Folklór, lidové tance a obyčeje. Třebíč chystá nové centrum

Třebíčské Muzeum Vysočiny chce změnit bývalou zemědělskou usedlost, známou jako Šmeralův dům, v Centrum tradiční lidové kultury. Areál by měl v budoucnu poskytnout zázemí pro vystoupení folklorních souborů, výuku lidových tanců, jarmarky tradičních řemesel či ukázky lidových obyčejů. Muzeum je od roku 2005 pověřeno péčí o tradiční lidovou kulturu na Vysočině. Centrum by mohlo podle ředitele muzea Jaroslava Martínka zahájit provoz v roce 2019.

Zámek - Muzeum Vysočiny Třebíč (zdroj dedictvivysociny.cz)
Zámek – Muzeum Vysočiny Třebíč (zdroj dedictvivysociny.cz)

„Objekt bude nutné zateplit, obnovit fasády, dlažbu na nádvoří, okna a dveře, pořídit nové podlahy a vytápění. Výměna čeká také všechny inženýrské sítě,” řekl dnes Martínek. Náklady by mohly dosáhnout 14,5 milionu korun. Podle krajské radní Marie Kružíkové zvažuje Kraj Vysočina jako zřizovatel muzea zapojení do přeshraničního projektu zaměřeného na podporu lidových tradic z programu Interreg.

Podíleli by se na něm i partneři z Jihočeského kraje a Dolních a Horních Rakous. Předpokládaný termín podání žádosti do výzvy programu přeshraniční spolupráce je březen 2017. V úvahu připadají také evropské dotace nebo peníze z takzvaných norských fondů, které by podle Martínka měly být obnoveny do dvou let.

Areál je v Cyrilometodějské ulici v městské památkové zóně. Zemědělská usedlost příměstského typu z roku 1824 je kulturní památkou. Od roku 1960 byla třicet let vedena jako národní kulturní památka. Jde o rodný dům jednoho ze zakladatelů Komunistické strany Československa Bohumíra Šmerala. „To byl jeden z důvodů, proč usedlost ve své době na rozdíl od jiných podobných objektů unikla bourání,” podotkl Martínek. Muzeum tam nejdříve umístilo vlastní knihovnu a poté depozitář. V současnosti slouží areál muzeu jako skladiště výstavního mobiliáře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]