Festivaly klasické hudby: Jaký byl loňský rok a co nás ještě čeká?

Asociace hudebních festivalů České republiky se ohlíží za rokem 2024 a přináší souhrnné statistiky kulturních akcí, jež uspořádali její členové, tedy třináct českých festivalů klasické hudby, jako je například Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Festival Krumlov, Harmonia Moraviae a celá řada dalších. K Asociaci se v loňském roce nově připojily festival Talichův Beroun a šumperské Klášterní hudební slavnosti.
Pražské jaro: 11.000 strun 2. června 2024, Forum Karlín, Praha (zdroj Pražské jaro, foto Milan Mošna)
Pražské jaro: 11.000 strun 2. června 2024, Forum Karlín, Praha (zdroj Pražské jaro, foto Milan Mošna)

„V roce 2024 festivaly sdružené v Asociaci hudebních festivalů České republiky nabídly 670 koncertů, kterých se v sedmi desítkách měst napříč republikou zúčastnilo více než 130 tisíc diváků,“ shrnuje Pavel Trojan, prezident Asociace hudebních festivalů České republiky. „Uplynulým rokem významně rezonovaly oslavy Roku české hudby. Díla klasiků české hudby zazněla v provedení těch nejlepších domácích a světových umělců, nové pohledy zprostředkovala celá řada inovativních projektů. Zájem diváků jasně dokazuje, s jakou silou mohou tato díla promlouvat k současnému publiku. Za stejně důležitější považuji, že festivaly přinesly celou řadu premiér skladeb žijících autorů, a hrdě tak přispěly k rozšíření repertoáru pro oslavy české hudby v dalších dekádách,“ uzavírá Trojan.

Pražské jaro

Smetanova Má vlast na zahájení festivalu zazněla v podání Berlínských filharmoniků pod vedením Kirilla Petrenka. Dvakrát zazářil dirigent Jakub Hrůša – jeho koncert s Orchestra dell’Academia Nazionale di Santa Cecilia byl výjimečným zážitkem, po němž si publikum skandovaným aplausem doslova vydupalo dva přídavky. Koncertní provedení Smetanovy opery Libuše s Českou filharmonií a Kateřinou Kněžíkovou v titulní roli se proměnilo v triumf, který přinesl nový pohled na tento klenot české hudby. K mocným orchestrálním zážitkům patřil také návrat dirigentské legendy Riccarda Chaillyho s jeho domovským orchestrem Filarmonica della Scala. Významným příspěvkem k Roku české hudby byla premiéra houslového koncertu Svatyně Kryštofa Mařatky v podání Orchestre Philharmonique de Radio France či evropská premiéra skladby Superorganisms z pera Miroslava Srnky v podání České filharmonie na závěrečném koncertě.

Program jubilejního 80. ročníku festivalu v roce 2025 zdobí hostování dvou elitních amerických orchestrů – z Chicaga a Bostonu. V silné sestavě zahraničních symfonických orchestrů se můžeme dále těšit na London Symphony Orchestra, tokijský NHK Symphony Orchestra nebo Vídeňské symfoniky. Festival zahájí a uzavře Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Rezidenční umělkyní bude houslistka Patricia Kopatchinskaja, která se představí ve třech ambiciózních programech. Vstupenky jsou již v prodeji.

Pražské jaro: Slavnostní Libuše, 28. května 2024, Rudolfinum, Dvořákova síň – Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka (foto Ivan Malý)
Pražské jaro: Slavnostní Libuše, 28. května 2024, Rudolfinum, Dvořákova síň – Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka (foto Ivan Malý)

Smetanova Litomyšl

Dlouho dopředu připravované oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany přinesly v roce 2024 historicky nerozsáhlejší festivalový ročník a staly se vyvrcholením celostátních oslav tohoto litomyšlského rodáka. Poprvé od vzniku festivalu zazněly na jednom ročníku všechny Smetanovy dokončené opery, uveden byl reprezentativní průřez jeho dílem symfonickým, komorním i písňovým. Jeho skladby však zazněly i v mimořádných úpravách a nabídly tak nový pohled na možnou interpretaci v současnosti.

S novým vedením Smetanova Litomyšl v roce 2025 zahájí novou etapu. Ambicí je vytvořit v regionu prvotřídní mezinárodní přehlídku, v níž je hudba prezentovaná nejlepšími českými a zahraničními umělci ve světovém kontextu. Nová hlavní scéna festivalu, SmetaNOVÝ sál od věhlasného architekta Josefa Pleskota, vestavěný do nádvoří litomyšlského zámku, umocní jeho neopakovatelnou atmosféru. Reprezentativní sestava českých souborů a sólistů v čele s Českou filharmonií a dirigenty Hrůšou, Netopilem a Hanusem, bude rozšířena o pečlivý výběr zahraničních hvězd, mj. pěvce Geralda Finleyho a Corinne Winters, pianisty Pierre-Laurent Aimarda a Borise Giltburga, houslistku Vilde Frang, violoncellistu Kiana Soltaniho, orchestry Dresdner Philharmonie a Kremerata Baltica.

Smetanova Litomyšl: Velké finále – Má vlast 6. července 2024, Festivalová hala, Litomyšl – Tomáš Netopil a Česká filharmonie (zdroj Smetanova Litomyšl)
Smetanova Litomyšl: Velké finále – Má vlast 6. července 2024, Festivalová hala, Litomyšl – Tomáš Netopil a Česká filharmonie (zdroj Smetanova Litomyšl)

Dvořákova Praha

Festival v roce 2024 zaznamenal historicky nejvyšší počet návštěvníků a nejvyšší výnosy ze vstupného i individuálního fundraisingu – tedy Klubu mecenášů Dvořákovy Prahy. Bezesporu naplnil očekávání návštěvníků a byl důstojným příspěvkem k Roku české hudby. Nebyl jen oslavou výročního roku Bedřicha Smetany, ale jakousi stručnou antologií českých hudebních dějin. Dominantním festivalovým projektem byl open air koncert České filharmonie a Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši s názvem spojeni Mahlerem na Výstavišti Praha, který přenášela ČT Art a zaznamenával Bayerische Rundfunk a ARTE. Dalšími významnými počiny byly koncerty Vídeňských filharmoniků, Academy of St. Martin in the Fields, Marthy Argerich i programový cyklus České filharmonie. Byl završen tříletý projekt kompletního kvartetního díla Antonína Dvořáka pod patronací Pavel Haas Quartet.

Program 18. ročníku Dvořákovy Prahy bude v úplnosti zveřejněn 13. března 2025, v současnosti jsou v předprodeji tři koncerty: Česká filharmonie s Leonidasem Kavakosem, Frankfurtský rozhlasový symfonický orchestr s Alainem Altinogluem a Julianem Rachlinem a klavírní recitál Paula Lewise.

Dvořákova Praha, 17. září 2024, Rudolfinum, Dvořákova síň – Martha Argerich (foto Petra Hajská)
Dvořákova Praha, 17. září 2024, Rudolfinum, Dvořákova síň – Martha Argerich (foto Petra Hajská)

Festival Krumlov

V roce 2024 se uskutečnil 33. ročník festivalu, který nesel podnázev Múzy tvořící a inspirující. Oslavil Rok české hudby, tvorbu Smetany, Dvořáka, Janáčka, ale i skvělých českých skladatelek. Jak je zvykem, propojil oblasti umění, balet, pantomimu, herectví s hudbou v unikátních prostorách s geniem loci.

Letošní 34. ročník Festivalu Krumlov ponese název Nečekaná spojení, bude ho tvořit sedm koncertních řad, odehraje se na sedmnácti různých lokacích, z toho na čtyřech vůbec poprvé. Uskuteční se dvě světové premiéry skladeb a přiveze umělce zvučných jmen, například španělského mistra kytary Pabla Sáinz-Villegase, izraelského houslového virtuosa Maxima Vengerova, operního pěvce Josepha Calleju, americké držitele deseti Grammy Take 6, konat se bude koncertní „představení“ Nevážná klasika v režii Jana Budaře s moderací Václava Kopty a unikátní bude také zahajovací a závěrečný koncert. Slavnostní zahájení s názvem Nečekané baroko se odehraje na magickém jezírku s tanci přímo na vodní hladině. Festival završí koncert Vášnivé Carmen: opera a balet, s operními hvězdami, baletními mistry z římské opery pod vedením Jiřího Bubeníčka.

Ester Pavlů, Plácido Domingo, Serena Sáenz, 13. července 2024, Festlival Krumlov (zdroj Festival Krumlov)
Ester Pavlů, Plácido Domingo, Serena Sáenz, 13. července 2024, Festlival Krumlov (zdroj Festival Krumlov)

Hudební festival Ludwiga van Beethovena

V roce 2025 se bude konat jubilejní 60. ročník.

Dvořákův festival

68. ročník Dvořákova festivalu byl mimořádně úspěšný díky rozmanitému programu a silnému důrazu na zapojení regionů, čímž přilákal širokou veřejnost. Tento ročník se rovněž zaměřil na zpřístupnění klasické hudby v odlehlých oblastech, což přineslo nové publikum a rozšířilo kulturní dosah festivalu.

Do 69. ročníku festival plánuje dále posílit své působení v sociálně odloučených destinacích a podpořit cestovní ruch v letních měsících, čímž upevní svou pozici jako významná kulturní událost.

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram 2022: Zahajovací koncert, Česká filharmonie (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram 2022: Zahajovací koncert, Česká filharmonie (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)

Hudební festival Antonína Dvořáka

55. ročník patří k dalším velice úspěšným ročníkům festivalu, a to jak po stránce umělecké, tak z hlediska návštěvnosti koncertů a doprovodných akcí. Dramaturgie 56. ročníku akcentuje díla rakouských a německých skladatelů v souladu s tématem ročníku, jímž jsou zahraniční cesty Antonína Dvořáka. Zahajovacího koncertu se ujme Dresdner Philharmonie pod taktovkou Markuse Poschnera a se sólistkou Antje Weithaas.

Smetanovské dny

44. ročník mezioborového festivalu Smetanovské dny byl velmi zdařilý. Byl věnován Roku české hudby a výročí Smetana 200. Do oslav se zapojil zejména souborným provedením klavírního díla – Smetanománie, komorního díla a melodramu. Plzeňská filharmonie (pořadatel festivalu) přispěla také souborným provedením Smetanova symfonického díla.

Půlkulatý 45. ročník bude provázen celou řadou významných akcí, výročí a interpretů. Jmenovat můžeme světově uznávaného violoncellistu Daniela Müllera-Schotta, dlouholetého fagotistu vídeňských filharmoniků Štěpána Turnovského, houslistu a dirigenta Fedora Rudina, finského dirigenta Erkkiho Lasonpala a další.

Smetanovské dny: Smetanománie – Ivo Kahánek, 5. dubna 2024, Dům hudby, Plzeň (zdroj Smetanovské dny, foto Ondřej Pastor)
Smetanovské dny: Smetanománie – Ivo Kahánek, 5. dubna 2024, Dům hudby, Plzeň (zdroj Smetanovské dny, foto Ondřej Pastor)

Klavírní festival Rudolfa Firkušného

Dvanáctý ročník festivalu nabídl v roce 2024 čtyři recitály ve Dvořákově síni Rudolfina a jeden v Sále Bohuslava Martinů na pražské HAMU. Umělci letošního ročníku byli sir András Schiff, Chloe Jiyeong Mun, Alexander Melnikov, Ivo Kahánek a jeho studenti Anna Gaálová, Pavol Praženica a Matouš Zukal, závěrečný koncert patřil Jeanu-Efflamu Bavouzetovi. „Dobrý koncert potřebuje inspirativní osobnost na pódiu, kvalitní hudbu a publikum, které poslouchá a má skutečný zájem o to, co se děje. Koncerty tohoto festivalu mají úžasnou atmosféru díky skvělému publiku, které je absolutně ponořeno do hudby,“ vyjádřil se pro festival Jean-Efflam Bavouzet.

Program dalšího ročníku Firkušného festivalu bude zveřejněn v květnu 2025.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného: Jean-Efflam Bavouzet, 9. listopadu 2024, Rudolfinum, Dvořákova síň (foto Petra Hajská)
Klavírní festival Rudolfa Firkušného: Jean-Efflam Bavouzet, 9. listopadu 2024, Rudolfinum, Dvořákova síň (foto Petra Hajská)

Harmonia Moraviae

Festival Harmonia Moraviae 2024 (22. ročník) byl důstojným vyvrcholením celoročních oslav Roku české hudby, a česká tvorba proto festivalu zcela dominovala. Sálem Evy Jiřičné zněly kupříkladu skladby Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Otakara Jeremiáše, Bohuslava Martinů, Vítězslava Nováka, Otakara Ostrčila, Bedřicha Smetany, Josefa Suka nebo Otakara Zicha. Harmonia Moraviae mimo jiné reflektovala také výročí vzniku Smetanova tria (*1934), kulaté výročí spisovatele Jana Nerudy (*1834), dala vzpomenout na patrona českých zemí sv. Václava, na „největšího Čecha“ krále Karla IV. i na „smavého reka“ rytíře Jana Palečka a upozornila rovněž na 190. jubileum od vůbec prvého veřejného uvedení Škroupovy písně Kde domov můj. V neposlední řadě festival připomenul dvojí výročí Bedřicha Smetany (*1824, †1884), jehož uměleckému odkazu byly věnovány dva speciální večery.

V průběhu sedmi týdnů představila Harmonia Moraviae české i zahraniční interprety vynikajících kvalit, jako Petra Nouzovského, Dalibora Karvaye, Jiřího Vodičku, Ondřeje Brouska, Romana Hozu nebo Pavlu Vykopalovou; nechyběla ani pěvecká tělesa Český akademický sbor Brno a sbor Janáčkovy opery brněnského Národního divadla. Dirigentský stupínek patřil nejen šéfdirigentovi Filharmonie Bohuslava Martinů Robertu Kružíkovi, ale také oběma hlavním dirigentům Tomáši Braunerovi a Leoši Svárovskému a rovněž zahraničním hostům Sergeyi Smbatyanovi a Guerassimu Voronkovi.

Zkraje listopadu 2024 festival přivítal jednu z nejuznávanějších a nejzářivějších hvězd současného operního nebe, mexického tenoristu Rolanda Villazóna, a další výraznou osobnost světa opery, prvotřídní americkou mezzosopranistku Kate Lindsey. Velké finále Harmonia Moraviae 2024 tak bylo zcela výjimečnou kulturní událostí, svým významem dalece přesahující hranice regionu.

Nadcházející 23. ročník festivalu se uskuteční ve standardním rozsahu a v tradičním podzimním období. Předběžný plán počítá s jeho realizací v termínu 18. 9. – 6. 11. 2025. Dramaturgie, jejíž finální podoba bude uveřejněna v dubnu 2025, bude odkazovat na výročí 80 let od založení prvního profesionálního symfonického tělesa ve Zlíně; hlavními tvářemi festivalu budou tentokrát houslistky Baiba Skride a Himari Yoshimura, houslista Jiří Vodička, violoncellista Václav Petr, klavíristé Lukáš Vondráček a Martin Kasík, jazzový kytarista Rudy Linka nebo členové Vojenské hudby Olomouc.

Jana Boušková, Minja Stojanović, Klášterní hudební slavnosti, 30. srpna 2024 (foto JiříKučera)
Jana Boušková, Minja Stojanović, Klášterní hudební slavnosti, 30. srpna 2024 (foto JiříKučera)

Klášterní hudební slavnosti

Festival Klášterní hudební slavnosti věnoval ročník 2024 Roku české hudby a výročí narození a úmrtí barokního malíře Jana Kryštofa Handkeho. Unikátním počinem bylo čtvero provedení Smetanovy Mé vlasti, a to souborem Musica Florea na historické nástroje, Ivo Kahánkem a Miroslavem Sekerou na dva klavíry, Janou Bouškovou a Minjou Stojanovič na dvě harfy. Soubor Baborák Ensemble provedl skladbu Her Country skladatelky Nikol Bókové, která se nechala Smetanou inspirovat. Návštěvnost v mnohých případech předčila očekávání a ukázala, že festival již neodmyslitelně patři ke kulturnímu životu ČR. V roce 2025 se festival KHS věnuje tématu skladatelů, kteří své umělecké úspěchy zažívali především mimo svou domovinu. Těchto skladatelů je celá řada, festival chce poukázat na několik z nich a oživit zájem o jejich dílo. Připomene výročí 200 let od narození českého skladatele Jana Václava Hugo Voříška a 100 let od založení Osvobozeného divadla. Nebude chybět ani připomínka 340. let narození J. S. Bacha a G. F. Händela. Jeden z koncertů věnuje výročí 100 let od narození Jiřího Jílka, českého sochaře, malíře a grafika, který, ač rodák z Prahy, většinu svého života prožil v Sobotíně u Šumperka, tedy také mimo své rodné město. Hudební lahůdkou festivalu budou ojediněle uváděné madrigaly převážně operního skladatele Alessandra Scarlattiho a večer věnovaný tvorbě středověkého skladatele Guillauma de Machauta.

Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun

Novinkou 42. ročníku MHF Talichův Beroun bylo uvedení Edukační koncertní řady pro děti od 4 let až po středoškoláky. Zahájena byla také spolupráce s německým festivalem Internationales Muzikfest Goslar-Harz, která byla zpečetěna smlouvou v rámci slavnostního koncertu v Císařském paláci v Goslaru. Kromě připomenutí významných velikánů české hudby byla hlavní osou festivalu také regionální výročí, zejména 200 let od narození Josefa Leopolda Zvonaře. Na objednávku festivalu byla provedena úprava jeho Vlasteneckých hor pro symfonický orchestr, jejíž premiéra zazněla v podání Jihočeské filharmonie v rámci Zahajovacího koncertu festivalu. Dramaturgie 43. ročníku Talichova Berouna se bude v reakci na uplynulý Rok české hudby vinout kolem tématu Václav Talich světový. Čekají nás tak koncerty i muzikologické přednášky a výstavy zaměřené na dirigentův odkaz ve Švédsku a Slovinsku včetně uvedení zajímavých skladeb národních autorů, jejichž interpretaci Talich významným způsobem ovlivnil. V rámci oslav 760 let od první písemné zmínce o Královském městě Beroun vznikne skladba na objednávku festivalu, jejíž premiéru uvede Pražská komorní filharmonie.

Pardubické hudební jaro

Program festivalu nabízí zážitky ve formě staré hudby, klasiky, ale i jazz a folk. Dává prostor špičkovým českým i zahraničním umělcům, jakož i začínajícím talentům naší hudební scény.

V roce 2025 se koná 47. ročník.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments