Hudební maraton Leoše Janáčka

Projekt Janáček Ostrava 2018 vrcholí ve dnech 25.-28. října 2018 čtyřdenním festivalem – Hudebním maratonem Leoše Janáčka, který připravila Janáčkova filharmonie Ostrava.
Dvořákovo trio (zdroj JFO)

Janáčkův rok v Ostravě vyvrcholí na sklonku října čtyřdenním festivalem, nazvaným Hudební maraton Leoše Janáčka, kterým pořadatel festivalu, Janáčkova filharmonie Ostrava, uzavírá projekt Janáček Ostrava 2018 a zároveň oslaví 100. výročí samostatné Československé republiky. Hudební maraton Leoše Janáčka nabídne průřez Janáčkovou tvorbou ve formě orchestrálních, pěveckých, komorních či sólových koncertů. “Kde jinde můžete slyšet skoro 40 skladeb jednoho skladatele na 17 koncertech během čtyř dní, navíc v hvězdném obsazení“, říká Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava a dodává: „jedná se patrně o první akci svého druhu v České republice, pro jejíž formát jsme našli inspiraci v zahraničí“.

„V tomto roce, kdy si připomínáme sté výročí republiky a 90 let od Janáčkovy smrti, zní hudba tohoto génia na nejrůznějších místech našeho kraje více, než bývá běžné. Vrcholem projektu bude čtyřdenní Hudební maraton Leoše Janáčka, který Moravskoslezský kraj významně podpořil. Je to výzva. Je to příležitost intenzivních zážitků. A je to další důkaz, že má náš region co nabídnout, že tu lidé umí nejen tvrdě pracovat, ale že tu má své důležité místo i kultura,” řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura k maratonu uvedl: “Janáčkova hudba není právě jednoduchá, rozhodně ne prvoplánová, ale kdo k ní dojde a zamiluje si ji, tak je z toho láska na celý život. Čtyřdenní Hudební maraton je vyvrcholením společného projektu ostravské hudební scény a města Ostravy a zároveň důstojným příspěvkem k oslavě 100. výročí československé státnosti. Její vznik byl tehdy pro Leoše Janáčka velkým zdrojem inspirace. Všem účastníkům maratonu přeji, aby pro ně byla autorova hudba stejně inspirující a přinesla jim hluboký umělecký zážitek.” Připomeňme, že mezi hlavní partnerské instituce, které organizačně zaštítila Janáčkova filharmonie Ostrava, se do projektu Janáček Ostrava 2018 připojily Národní divadlo moravskoslezské, Ostravská univerzita, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Svatováclavský hudební festival stejně jako MHF Leoše Janáčka.

Kateřina Kněžíková (foto Mona Martinů)

Hudební maraton je dramaturgicky jasně vymezen Janáčkovou hudbou, která intenzivně rozezní Ostravu a okolí. Z pestré nabídky maratonu se posluchači mohou těšit na vystoupení klavíristů Martina Kasíka, Lukáše Vondráčka, Ivo Kahánka či Jana Bartoše. Nebude chybět ani Moravská lidová poezie v písních s Kateřinou Kněžíkovou. Není náhodou, že na Janáčkův maraton přijali pozvání umělci spojovaní s Ostravou a Moravskoslezským krajem, kteří mají k Janáčkovi vřelý vztah, a jejichž hudební umění je v současnosti uznáváno i v zahraničí. “Janáčkova hudba a především jeho písně jsou nedílnou součástí mě samé. Melodika, nářečí a kompoziční styl, který Janáček používá, mi byl vždy blízký a rozeznívá ve mně strunu radosti, vzpomínky na dětství a domov”, uvádí sopranistka Kateřina Kněžíková. Janáčkovo hudební umění ostatně vystihl i ambasador maratonu Martin Kasík: “Na Leoši Janáčkovi mi připadá fascinující, jak dokázal z moravského folklóru udělat světovou hudbu, jeho naprosté novátorství a hlavně psychologická působnost – je schopen pár tóny vyvolat hluboké dojetí.”

Maraton Janáčkovy hudby zavede obdivovatele i k neznámým mistrovým duchovním skladbám na jeho rodné Hukvaldy, kde bude připraven koncert souboru Musica Florea, předního českého ensemblu, zabývajícího se interpretací staré hudby. Janáčkovo dílo budou mít posluchači možnost slyšet i v několika interpretacích – oba Janáčkovy kvartety zazní v Ostravě v provedení Pavel Haas Quartetu, nejvýraznějšího světového komorního souboru současnosti. V regionu skladby představí Bennewitzovo kvarteto.

Pavel Haas Quartet (foto Marco Borggreve)

Za zmínku stojí určitě Ostrava Youth Orchestra (OYO), unikátní propojení profesionálních hudebníků a studentů Fakulty umění Ostravské univerzity a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Komorní ensemble OYO nejprve doprovodí světoznámého pianistu Lukáše Vondráčka ve skladbě Concertino, velký orchestr uvede Žárlivost a Lašské tance pod vedením Ondřeje Vrabce.

V rámci Hudebního maratonu si přijdou na své i fanoušci Ivy Bittové, kteří se mohou těšit na její vystoupení s Moravskou lidovou poezií s Mucha Quartetem v ostravském Cooltouru. Zde se uskuteční také Mateřština Jiřího Slavíka, jejíž derniéra proběhne v České republice právě na janáčkovském maratonu.

Do program maratonu se zapojuje i Národní divadlo moravskoslezské. „Inscenace opery Leoše Janáčka Osud je letošním zásadním příspěvkem Národního divadla moravskoslezského do společného projektu ostravské hudební scény Janáček Ostrava 2018“, říká ředitel Národního divadla moravskoslezského zároveň režisér inscenace Jiří Nekvasil. Premiéry se odehrají v Divadle Antonína Dvořáka 18. a 20. října v 18.30 hodin a divadlo operu nabídne návštěvníkům Hudebního maratonu Leoše Janáčka 27. října. Národní divadlo moravskoslezské se tímto stává druhým divadlem na světě (po Brnu), které uvede všechny Janáčkovy opery.

Jiří Nekvasil (zdroj NDM / foto Tamara Černá SofiG)

V Národním divadle moravskoslezském měla s úspěchem premiéru Janáčkova Její pastorkyňa hned v první sezóně v roce 1919 a v meziválečném období byly na prknech divadla uvedeny téměř všechny jeho opery. Na neprávem opomíjený Osud se dostává až nyní. Leoš Janáček jej začal komponovat záhy po dokončení první verze opery Její pastorkyňa, někdy v polovině roku 1903. Dokončil ji v roce 1907. Opera nese velmi autobiografické rysy, její hlavní postavou je hudební skladatel, promítající svůj tragický osobní životní příběh do právě jím komponované opery. Příběh, kde se mísí báseň a pravda života, obdařil Leoš Janáček pozoruhodnou zralou hudbou, tak silnou a originální, jakou známe z následujících vrcholných operních děl tohoto skladatele.“ přibližuje režisér Jiří Nekvasil.

Vedle koncertů a opery bude připraven i doprovodný program, ať už se jedná o výlet na Hukvaldy s Jiřím Zahrádkou, předním českým odborníkem na život a dílo Leoše Janáčka, či noční filmový klub, v jehož rámci budou promítány filmy o Janáčkovi. Tvůrci neopomněli ani nejmladší diváky, pro které je připraveno zábavné odpoledne s workshopem pod vedením Kláry Boudalové a projekcí animovaného filmu Příhody Lišky Bystroušky z produkce BBC.

Tečku za tímto mimořádným festivalem učiní slavnostní závěrečný koncert v den 100. výročí samostatného Československa, 28. 10. 2018 ve 20.00 hodin, na němž zazní Janáčkovy skladby Taras Bulba a Sinfonietta v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Pořadatelé Hudebního maratonu doufají, že se festival stane místem popularizace Janáčkova díla
v čele s českými interprety, a že multižánrovost festivalu s jeho přesahy z vážné hudby směrem k folklóru obohatí všechny věkové kategorie i sociální skupiny posluchačů.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]