Suliko: Gruzínská polyfonie v podání sólistů Tbiliské opery

Gruzínský soubor sólistů Tbiliské opery "Suliko" vystoupí 9. listopadu 2018 v pražském Rudolfinu. Vokální soubor byl založen v roce 2007 a stal se jedním z nejpopulárnějších folklórních souborů v Gruzii.
Gruzínský hudební soubor Suliko (zdroj archiv Suliko)

Suliko je jediný gruzínský folklórní soubor, jehož interprety jsou zároveň operní sólisté. Soubor oblíben v Gruzii i ve světě. Národní hudba, folklór a vícehlasný zpěv se staly za posledních pár let doslova gruzínskou obchodní značkou. Soubor Suliko zaznamenal značný ohlas všude, kde vystupoval, například v Německu, Francii, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Turecku, Řecku, Izraeli, USA a dalších zemích. V jeho obsáhlém folklórním repertoáru jsou i gruzínské městské vícehlasé písně (romance). Soubor se také mnohokrát účastnil oficiálních recepcí gruzínských velvyslanectví v různých zemích světa a byl vyznamenán řadou ocenění či státních vyznamenání.

Soubor Suliko je vokální a instrumentální soubor vytvořený Ivanem Galuashvilim, složený ze sólistů opery v Tbilisi. Ačkoli členové souboru obdrželi vysokou úroveň klasického výcviku, zůstávají umělci spojeni s tradiční gruzínskou hudbou, včetně polyfonního zpěvu. Tato tradice je nyní nehmotným kulturním dědictvím UNESCO. Program pražského koncertu nás zavede do tradičního repertoáru i tvorby současných gruzínských skladatelů. Některé písně jsou spojeny s kultem révy a některé pochází již z osmého století. Píseň je přítomna ve všech aktivitách každodenního života Gruzie, od pracovních písní “naduri”, zahrnujících zvuky a projevy fyzického úsilí, přes vánoční písně “alilo”, stejně jako písně léčebné. Zásadním rysem celé tradice je polyfonní zpěv, užívaný v rámci byzantské liturgie, který také na koncertě budeme možnost uslyšet. Mužský soubor Suliko je v Praze poprvé a jejich koncert ve Dvořákově síni Rudolfina bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

Gruzínský hudební soubor Suliko (zdroj archiv Suliko)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]