Divadlo opery a baletu v Oděse

  1. 1
  2. 2

V Oděském kvartetu působili Jaroslav Kocian, Ladislav Zelenka, František Stupka a Josef Perman. Objevil se zde Oskar Nedbal a též houslista Jan Kubelík. Koncertním mistrem byl v divadelním orchestru nějaký čas i Václav Talich. Za operní pěvce bych jmenoval Terezu Stolzovou, která zde zpívala během svého ruského turné, nebo slavného basistu Viléma Zítka, který zde vystoupil ve dvacátých letech. Zajímavé je též to, že město navštívil spisovatel a básník Svatopluk Čech. Zda navštívil i nějaké představení v divadle, to nevíme.

Divadlo opery a baletu v Oděse (foto Pavel a Petr Horníkovi)

Ze světových umělců je třeba zmínit Franze Liszta, který zde uspořádal, samozřejmě v původním starém divadle, v roce 1847 šest klavírních koncertů. Za operní pěvce bych zmínil z pozdější doby Enrica Carusa, z baletních umělců Isadoru Duncanovou a mohlo by se pokračovat dále. Samozřejmě nelze zapomenout umělce ruské, kterých bylo pochopitelně nejvíce. O Čajkovském již bylo zmiňováno, nechyběl zde ani Nikolaj Rimskij-Korsakov, Sergej Rachmaninov a další. Rusko a později Sovětský svaz byly vždy vyhlášeny svým klasickým baletním uměním. Na prknech zdejšího jeviště se objevila slavná Anna Pavlovová nebo Václav Nižinskij. Později to byla Galina Ulanovová nebo Maja Plisecká. Svým mohutným basem okouzlil Fjodor Šaljapin. Rodákem z Oděsy byl kupříkladu houslista David Oistrach a korepetitorem opery zde byl mladičký Svjatoslav Richter.

Divadlo má na repertoáru celkem padesát titulů, operních a baletních půl na půl. K tomu se ještě připočítává deset koncertních večerů v gesci orchestru, v němž je okolo 117 hráčů. V operním sólistickém ansámblu zpívá 45 umělců a sbor je skoro osmdesátičlenný. Baletní soubor má celkem okolo devadesáti tanečnic a tanečníků. O hudební vedení se stará pět domácích dirigentů. Jak je vidno, repertoár je velmi bohatý a svojí dramaturgií a samozřejmě kvalitou souborů uspokojí širokou škálu diváků. Po Kyjevu je to jistě nejlepší ukrajinské hudební divadlo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments