Don Giovanni oslaví 230 let od premiéry pod taktovkou Plácida Dominga

Operní událost podzimu se blíží

Stavovské divadlo v Praze zažije 27. a 29. října vskutku neobyčejnou událost. Výročí světové premiéry opery Don Giovanni přijede v inscenaci pořádané ve spolupráci s Národním divadlem v Praze uvést proslulý Plácido Domingo. Ten se tentokrát zhostí role dirigenta, jako sólisté se objeví špičkoví čeští i zahraniční pěvci: Irina Lungu, Julia Novikova, Simone Alberghini či Kateřina Kněžíková. Stane se tak přesně 230 let na den od premiéry „opery oper“, kterou na stejném místě tehdy dirigoval sám autor hudby Wolfgang Amadeus Mozart.

„Pokud by existovalo něco jako perfektní opera, Don Giovanni je zcela jasným kandidátem,“ říká Domingo k Mozartově opeře. „Má naprosto vše od dramatu, komedie, sexu, žárlivosti a frašky až po jedno z nejlepších libret i hudby, jaká kdy byla napsána. Je jednoduše geniální od začátku do konce.“ Sám Domingo zpíval Dona Ottavia poprvé před 54 lety v Tel Avivu ve více jak 50 představeních spolu se svou manželkou Martou jako Donna Elvira.

Plácido Domingo (zdroj narodni-divadlo.cz)

Plácido Domingo bude inscenaci nejen řídit, ale podílí se na ní do velké míry i dramaturgicky. Na říjnová provedení si Plácido Domingo vybral úspěšné účastníky jím založené pěvecké soutěže Operalia: Simone Alberghini (Don Giovanni), Irina Lungu (Donna Anna) či Julia Novikova (Zerlina). Při své lednové návštěvě Prahy obsadil Domingo do dalších rolí české pěvce – Kateřinu Kněžíkovou (Donna Elvira), Jana Štávu (Komtur) a Jiřího Brücklera (Masetto) – jejichž kvality také sám vyzdvihl: „Jedna z mnoha krásných věcí na opeře je, že je mezinárodní. Za půl století své kariéry jsem spolupracoval s mimořádnými umělci z celého světa. Čeští skladatelé, dirigenti, hudebníci a pěvci jsou velice oblíbení po celém světě. Pěvkyně, jako byly Ema Destinnová či Jarmila Novotná, si všichni dobře pamatujeme a linie výborných pěvců stále pokračuje.“

Z provedení opery ve Stavovském divadle bude pořízen záznam a ve spolupráci s Českoutelevizí dokument z přípravy projektu, v němž Plácido Domingo představí Prahu jako kulturní metropoli těsně spojenou nejen s Mozartem. Ten se stal při svých několika návštěvách Prahy miláčkem zdejších posluchačů, a vztah to byl jistě oboustranný.

O významu Mozartova odkazu mluví také fakt, že Stavovské divadlo je jediným dodnes funkčním operním domem, kde Wolfgang Amadeus Mozart dirigoval premiéru své opery.

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni
27. a 29. října 2017 | 19.00
Stavovské divadlo, Praha
Dirigent: Plácido Domingo

Simone Alberghini (Don Giovanni)
Jan Šťáva (Komtur)
Adrian Sampetrean (Leporello)
Irina Lungu (Donna Anna)
Kateřina Kněžíková (Donna Elvira)
Julia Novikova (Zerlina)
Dmitry Korchak (Don Ottavio)
Jiří Brückler (Masetto)

Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: Josef Svoboda
Kostýmy: Theodor Pištěk
Orchestr Národního divadla
Sbor Národního divadla

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky