Chlapcův kouzelný roh – velká inspirace básníků i skladatelů

  1. 1
  2. 2

Gustav Mahler a jiní
Vedle Gustava Mahlera se texty Kouzelného rohu inspirovali i mnozí jiní slavní skladatelé, například Robert Schumann, Carl Maria von Weber, Carl Loewe, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Johannes Brahms, Alexander Zemlinsky, Arnold Schönberg či Anton von Webern. Díky Johannesu Brahmsovi je například dodnes živou píseň-ukolébavka Dobrou noc, mé dítě (Gute Nacht, mein Kind):

„Dobrou noc, už honem spát,
kvítka ze zahrad
okrášlí tvůj sen,
hajdy do peřin!
Však já tě, dá-li bůh,
probudím, až bude den!“
(přeložil Jindřich Pokorný)

Gustav Mahler v roce 1893 (archiv OP)

Nejvíce však z Kouzelného rohu čerpal moravský rodák Gustav Mahler (1860–1911). V roce 1884 začal komponovat cyklus Písně potulného tovaryše (Lieder eines fahrenden Gesellen), jehož texty vycházejí z Kouzelného rohu. Následoval dokonce celý stejnojmenný cyklus dvanácti písní Des Knaben Wunderhorn; další texty ze sbírky najdeme i ve vokálních partech Mahlerovy Druhé, Třetí a Čtvrté symfonie. Jiné texty zhudebnil v mládí.

Mahler měl ke Kouzelnému rohu hluboký vztah. Jeho někdejší spolupracovník, světově proslulý dirigent Bruno Walter, jej charakterizoval takto: „Když se pak (Mahler) seznámil se sbírkou Des Knaben Wunderhorn, měl jistě pocit, jako by objevil svůj duševní domov. Našel v té sbírce všechno, co mu hýbalo duší, a našel to zpodobeno tak, jak to cítil: přírodu, zbožnost, touhu, lásku, loučení a rozchod, noc, smrt, duchy a bytosti nadpřirozené, lancknechtovské ovzduší soldátské, mladistvou jarost, dětské laškování, roztodivný humor – to všechno v něm žilo jako v těch básních, i začaly mu tryskat jeho písně – zdárným snoubením původní poezie s hudbou hluboce spřízněnou vznikla řada nejroztomilejších uměleckých děl, v nichž se teď jeho osobnost zračí v mužné scelenosti a mohutné původnosti.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


4.7 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments