Hudební festival Antonína Dvořáka otevře Radek Baborák

Hudební festival Antonína Dvořáka, jehož čtyřicátý osmý ročník se v Příbrami a okolí uskuteční od 28. dubna do 26. května, otevře koncert hornisty Radka Baboráka s hudebním tělesem Orquestrina.

Radek Baborák (foto archiv)
Radek Baborák (foto archiv)

Festival nabídne devět klasických koncertů, dvě dětská představení, jedno benefiční vystoupení i soutěž v oboru skladba.

Vedle Baboráka přijali na akci pozvání například Guarneri Trio Prague, Michaela Fukačová nebo Štefan Margita, jehož koncert v příbramském Divadle Antonína Dvořáka festival zakončí.

„Ústředním tématem letošního ročníku je putování po cizině, které nás napadlo jednak v souvislosti se samotným Antonínem Dvořákem, jenž svůj stesk po domově při zahraničních cestách neskrýval a uchoval jej do řady dopisů, ale také s ohledem na současné umělce, kteří tráví většinu svého života v zahraničí,“ uvedla ředitelka festivalu Houšková s tím, že je to případ i letošních účinkujících.

Letos se na festivalu uskuteční premiéra hudebně-literárního pořadu, který je spojen s tématem Dvořákova pobytu v Americe, jeho tvorby a vzpomínkami na Vysokou a Příbramsko.

Speciálním koncertem bude společné benefiční vystoupení Heroldova kvarteta, klavírních virtuosů Ivana Klánského a Lukáše Klánského a mladé houslistky Pavly Tesařové, jehož výtěžek poputuje na konto obnovy vily Rusalka.

„V programu máme tradičně vyhrazen také prostor pro děti. Vedle programů v rámci Dne s Antonínem Dvořákem se děti z prvního stupně základních škol můžou těšit na představení souboru Dětské opery Praha, který si pro náš festival představil operu Kominíček Benjamina Brittena,“ sdělila ředitelka Houšková.

Jednotlivé koncerty se uskuteční tradičně v prostorách Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami, v kostele sv. Jakuba, v Galerii Františka Drtikola, u Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, na Zámku Březnice a nově také na Zámku Dobříš. Bližší informace se nacházejí na stránkách Hudebního festivalu Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat