Skutečně bouřlivá Serva padrona

Prostory Valdštejnské lodžie v Jičíně a vstupního sálu zámku na Humprechtě ožily ve čtvrtek a v pátek 2. a 3. srpna 2012 koncertem barokní hudby manželů Ondřeje a Jitky Koláčných, v jehož druhé polovině zaznělo nové nastudování komické opery skladatele Giovanniho Battisty Pergolesiho La serva padrona (Služka paní). Projekt byl součástí III. cyklu koncertů klasické hudby Letní klasika, který ve spolupráci s městy Jičín, Sobotkou, zámkem Humprecht a Královéhradeckým krajem uvedl Ondřej Koláčný.
Za nastudováním a provedením opery pak stojí operní režijní duo „Rejža a Rejžička“ David Kříž a Renata Fraisová. Spolupráce těchto mladých režisérů začala při studentském projektu Hudební fakulty JAMU v rámci mezinárodního festivalu Janáček Brno 2010, v divadle Barka uvedli ve společné režii scénické projekty Říkadla, Mládí a Zápisník zmizelého od Leoše Janáčka. Jak sami uvádí, přezdívající sousloví „Rejža a Rejžička“ nese hlavní ideu jejich vztahu k umění – „hravost“, která se v daném díle skutečně projevila. Mladá tvůrčí dvojice se tentokrát netradičně publiku představila v postavách staromládeneckého pána Uberta (baryton) a rozverně zlomyslné služky Serpiny (soprán). Dvojici zpěváků doplnil Tomáš Kastl, který ztvárnil postavu nemluvícího sluhy Vesponeho. Opera byla doprovázena na dobové nástroje (Ondřej a Jitka Koláční – barokní housle, Blanka Karnetová – barokní viola, Jana Kracík – fagot, Martin Šmíd – virginal). Režie, která nepostrádala již zmíněnou hravost a mladistvý smysl pro humor se ujala Renata Fraisová.

První provedení opery zaznělo ve Valdštejnské lodžii v Jičíně a bylo doslova bouřlivé. Vtipně vystavěné a provedené hádky Služky Serpiny se svým pánem Ubertem doplnila bouřka skutečná, která se k Jičínu přihnala a dokonce na pět minut přerušila produkci výpadkem elektrického proudu. Ústřední dvojici to však nezaskočilo a tak směle, po tmě, bavila diváky svojí improvizací dál – a to natolik, že někteří z nich nepoznali, že se nejedná o záměr. Závěr opery však proběhl již podle režijního konceptu a byl oceněn nadšeným potleskem publika.
Ve druhém večeru se operní předmanželská hádka odehrála na zámku Humprecht, kde komorní prostředí dovolilo oběma zpěvákům výbornou komunikaci s divákem. Mnohokrát bylo ve výrazu tváří divaček a diváků vidět souhlasné přikyvování, že „takhle to občas u nás doma přesně je“.

Publikum ocenilo kromě svižného a hravého provedení také volbu českého jazyka, který zvláště mladším divákům umožnil jasné pochopení všech vtipů a gagů. Služka paní se podle slov Rejži a Rejžičky představí v průběhu roku ještě na několika místech v Česku.
Letní klasika 2012
Giovanni Battista Pergolesi:
La serva padrona
(Služka paní)
Režie: Renata Fraisová
2. srpna 2012 Valdštejnská lodžie Jičín
3. srpna 2012 Zámek Humprecht Sobotka 

Serpina – Renata Fraisová
Uberto – David Kříž
Vespone – Tomáš Kastl

Ondřej a Jitka Koláční (barokní housle)
Blanka Karnetová (barokní viola)
Jana Kracík (fagot)
Martin Šmíd (virginal)

www.rejzaarejzicka.estranky.cz

Foto: Moje Jičínsko-O.Březovský

I váš text rádi v Blogu čtenářů uveřejníme. Naše adresa: info@operaplus.cz 

Hodnocení

Vaše hodnocení - Pergolesi: La serva padrona (Jičín, Sobotka 2012)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Napsat komentář