Dirigent Zubin Mehta skončil v nemocnici

[caption id="attachment_317161" align="alignnone" width="660"] Zubin Mehta, Izraelská filharmonie - Dvořákova Praha 2019 (foto Petra Hajská)[/caption]

Během oslav svých 80. narozenin 29. dubna 2016 Mehta oznámil svůj záměr ukončit dirigentskou dráhu. Podle plánu odstoupil v říjnu 2019 z postu šéfdirigenta Izraelské filharmonie, s níž ještě koncertoval 15.9. 2019 na Dvořákově Praze. Původní záměr však nedodržel a neodolal dalším dirigentským nabídkám. Již v listopadu 2019 se opět ujal taktovky a řídil Berlínskou filharmonii na turné v Japonsku. V  únoru 2020 vystoupil na koncertě s Losangeleskou filharmonií, na programu byla Mahlerova 2. symfonie. V srpnu téhož roku provedl v Maggio Musicale Fiorentino open air verzi Verdiho Requiem, poté následovaly v říjnu Čtyři poslední písně Richarda Strausse a Mahlerova 3. symfonie v milánské La Scale.

Současné zdravotní obtíže přičítají italští lékaři přetížení a pracovnímu stresu. Mehta zůstane v nemocnici do pondělí na pozorování. V případě trvajících obtíží je připraven jej v inscenaci Salome nahradit současný hudební ředitel La Scaly Ricardo Chailly.

Mehta má na letošní rok velké množství uměleckých závazků - beethovenský koncert s klavíristou Danielem Barenboimem s orchestrem Berlínské státní opery v dubnu, Verdiho Requiem tamtéž v květnu, koncertní provedení Pucciniho Toscy na Salzburger Festspiele a koncertní řadu opět v italském Maggio Musicale Fiorentino.

Během své plodné dirigentské kariéry si Mehta vybudoval velkou síť mezinárodních kontaktů a dosáhl značné popularity - jeho majetek je odhadován podle serveru Celebritynetworth na 10 milionů dolarů.

4.7 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments