Filharmonie Brno chystá velkolepé uvedení Eposu o Gilgamešovi

Filharmonie Brno chystá velkolepé uvedení Eposu o Gilgamešovi od Bohuslava Martinů. Skladba napsaná na text nejstarší dochované slovesné památky lidstva poprvé zazní v kritické edici, jejímž autorem je Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů. Kromě orchestru bude na scéně také sbor, sólisté, jako Adam Plachetka a Adriana Kohútková, a dokonce i vypravěč a mim.

Koncert připomene padesáté páté výročí úmrtí skladatele. „Dílo, které je svým způsobem mimořádné nejen v tvorbě Martinů, ale i v celé světové literatuře, zazní u nás vůbec poprvé v originální anglické verzi s českými titulky. Punc výjimečnosti dodá brněnskému provedení poloscénické ztvárnění díla, jak si Martinů původně představoval,“ uvedla ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Martinů chtěl, aby se sólisté a sbor mohli pohybovat, činit gesta a kroky, které vytvoří iluzi děje. Při světové premiéře v roce 1958 v Basileji však ideu neprosadil, dirigent Epos o Gilgamešovi rozpohybovat nechtěl a nastudoval dílo jako koncertní oratorium. „Brněnské provedení bude pokusem tuto pozapomenutou ideu Bohuslava Martinů na pódiu oživit. Úkolu se režisérsky zhostí Radim Vizváry, výrazná postava současného mimického divadla, a mim Lukáš Šimon,“ popsal dramaturg Vítězslav Mikeš.

Martinů zkomponoval Epos o Gilgamešovi při pobytu na jihu Francie čtyři roky před smrtí. Při kompozici použil celosvětově uznávaný překlad do alžbětinské angličtiny. Dílo, které je starší než Bible, jej fascinovalo svou aktuálností. Hledá totiž odpovědi na otázky přátelství, lásky a smrti. „Přes mocný pokrok, který jsme udělali v technice a průmyslu, shledal jsem, že se nezměnily city a otázky, které člověkem hýbají,“ napsal Martinů o eposu.Filharmonie Brno Epos o Gilgamešovi poprvé uvede 11. prosince v Janáčkově divadle, podruhé o den později.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky