“Fronta na maso” v opeře. Na Nové scéně finišují s přípravou novinky o autorovi Stalinova pomníku na Letné

Sousoší v čele se Stalinem v Praze na Letné (1955-1962) v pohledu ze západní strany (zdroj commons.wikimedia.org / Miroslav Vopata)

Nová původní opera Žádný člověk skladatele Jiřího Kadeřábka, která bude mít na Nové scéně Národního divadla premiéru 31. března, pojednává o osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního díla – Stalinova pomníku na Letné. Dirigentské taktovky se ujme autor opery Jiří Kadeřábek, režisérkou představení bude Katharina Schmitt, která společně s dramaturgem Lukášem Jiřičkou připravila také libreto. „Zaujalo mě, že se pomník tak strašně dlouho stavěl a tak rychle se rozhodlo o jeho zničení. Osobní příběh sochaře Švece má skoro antický tragický rozměr,” uvedla Katharina Schmitt.

Tvůrce zaujala absurdita Švecova příběhu. Sochař se musel zúčastnit soutěže na počest Stalinových sedmdesátých narozenin. Nechtěl však vyhrát, a odevzdal proto přehnaně monumentální a těžko realizovatelný návrh. Přesto vyhrál. „Byl to umělec, kterého zničilo jeho vlastní dílo,” podotkl libretista a dramaturg Lukáš Jiřička.

Hudební podoba inscenace, vytvořená skladatelem Jiřím Kadeřábkem, nabídne spojení sólistů a komorního sboru s reprodukovaným dětským sborem a orchestrem.

Tři fáze díla budou mít záměrně rozbitou strukturu, jejíž součástí bude klasická opera, instalace i hudební divadlo. V pěveckých úlohách se objeví sopranistka Eliška Gattringerová, kontratenor Jan Mikušek, barytonista Jakub Tolaš, mezzosopranistka Sylva Čmugrová a basista Josef Škarka. „Otevření not pro mě bylo nehorázným překvapením. Je to velká výzva,” uvedla Eliška Gattringerová.

Návštěvníci opery Žádný člověk se mohou těšit na ojedinělý režijní koncept, kdy při představení budou sedět na jevištní elevaci, nikoliv v hledišti. Takto upravená Nová scéna Národního divadla pojme sto padesát diváků.

Autoři opery podle režisérky Kathariny Schmitt využijí rekvizitu z filmu režiséra Viktora Polesného Monstrum, kvůli jehož natáčení loni na Letné vyrostla maketa sochy, která byla v padesátých letech minulého století největším skupinovým sousoším v Evropě.

„Fronta na maso”, jak se pomníku, který zobrazoval Stalina s osmičlenným zástupem, nelichotivě, ale trefně říkalo, přišla na tehdy závratnou sumu 140 milionů korun. Pomník vážil 17.000 tun, a aby se nesesunul do Vltavy, bylo pod ním vybudováno rozlehlé železobetonové podzemí.

 

Jiří Kadeřábek:
Žádný člověk
Dirigent: Jiří Kadeřábek
Režie: Katharina Schmitt
Scéna a kostýmy: Patricia Talacko
Dramaturgie: Lukáš Jiřička
Orchestr a sbor Státní opery
Komorní soubor Národního divadla
Dětská opera Praha
Premiéra 31. března 2017 Nová scéna Národního divadla Praha

Soprán – Eliška Gattringerová
Mezzosoprán – Sylva Čmugrová
Kontratenor – Jan Mikušek
Baryton – Jakub Tolaš
Bas – Josef Škarka

www.narodni-divadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat