Czech Ensemble Baroque uvede vokální koncert s výběrem z Monteverdiho sbírky

Tradiční vokální koncert, letos s výběrem z Monteverdiho sbírky „Selva morale e spirituale“ zazní 8. března 2023 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně.

Czech Ensemble Baroque (zdroj Czech Ensemble Baroque)
Czech Ensemble Baroque (zdroj Czech Ensemble Baroque)

„Claudio Monteverdi, který je proslulý především svojí madrigalovou a operní tvorbou ukazuje v dílech duchovní povahy, že je mistrem syntézy – i v duchovních dílech nalézáme stejnou měrou odkaz mistrů, jako Palestrina či Lasso, jako taneční rytmy a srozumitelné, poutavé melodie. Proto je Monteverdi považován za největšího skladatele přelomu renesance a baroka a proto jeho dílo tak rádi provádíme.“ Přibližuje okolnosti výběru dramaturgie sbormistryně Tereza Válková.

Monteverdiho dílo je velmi vděčné i posluchačsky, proč se tedy nesetkáváme s interpretací tak často, jak by možná milovníci klasické hudby očekávali? „Předbarokní hudba je pro dnešní klasické hudebníky poměrně velký oříšek. Vyžaduje speciální nástroje a hlubší znalosti dobové praxe, protože jen málo údajů vyčteme z not. Stylová interpretace této hudby je už dnes prakticky výhradně záležitostí specializovaných ansámblů, jako je náš soubor.“ vysvětluje Válková. 

Selva morale e spirituale (Les mravní a duchovní) je Monteverdiho nejvýznamnější antologií duchovních skladeb od Mariánských Nešpor z roku 1610. Sbírka různých skladeb v různé instrumentaci byla vydána v Benátkách v letech 1640 a 1641 a představuje skladby komponované pro slavný benátský chrám svatého Marka, kde Monteverdi působil od roku 1613. Sbírku věnoval Eleonoře Gonzagové a vydal ji Bartolomeo Magni. V původním názvu je uvedeno datum 1640, ale proces vydávání trval až do roku 1641. Edice je považována za jakousi Monteverdiho „závěť“ duchovní hudby, kterou sestavil, když mu bylo již 74 let.

Koncert je již pátým večerem 11. sezóny cyklu Bacha na Mozarta!, navazuje na velký úspěch Caldarovy gratulační opery Harmonie planet. Poslední dva koncerty cyklu se uskuteční 26. dubna: Bach parodický a 1. června, kdy zazní den po debutu souboru na festivalu Pražské jaro Tůmova moteta pro Královnu s Andreasem Schollem coby sólistou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments