Filharmonici z Brna balí kufry do Číny. Vsadili hlavně na českou klasiku

Filharmonie Brno ve středu vyrazí na své první turné po Číně. Hudebníci tam odehrají pět koncertů ve čtyřech městech, připravili si převážně český repertoár. Pod taktovkou Thomase Sanderlinga se představí také klarinetista Tony Shen a vyhledávaná houslistka Sarah Chang ze Spojených států.

Thomas Sanderling (zdroj commons.wikimedia.org / foto 123Apropos)

“Co se týče turné evropských orchestrů, je to pro Číňany zatím velká vzácnost, rozhodně nejsou tak daleko jako okolní země. Teprve se nás učí poznávat. I proto jsme po dohodě s pořádající agenturou kladli důraz na českou tvorbu, navíc na klasiku klasik,” uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. V Číně tak zazní například Vltava Bedřicha Smetany nebo Slovanské tance Antonína Dvořáka.

Čína (zdroj commons.wikimedia.org)

Orchestr turné zahájí 29. prosince v Chu-che-chao-tche, hlavním městě provincie Vnitřní Mongolsko. Na Silvestra zahraje v Pekingu. V první den roku 2018 filharmonici zavítají do města Tchaj-jüan s moderním koncertním sálem.

Turné uzavřou 3. a 4. ledna koncerty v Si-an, tedy ve městě, které je považováno za jednu kolébek čínské kultury. Nedaleko od něj se našla takzvaná terakotová armáda.

“Připravil jsem hudebníky na silné mrazy, které nás v Číně čekají, nebo například na silné znečištění ovzduší. Ostatně udělal jsem jim krátkou přednášku, při které jsem je seznámil se specifiky této země,” uvedl manažer orchestru Pavel Šindelář, který v Číně žil dva roky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat