FOK: Koncert pro republiku
U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu se v úterý tradičně odehrál ve slavnostně vyzdobené Smetanově síni Obecního domu již pojedenácté Koncert pro republiku. V provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a pod taktovkou mladého českého dirigenta Jana Kučery zazněl cyklus šesti symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Vyprodaný sál odměnil vystupující dlouhotrvajícím potleskem.Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Její výlučné postavení každoročně upevňuje zahajovací koncert festival Pražské jaro. Dnes již je toto dílo, názvy jehož jednotlivých vět se vztahují k české historii, považováno za součást kulturního dědictví. Jeho odkaz rezonoval v době vypjatých okamžiků českého národa a státu: za okupace v období druhé světové války, v srpnu 1968 i v listopadu 1989.
„Každý český orchestr musí hrát Mou vlast. Vždyť je to také jeho vlast, respektive naše vlast. V případě FOK se tak poprvé stalo pár let po založení, a to 19. listopadu 1939. Na dirigentském stupínku stál Otakar Jeremiáš. Jak samozřejmé se nám dnes zdá provedení Mé vlasti a jak nesamozřejmé bylo za Protektorátu Čechy a Morava! Koncert pro republiku je již tradicí a je věnován všem, kdo se o republiku zasloužili,” uvedl dramaturg FOK Martin Rudovský.
Obecní dům, kde se koncert konal, je historickým místem, kde byla samostatnost nového státu vyhlášena a kde bylo v prvopočátku hlavní centrum její státní moci. Již dlouhou dobu je sídlem právě Pražských symfoniků.
Už 6. ledna 1918 v Obecním domě čeští poslanci přijali takzvanou Tříkrálovou deklaraci, jíž požadovali samostatnost pro český národ, 13. dubna na shromáždění ve Smetanově síni pak svoji podporu požadavku samostatného státu vyjádřili Národní přísahou představitelé českého veřejného života v čele s Aloisem Jiráskem.
Vše vyvrcholilo 28. října 1918, kdy vedoucí představitelé Národního výboru z prostoru Pánského a Českého klubu organizovali převzetí moci. V podvečerních hodinách pak Národní výbor slavnostně přijal v Grégrově sále zákon o zřízení samostatného československého státu a vydáním Manifestu k národu vyhlásil československou samostatnost.
V den devadesátého šestého výročí vzniku republiky zpřístupnil Obecní dům své reprezentační prostory široké veřejnosti. Prohlídková trasa vedla reprezentačními sály prvního patra – Smetanovou síní, Slováckým salonkem, Salonkem Boženy Němcové, Orientálním salonkem, Grégrovým sálem a Palackého sálem do Primátorského sálu, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem Alfonse Muchy.
Foto Petr Horník
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]