FOK přivítá Andreje Borejka a Ivo Kahánka

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech 9. a 10. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu uvádět pohádkový program ruských klasiků. V podání jednoho z našich nejlepších klavíristů Ivo Kahánka zazní Pátý klavírní koncert Sergeje Prokofjeva, od jehož narození letos uplynulo 125 let, orchestr se pod rukama Andreje Borejka roztančí v suitě z Čajkovského Šípkové Růženky, večery však otevře symfonická báseň Kikimora Anatolije Ljadova.

O+
18_LSSH_2025_banner_600x100_OPERA

Petrohradský rodák Andrej Borejko je od září 2012 hudebním ředitelem Orchestre National de Belgique, od září 2014 hudebním ředitelem Naples Philharmonic na Floridě a navíc zastává funkci hlavního hostujícího dirigenta Orquesta Sinfonica de Euskadi. V sezóně 2016/17 představí festival věnovaný hudbě Camilla Saint-Saënse.

Náčrt Koncertu pro klavír a orchestr č. 5 připravil Sergej Prokofjev již v roce 1918, tehdy dílo, které chtěl pojmout v duchu „manifestu hudební jednoduchosti, dosažené novými prostředky“, skladatel nazval Hudba pro klavír a orchestr. Když se pak ale k němu po čtrnácti letech vrátil, připojil ho k řadě koncertů, která se mezitím rozrostla na čtyři. Jeho premiéra se konala v Berlíně 31. října 1932 s Berlínskými filharmoniky a s autorem – jako takřka při všech premiérách jeho koncertů – u klavíru pod taktovkou Wilhelma Furtwänglera.

Čajkovského balet Šípková Růženka měl premiéru o více než čtyřicet let dříve v Mariinském divadle v Petrohradě, tvoří jej úvod a tři dějství, z nichž v prvních dvou je hlavním tématem především souboj dobra a zla. Čajkovského dokonce při prvním uvedení pozval car Alexander III. do své lóže, nicméně očekávaného výrazného uznání se autor od panovníka nedočkal. Dnes by však byl s popularitou díla Čajkovský jistě spokojen.

Anatolij Konstantinovič Ljadov pocházel z dirigentské rodiny, vystudoval hru na klavír a housle a později i hudební teorii a skladbu u Nikolaje Rimského-Korsakova na Petrohradské konzervatoři. Kikimora, legenda pro orchestr, z roku 1909, je pojata jako poutavé hudební vyprávění. Na jeho počátku vykresluje hlavní postavu, jakousi podivnou bytost Kikimoru, která vyrůstá u čaroděje v Kamenných horách. Během sedmi let Kikimora dospívá a stává se z ní zlé strašidlo, jehož podivné zvuky, které vydává, skvěle znázorňuje umně vypracovaná zvukomalba orchestru.

Šípková Růženka
9. a 10. listopadu v 19.30 Smetanova síň, Obecní dům

Anatolij Ljadov Kikimora, symfonická báseň op. 63
Sergej Prokofjev Koncert pro klavír a orchestr č. 5 G dur op. 55
Petr Iljič Čajkovskij Šípková Růženka, suita z baletu

Ivo Kahánek | klavír
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Andrej BOREJKO | dirigent

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského:
S jedním z nejžádanějších dirigentů Andrejem Borejkem se Pražští symfonikové setkali v roce 2005. Téměř od té doby hledáme možnost setkání dalšího, ovšem kvůli Borejkově plnému diáři – je šéfdirigentem hned tří orchestrů – jsme ho našli až v této sezóně. První setkání bylo šťastné a už tehdy zněla hudba Sergeje Prokofjeva. Jak by tedy mohla chybět v roce 2016, kdy si připomínáme 125 let od skladatelova narození? A proto také nemůže scházet Prokofjevův učitel a pozoruhodný skladatel Anatolij Ljadov. Díky jeho symfonické básni o domácím strašidle Kikimoře, Čajkovského Šípkové Růžence a kouzelným rukám Ivo Kahánka to bude i večer pohádkový.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]