Duchovní opera Řecké pašije přináší stále aktuální a přesvědčivé poselství

  1. 1
  2. 2

Hudební nastudování Roberta Kružíka je pečlivé a impozantní. Hudba je klenutá a lyrická, výrazově dokonalá. Melodika i rytmika slouží libretu, charakterizuje postavy i jejich akce a geniálně dokresluje charaktery a emoce. Skladatel k ilustraci prostředí použil byzantské stupnice a témata řeckých chorálů, pro charakteristiku postav pak pracuje s leitmotivy. Orchestr je plastický a instrumentálně bohatý, Martinů přivádí na scénu i méně obvyklé nástroje (například akordeon) a nevyhýbá se ani jazzovým sekvencím. Přesto je to stylově jednotný celek, který je moderní a přitom plyne přirozeně spolu s textem a děním na scéně. Divák tak v průběhu představení skoro není schopen oddělovat hudbu a příběh, obojí je těsně propojeno a vzájemně se podporuje. Vzniká tak geniální a výrazově silný divadelní útvar.

Bohuslav Martinů: Řecké pašije, Janáčkovo divadlo, premiéra 5. listopadu 2021 (zdroj Národní divadlo Brno)
Bohuslav Martinů: Řecké pašije, Janáčkovo divadlo, premiéra 5. listopadu 2021 (zdroj Národní divadlo Brno)

V roli Grigorise, místního kněze a tedy vůdce vesnice, se představil Jan Šťáva, se sonorním basem a skvělou hereckou studií přinesl obraz bezcharakterního padoucha. Protivníkem mu byl kněz Fotis, vedoucí uprchlíky, který se z naivního dobráka postupně stane silným vůdcem strádajícího davu. Znějícím barytonem ho přesvědčivě ztvárnil David Szendiuch. Představitelem Manolia/Ježíše, byl Peter Berger, s krásným, měkce znějícím a dobře se nesoucím tenorem a chlapecky dojemným exteriérem. Kateřinou mu byla Pavla Vykopalová, s měkkým, svítícím sopránem a s čistým, upřímným charakterem. Pošťáka Jannakose/Petra představoval Ondřej Koplík a propůjčil mu zvučný a čistý tenor, bezprostřednost a přímost. Kavárníka Konstandise/Jakuba zpíval zvučným barytonem Jiří Miroslav Procházka, v roli starostova syna Michelise/Jana se představil Dušan Růžička a přesvědčivě vzteklým Panaitem/Jidášem s pevně znělým tenorem byl Petr Levíček. Krásnou nevěstou Lenio se stříbrným sopránem a radostností byla Andrea Široká. Umírající Despinií byla Tereza Kyzlinková, jejíž nářek byla nádhernou klenutou linkou na jednom vokálu. Výraznější postavou byl ještě Nikolios v podání Tadeáše Hozy a dojemný byl Josef Škarka jako Stařeček, umírající v základech vesnice. Celou inscenací pobíhal zdánlivě bez účelu malý chlapec, oblečený do ostře žlutého oblečku. Byl analogií kanárka, o kterém se zdálo knězi Fotisovi, že poletuje z větve na větev a on ho nemůže chytit, ale neustále ho musí sledovat, po celý život až do smrti. Ptáčkem byl o premiéře Boris Trhlík a byl to něžný prvek, který oživoval scénu v pravou chvíli.

Inscenace Řeckých Pašijí na scéně Janáčkova divadla je výjimečným počinem se silným duchovním nábojem a velkým humanitním poselstvím, který by si nikdo, kdo je operním divákem, neměl nechat ujít. Je to výsostné divadlo, provázené krásnou a výstižnou hudbou, které předvádí soubor Janáčkovy opery na vrcholné úrovni.

Bohuslav Martinů: Řecké pašije, Janáčkovo divadlo, premiéra 5. listopadu 2021 (zdroj Národní divadlo Brno)
Bohuslav Martinů: Řecké pašije, Janáčkovo divadlo, premiéra 5. listopadu 2021 (zdroj Národní divadlo Brno)

Národní divadlo Brno – Řecké Pašije
Premiéra 5. listopadu 2021, 19:00 hodin.
Janáčkovo divadlo

Inscenační tým:
Režie: Jiří Heřman
Dirigent: Robert Kružík
Scéna: Dragan Stojčevski
Kostýmy: Alexandra Grusková
Dramaturgie: Patricie Částková
Světelný design: Jiří Heřman
Sbormistři: Pavel Koňárek, Michal Vajda, Valerie Maťašová

Osoby a obsazení:
Manolios: Peter Berger
Kateřina: Pavla Vykopalová
Kněz Grigoris: Jan Šťáva
Kněz Fotis: David Szendiuch
Jannakos: Ondřej Koplík
Konstandis: Jiří Miroslav Procházka
Lenio: Andrea Široká
Panait: Petr Levíček
Ladas: Robert Musialek
Stařeček: Josef Škarka
Patriarcha: Petr Karas
Michelis: Dušan Růžička
Andonis: Vít Nosek
Stará žena: Jitka Zerhauová
Nikolios: Tadeáš Hoza
Despinio: Tereza Kyzlinková
Malý chlapec: Boris Trhlík

Sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB
Český akademický sbor
Dětský sbor Brno

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments