Česko-německé kulturní jaro na severu Čech
Již za dva týdny odstartuje mimořádný projekt nazvaný Jarní dialogy, který je příspěvkem k oslavám Česko-německého kulturní jara. Koncertní řada o třech dílech nabídne v průběhu dubna setkání s výjimečnými tuzemskými i zahraničními umělci v Děčíně, České Lípě a saském Grossschönau. Hudební česko-německý dialog tak připomene dvacáté výročí podpisu Česko-německé deklarace, která dala prostor pro další rozvoj a prohloubení vzájemných vztahů mezi těmito národy, které poznamenaly dějinné události dvacátého století.
Projekt nabídne dialog instrumentální, vokální i hudebně-dramatický s inovativním přesahem do video artu. Druhou dubnovou neděli Jarní dialogy otevře dialog instrumentální, jež iniciovala přední česká i světová harfistka Jana Boušková. Ke spolupráci přizvala významné německé umělce Tanju Tetzlaff a Floriana Donderera, se kterými účinkovala na mnohých světových scénách, a oslovila i vynikajícího českého flétnistu Jana Ostrého. Rámec programu, který nabídne virtuózní skladby pro harfu, flétnu, housle, violu a violoncello, tvoří česká hudba. Mimo to však zazní i skladby Maurice Ravela či Franze Schuberta. Na setkání s tímto exkluzivním kvartetem se můžete těšit v neděli 9. dubna na zámku v Děčíně.
Druhý jarní dialog, připadající na velikonoční svátky, bude duchovní dialog, který spojuje ženský sbor Tiburtina Ensemble s renesanční Capellou de la Torre věnující se hře na dechové nástroje a umožní tak rekonstruovat představení, jaká se odehrávala v ženských klášterech v šestnáctém století. Kostrou programu je šestihlasá mše Vidi speciosam, kterou zkomponoval jeden z největších skladatelů renesanční polyfonie Tomás Luis de Victoria (1548 – 1611) pro svátek Nanebevzetí Panny Marie – Assumptio Mariae. Tu doplní chorální zpěvy k oslavě Panny Marie z dobových pramenů dominikánské tradice. Velikonoční svátky tak Jarní dialogy oslaví v bazilice svatých v České Lípě.
Závěr projektu bude patřit duu Kchun, které v neděli 23. dubna představí svůj projekt Purgatio v saském Grossschönau. Tento vokální projekt pro tenor a baryton, který čerpá z hudebního odkazu středověku a renesance a vychází z literární předlohy Božské komedie Danta Alighieriho, je nejen hudbou a zpěvem, ale i mluveným slovem. Program čerpá z různých klášterních kodexů a rukopisů tuzemské i zahraniční provenience a nabízí předivo hymnů a vícehlasých zpěvů. Projekt bude doplněn o videoart reflektující témata jednotlivých částí hudebního přediva, který bude promítán přímo do interiéru kostela, a vedle improvizačního umění bude obohacen o kresby akademického malíře Atily Vöröse.
Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. Předprodej vstupenek na Jarní dialogy pořádané spolkem ARBOR probíhá od 1. března 2017 v pokladně MHF Lípa Musica v Žižkově ulici 528/6 v České Lípě i on-line na www.lipamusica.cz. V prodeji je navíc i zvýhodněné abonmá na všechny projekty se slevou 20 %!
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]