Suliko: Gruzínská polyfonie v podání sólistů Tbiliské opery

Gruzínský soubor sólistů Tbiliské opery "Suliko" vystoupí 9. listopadu 2018 v pražském Rudolfinu. Vokální soubor byl založen v roce 2007 a stal se jedním z nejpopulárnějších folklórních souborů v Gruzii.
Gruzínský hudební soubor Suliko (zdroj archiv Suliko)

Suliko je jediný gruzínský folklórní soubor, jehož interprety jsou zároveň operní sólisté. Soubor oblíben v Gruzii i ve světě. Národní hudba, folklór a vícehlasný zpěv se staly za posledních pár let doslova gruzínskou obchodní značkou. Soubor Suliko zaznamenal značný ohlas všude, kde vystupoval, například v Německu, Francii, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Turecku, Řecku, Izraeli, USA a dalších zemích. V jeho obsáhlém folklórním repertoáru jsou i gruzínské městské vícehlasé písně (romance). Soubor se také mnohokrát účastnil oficiálních recepcí gruzínských velvyslanectví v různých zemích světa a byl vyznamenán řadou ocenění či státních vyznamenání.

Soubor Suliko je vokální a instrumentální soubor vytvořený Ivanem Galuashvilim, složený ze sólistů opery v Tbilisi. Ačkoli členové souboru obdrželi vysokou úroveň klasického výcviku, zůstávají umělci spojeni s tradiční gruzínskou hudbou, včetně polyfonního zpěvu. Tato tradice je nyní nehmotným kulturním dědictvím UNESCO. Program pražského koncertu nás zavede do tradičního repertoáru i tvorby současných gruzínských skladatelů. Některé písně jsou spojeny s kultem révy a některé pochází již z osmého století. Píseň je přítomna ve všech aktivitách každodenního života Gruzie, od pracovních písní “naduri”, zahrnujících zvuky a projevy fyzického úsilí, přes vánoční písně “alilo”, stejně jako písně léčebné. Zásadním rysem celé tradice je polyfonní zpěv, užívaný v rámci byzantské liturgie, který také na koncertě budeme možnost uslyšet. Mužský soubor Suliko je v Praze poprvé a jejich koncert ve Dvořákově síni Rudolfina bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

Gruzínský hudební soubor Suliko (zdroj archiv Suliko)

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na