V Plzni uvedou Vojáka a tanečnici

Vůbec poprvé na plzeňské scéně uvede Divadlo J. K. Tyla prvotinu Bohuslava Martinů, komickou operu Voják a tanečnice. Představení, jež mladý režisér Tomáš Pilař pojal téměř jako pohádkovou hru, je svým humorem i lehkou hudbou přístupné starším divákům i velmi mladému publiku. V Pilařově pojetí vzpomíná starý člověk na dětství a v jeho snech ožívají jeho dávné hračky. Příběh vojáka a tanečnice je tak příběhem dřevěného vojáčka, jenž chce zachránit svoji milou, skleněnou tanečnici z hrající šperkovnice, přiblížil režisér.„Pomáhá mu v tom spousta dalších hraček. Ve všem je však zároveň i pohled zralého člověka, takže to není jen svět dětské naivity, ale i hra archetypů, které za dětskou hrou stojí,” uvedl Pilař. Cílem bylo, aby na představení mohla přijít celá rodina i s dětmi.

Podle šéfa opery Ilji Šmída jde o veselou záležitost, opera vznikla v letech 1926 až 1927 na libreto J. L. Budína podle antické Plautovy komedie Lišák Pseudolus. „Je to prvotina Bohuslava Martinů, je postavena na antické frašce,” uvedl. Opera psaná v tehdy módní revuální formě má blízko k poetice Osvobozeného divadla, v hudbě se odrážejí i jazzové inspirace.

Po stránce hudební mě okouzlila extravagantním spojením neoklasicismu a jazzu, poslechovou atraktivitou a mnoha opravdu jímavými pasážemi. Dýchá z ní duch ‘Roaring Twenties’, tedy hlučných dvacátých let ve znaku futurismu, surrealismu, krátkých sukní a dlouhých večírků,” uvedl Pilař. Opera nabídne prvky varieté, swingové rytmy, sbor tančící charleston, zpívající černošku a podle Pilaře i „další stovky pestrých střípků spojujících se ve třpytivé mozaice životem kypícího světa mezi dvěma válkami.“

Hudebního nastudování se ujal šéf orchestru Petr Kofroň. Světovou premiéru mělo dílo v roce 1928 v Brně, postupně ji nastudovaly operní scény v Olomouci a Ostravě a Státní opera Praha.

Nastudování první opery světově proslulého českého skladatele je prvním významným počinem Divadla J. K. Tyla k Roku české hudby 2014.

Foto archiv 

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na