Jaké budou letošní Struny podzimu

Hudební festival Struny podzimu, který se koná od 9. října do 10. listopadu na různých místech v Praze, nabídne řadu českých premiér.
Terry a Gyan Riley (zdroj Struny podzimu)

Na festivalu se představí například průkopník minimalismu a pianista Terry Riley se svým synem kytaristou Gyanem, soulová zpěvačka Lizz Wright nebo dvojice Andy Irvine a Paul Brady, která stála u zrodu irské folkové scény. Poprvé do Česka míří i jeden z předních představitelů art rapu Open Mike Eagle. Novináře o tom dnes informoval programový ředitel Strun podzimu Vilém Spilka.

Česká premiéra čeká i na virtuosa Egberta Gismontiho, jehož žánrovou nezařaditelnost dokazují ocenění, která získal za své album Dancadas Cabecas. V Anglii bylo oceněno v kategorii popu, v USA v kategorii lidové hudby a v Německu jako klasické album. “Mnohem více než žánr mě zajímá nějaký kulturní příběh, který každá skladba musí reprezentovat. Proto názvy mých desek i kompozic často odkazují k příběhům, místopisu či kultuře tak národnostně i jinak pestré země, které jsem součástí – Brazílie,” uvedl Gismonti, který na festivalu 18. října zahraje dva sólové recitály – kytarový a klavírní.

Ars Nova Copenhagen (foto Jeppe Bjørn)

Letošní ročník Strun podzimu zahájí 9. října v Národním památníku na Vítkově vystoupení vokálního souboru Ars Nova Copenhagen. Pod vedením Paula Hilliera představí originálně namíchaný renesanční a soudobý repertoár. Koncert vyvrcholí minimalistickou skladbou In C Terryho Rileyho. Závěr festivalu bude 10. listopadu v Rudolfinu patřit jazzu, latinskoamerické hudbě a flamenku v podání pianisty Michela Camila a kytaristy Tomatita.

Jediným koncertem tuzemského interpreta v hlavním programu bude 4. listopadu vystoupení písničkářky a kytaristky Dagmar Voňkové s řadou hostů v Divadle Archa. Velký zájem je podle pořadatelů o vystoupení Venetian Snarese s Danielem Lanoisem a Punch Brothers. K vyprodání se blíží i koncert srbského houslového virtuosa Nemanji Raduloviče.

Nemanja Radulovič (zdroj Struny podzimu)

Kromě hlavního programu festival přinese další hudební zážitky. Struny podzimu spojily síly s festivalem světla Signal a připravily společný projekt Organik, v němž se představí varhanice Katta a mladá kreativní skupina BLOK_4. Atmosféru zážitku na pomezí koncertu a světelné instalace umocní od 11. do 13. října prostor pražského kostela U Salvátora.

Žánrové rozpětí festivalu potvrdí česká kapela Malina Brothers, která zahraje 6. listopadu v Kavárně Lucerna. “Mám radost, že i po více než dvaceti letech festival naplňuje své původní poslání, kterým je poskytovat unikátní umělecké zážitky a rozšiřovat obzory publika. Letošní program s množstvím českých premiér je možná tím nejodvážnějším v celé historii festivalu,” řekl prezident festivalu Marek Vrabec.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na