Jaké budou letošní Struny podzimu

Hudební festival Struny podzimu, který se koná od 9. října do 10. listopadu na různých místech v Praze, nabídne řadu českých premiér.
Terry a Gyan Riley (zdroj Struny podzimu)

Na festivalu se představí například průkopník minimalismu a pianista Terry Riley se svým synem kytaristou Gyanem, soulová zpěvačka Lizz Wright nebo dvojice Andy Irvine a Paul Brady, která stála u zrodu irské folkové scény. Poprvé do Česka míří i jeden z předních představitelů art rapu Open Mike Eagle. Novináře o tom dnes informoval programový ředitel Strun podzimu Vilém Spilka.

Česká premiéra čeká i na virtuosa Egberta Gismontiho, jehož žánrovou nezařaditelnost dokazují ocenění, která získal za své album Dancadas Cabecas. V Anglii bylo oceněno v kategorii popu, v USA v kategorii lidové hudby a v Německu jako klasické album. “Mnohem více než žánr mě zajímá nějaký kulturní příběh, který každá skladba musí reprezentovat. Proto názvy mých desek i kompozic často odkazují k příběhům, místopisu či kultuře tak národnostně i jinak pestré země, které jsem součástí – Brazílie,” uvedl Gismonti, který na festivalu 18. října zahraje dva sólové recitály – kytarový a klavírní.

Ars Nova Copenhagen (foto Jeppe Bjørn)

Letošní ročník Strun podzimu zahájí 9. října v Národním památníku na Vítkově vystoupení vokálního souboru Ars Nova Copenhagen. Pod vedením Paula Hilliera představí originálně namíchaný renesanční a soudobý repertoár. Koncert vyvrcholí minimalistickou skladbou In C Terryho Rileyho. Závěr festivalu bude 10. listopadu v Rudolfinu patřit jazzu, latinskoamerické hudbě a flamenku v podání pianisty Michela Camila a kytaristy Tomatita.

Jediným koncertem tuzemského interpreta v hlavním programu bude 4. listopadu vystoupení písničkářky a kytaristky Dagmar Voňkové s řadou hostů v Divadle Archa. Velký zájem je podle pořadatelů o vystoupení Venetian Snarese s Danielem Lanoisem a Punch Brothers. K vyprodání se blíží i koncert srbského houslového virtuosa Nemanji Raduloviče.

Nemanja Radulovič (zdroj Struny podzimu)

Kromě hlavního programu festival přinese další hudební zážitky. Struny podzimu spojily síly s festivalem světla Signal a připravily společný projekt Organik, v němž se představí varhanice Katta a mladá kreativní skupina BLOK_4. Atmosféru zážitku na pomezí koncertu a světelné instalace umocní od 11. do 13. října prostor pražského kostela U Salvátora.

Žánrové rozpětí festivalu potvrdí česká kapela Malina Brothers, která zahraje 6. listopadu v Kavárně Lucerna. “Mám radost, že i po více než dvaceti letech festival naplňuje své původní poslání, kterým je poskytovat unikátní umělecké zážitky a rozšiřovat obzory publika. Letošní program s množstvím českých premiér je možná tím nejodvážnějším v celé historii festivalu,” řekl prezident festivalu Marek Vrabec.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]