Hudba bez hranic: Silberbauerovo hudební Podyjí počtvrté propojí jižní Moravu a Dolní Rakousko

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se koná již čtvrtým rokem. Hudební díla budou prezentována ve svatostáncích jižní Moravy a Dolního Rakouska (v okolí rakouského Thayatalu) převážně na hudebních nástrojích z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Festival má podtitul „neobyčejná propojení“.   
Jamila Garayusifli (zdroj Jamila Garayusifli)
Jamila Garayusifli (zdroj Jamila Garayusifli)

Od konce léta až do podzimu nabídne festival návštěvníkům 7 koncertů, 4 na jižní Moravě a 3 v okolí rakouského Thayatalu, na nichž se představí přední čeští, rakouští, ale i zahraniční interpreti.

Stěžejním prvkem čtvrtého ročníku festivalu je netradiční hudební, nástrojové či umělecké propojení. Na zahajovacím koncertě s názvem „Mezi anděly a múzami“, který se uskuteční 2. září v 19:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí, se představí přední český varhaník Jaroslav Tůma. Společně s ním doplní barokní hudební repertoár autorským čtením z knihy „Loď“ český teolog Marek Orko Vácha.

V nedalekém Rancířově v kostele Nanebevzetí Panny Marie vystoupí 9. září v 18:00 hodin rakouské kvarteto s varhanicí Adele Brandeis. V kombinaci Casparidových varhan, dřevěných dechů a smyčců uvedou rozmanitý program s názvem „Hudba podél Dyje“.

Říjnové koncerty odstartuje tradiční koncert „Děti a hudba“, který se koná již potřetí a podporuje nadané žáky ZUŠ v možnosti koncertního vystoupení před publikem. Koncert se uskuteční 7. října v 18:00 hodin v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Louce u Znojma. Na koncertě vystoupí žáci ze ZUŠ Mikulov, ZUŠ Pohořelice, Veselá škola na Praze 1 a hudební škola Waidhofen an der Thayatal.

Druhý říjnový víkend proběhne dvojice koncertů, na nichž se představí ázerbajdžánská houslistka Jamila Garayusifli a koncertní mistr Janáčkova divadla v Brně Dennis Schneiderka. Program s názvem „Roční doby“ obsahuje nejen stěžejní skladbu italského skladatele Antonia Vivaldiho, ale i méně známé Čtvero ročních dob od argentinského skladatele Ástora Piazzolly. Na koncerty se můžete těšit 14. října v 18:00 hodin do kostela sv. Mikuláše v rakouském městečku Röschitz a 15. října od 16:00 hodin do kostela sv. Josefa v Jevišovicích.

V pořadí druhý koncert v Rakousku se odehraje v kostele sv. Jakuba v obci Unterretzbach zazní 21. října od 18:00 hodin v netypické kombinaci varhan, cimbálu a zpěvu. Program bude složený ze skladeb J. S. Bacha v kombinaci premiér soudobých skladatelů Tomáše Pálky a Lukáše Sommera. Tento program posluchačům zahraje varhanice a ředitelka festivalu Kateřina Málková se svými kolegy cimbalistou Michalem Grombiříkem a basistou Josefem Kovačičem. Festival završí oratorium „Legenda o sv. Ludmile“ barytonisty a skladatele Jiřího Miroslava Procházky. Závěrečný koncert proběhne 28. října v 15:00 hodin v kostele rakouského kláštera Geras.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments