězdám – okouzlující sopranistce Angele Gheorghiu a sympatickému tenoristovi Ramónu Vargasovi, a 26. ročník festivalu 14. července odstartuje. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Ramón Vargas se do Českého Krumlova vrací s těmito slovy: „Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Před šesti lety jsem měl tu čest zpívat na dvacátém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu a nyní se sem vracím, abych s mou skvělou kolegyní Angelou Gheorghiu zahájil ročník šestadvacátý. Je to neskutečné místo, kvalita festivalu a koncertů je velmi vysoká, proto se vracím velmi rád.“ Program zahajovacího koncertu se opírá o repertoár, se kterým oba umělci sklízejí úspěchy po celém světě. Zazní světoznámé árie a duety z oper Bohéma, Traviata, Romeo a Julie, Madama Butterfly, Carmen, Tosca, Rusalka a dalších.

Klasika na zámku
Tradiční osou festivalové dramaturgie jsou koncerty klasické hudby v prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov. Z velkých osobností klasické hudby se na 26. festivalovém ročníku představí například violoncellista Mischa Maisky, spolu s ním vystoupí v Maškarním sále talentovaná čínská klavíristka Shiran Wang. Španělský klavírista Javier Perianes rozezní Zámeckou jízdárnu za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Manuela Hernándeze-Silvy. „Mág houslí a violy“ Julian Rachlin, který navíc velký zájem vzbuzuje i jako dirigent, vystoupí rovněž v Zámecké jízdárně s mladou kanadskou violistkou Sarah McElravy za doprovodu Jihočeské filharmonie. Tento koncert je tradičně věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov, kteří na něj získávají dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle druhu členské karty.

Krumlovský festival vzdá rovněž poctu několika umělcům, jejichž výročí si v roce 2017 připomínáme. 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho uctí Cappella Mariana koncertem z jeho tvorby v Maškarním sále, a hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému, vzdají trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. S komorními programy vystoupí i houslista Bohuslav Matoušek s mladým kolegou Jakubem Junkem a komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, korejský houslový talent Da Yoon You, violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou v programu s názvem „Après un rêve“, dále peruánský kytarista Jesús Castro Balbi a komorní tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto, Smetanovo trio či Schola Gregoriana Pragensis.

Letní koktejl hudebních žánrů
Program festivalu netvoří jen tzv. „klasika“, nýbrž i letos jde napříč žánry. Svůj osobitý hudební styl představí krumlovskému publiku v Maškarním sále Janoska Ensemble. Soubor spolupracuje s takovými umělci, jako jsou Anna Netrebko, Bobby McFerrin nebo jazzový kytarista Biréli Lagrène. Janoska Ensemble spolu se sopranistkou Marcelou Cerno a barytonistou Danielem Serafinem představí originální virtuózní kombinaci klasické hudby s příměsí jazzu, popu a tradiční hudby. Těšit se můžete třeba na jejich interpretaci Capriccia č. 24 houslového génia Nicoly Paganiniho, do něhož Janoska Ensemble promítá prvky krále popu Michaela Jacksona anebo na Straussova Netopýra, který v jejich podání zazní à la Gershwin. Festival nabídne i osvěžující populární žánry. Rendez-vous s francouzským šansonem v podání zpěvačky Radky Fišarové. V Pivovarské zahradě bude irským večerem s ochutnávkou irské whisky provázet skupina Altan. Nebude chybět ani americký muzikál v programu „Bravo Broadway“ v autentickém podání broadwayských muzikálových hvězd Chloe Lowery, Capathii Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a dirigenta Randalla Craiga Fleischera za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice.

MHF Český Krumlov 2017, stejně jako loni, otevře své brány, vedle již tradičních festivalových lokací, jako jsou Pivovarská zahrada, Zahrada Kooperativy, Zámecká jízdárna a Maškarní sál, také dalším atraktivním místům Českého Krumlova, např. Klášterní kostel Božího těla nebo zámecká zahrada, v níž se uskuteční letošní novinka – závěrečný komponovaný večer s titulem „Noc barokních mistrů“. Pro návštěvníky závěrečného večera zde bude připravena „Iluminace zahrady“, koncert souboru Barocco sempre giovane se sólovým trumpetistou Markem Zvolánkem, a slavnostní ohňostroj.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]