FOK uvede světovou premiéru skladby a pokřtí nové CD s Radkem Baborákem

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá koncert, kde hlavní roli bude mít lesní roh. Večeru nazvanému Tomáš Brauner & Radek Baborák budou vévodit právě tyto dvě hudební osobnosti. Sekundovat jim bude hudební skladatel Ondřej Brousek, jehož zbrusu nová skladba Pražská kavárna bude mít tento večer premiéru. V neposlední řadě zazní jedno z nejznámějších děl Richarda Strausse, symfonická báseň Tak pravil Zarathustra. Koncerty proběhnou ve středu 24. listopadu a ve čtvrtek 25. listopadu 2021, vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.
Ondřej Brousek (zdroj Ondřej Brousek)
Ondřej Brousek (zdroj Ondřej Brousek)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v minulé sezóně zahájil novou iniciativu, a sice obohatit repertoár věnovaný Praze o nové skladby současných skladatelů. Tak jsme například v minulé sezóně mohli slyšet Pražské metamorfózy Petra Wajsara. Nyní FOK oslovil skladatele Ondřeje Brouska, který se na téma Prahy podíval z trochu jiného směru. Jeho skladba Pražská kavárna se zaměřuje na společenský aspekt fenoménu kaváren.

„Když pominu pejorativnost dnes tak hojně užívaného termínu, spatřuji v “Pražské kavárně“ především kutilský a tvůrčí duch umělecko-společenského života, ke kterému odkazují názvy částí skladby. U kávy, dnes už i u piva (neboť výhrou věčně klábosících “Intelektuálů” bylo spojení kavárny s hospodou) se nemusí nutně jen nadávat; to prostředí samo může být “Umělcovou” múzou, věčně tryskající fontánou nápadů. “Opilec” to vezme šmahem a na druhý den si při kávě (dá-li Bůh) vše podstatné uvědomí. Zda jeden či druhý patří do pomyslné “Elity”, nad tím by snad ani neměl přemýšlet, pasovat se do role hrdiny a “Bojovníka” je věc pošetilá a sebestředná. To si výjimečně mohou dovolit “Avantgardisté”, ať už jako žert nebo jako vážný pokus o vystoupení z buržoazní komfortní zóny. Jejich zástup je ale většinou tak malý, že zákonitě zůstává sedět na pohodlných židlích Pražské kavárny,“ řekl skladatel Ondřej Brousek k premiéře své nové skladby.

O malý kousek do minulosti nás posune další část programu. Zazní Koncert pro lesní roh a orchestr skladatele Jiřího Pauera, což je zásadní, ale málo prováděná hornová skladba. V koncertu zazáří hornista Radek Baborák.

„Koncert pro lesní roh Jiřího Pauera je velmi efektní skladba a Radek Baborák ji hraje naprosto famózně. Spolupracovat s ním je vždy obrovské potěšení a velká inspirace,“ řekl ke spolupráci s Radkem Baborákem dirigent Tomáš Brauner.

Radek Baborák (foto Jiří Thyn)
Radek Baborák (foto Jiří Thyn)

Právě Koncert pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera je součástí nového CD hornových koncertů, které společně s Tomášem Braunerem a Pražskými symfoniky natočil Radek Baborák. Druhý hornový koncert na albu je z pera Reinholda Glièra. Album bude na koncertě slavnostně pokřtěno a bude na místě též k zakoupení.

„Obě skladby jsou mojí srdeční záležitostí; mnohokrát jsem je hrál a upřímně jsem toužil mít je zdokumentované i v podobě nahrávek. Mám velké štěstí, že jsem je mohl nahrát právě teď, kdy mám pocit, že na to mám správný věk a zkušenosti, které jsou nezbytné a které do hraní dávám. Přál bych si, aby kromě poslechu posloužilo album i při edukaci studentů – hornistů, aby načerpali energii a chuť nechat zaznít zvuk lesního rohu v jeho plnosti a síle,“ poznamenává k novému albu Radek Baborák.

Celý koncert vyvrcholí světově známým dílem Tak pravil Zarathustra Richarda Strausse. Dílo se dostalo do všeobecného povědomí nejen hudebních, ale také filmových fanoušků díky filmu 2001: Vesmírná odysea.

Koncerty se uskuteční 24. a 25. listopadu 2021 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad A a B.

Před koncertem ve čtvrtek 25. listopadu se v 18:15 hodin uskuteční oblíbené Setkání s umělci, kde bude hostem Tomáš Brauner a Radek Baborák.

Vstup na koncerty je možný podle aktuálních bezpečnostních pravidel.

Tomáš Brauner & Radek Baborák
24. listopadu 2021, 19:30 hodin
25. listopadu 2021, 19:30 hodin
Smetanova síň Obecního domu

Program:
Ondřej Brousek: Pražská kavárna (světová premiéra)
Jiří Pauer: Koncert pro lesní roh a orchestr
Richard Strauss: Tak pravil Zarathustra, symfonická báseň op. 30

Účinkující:
Radek Baborák | lesní roh
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Tomáš Brauner | dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments