Izraelská filharmonie uzavřela Dvořákovu Prahu
Koncertem Izraelské filharmonie se včera večer uzavřel festival Dvořákova Praha. Vystoupení věhlasného orchestru v čele s dirigentem Zubinem Mehtou mohli vedle zaplněného sálu sledovat také lidé, kteří se do Rudolfina nedostali, či jen šli kolem. Koncert se přenášel na velkoplošnou obrazovku před domem, vysílal jej přímým přenosem Český rozhlas i Česká televize. Program tvořila stěžejní symfonická díla Dvořákových vzorů, Beethovena, Mozarta a Richarda Strausse.Dvořákova Praha letos připravila dvacet koncertů, koncertní sály navštívilo na patnáct tisíc posluchačů. Návštěvnost byla více než devadesát procent, všech pět velkých orchestrálních koncertů bylo zcela vyprodáno. Festival letos podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře pracoval s rozpočtem ve výši třicet pět milionů korun. Podíl veřejných zdrojů v rozpočtu je sedmnáct procent, vstupné pak tvoří pětinu příjmů, zbylé prostředky plynou z privátních zdrojů.
Sedmý ročník festivalu přinesl několik novinek, třeba sérii komorních koncertů připravenou kurátorem Jiřím Bártou, debutový Den D či nedělní matiné. O festival podle pořadatelů měla letos díky uvedení dosud neznámé opery Antonína Dvořáka Alfred zájem i zahraniční média.
Dirigent Zubin Mehta se do Prahy vrátil po dvou letech, tehdy na Dvořákově Praze vystoupil s drážďanskou Staatskapelle. Letos přijel s orchestrem, který za čtyřicet pět let spolupráce dovedl mezi orchestrální špičku. Ve Dvořákově síni včera pod jeho vedením odehrál jednu z posledních symfonií Wolfganga Amadea Mozarta, Symfonii č. 40 g moll, Beethovenovu Předehru k tragédii Johanna Wolfganga Goetha Egmont a symfonickou báseň Richarda Strausse Život hrdinův.
Izraelskou filharmonii založil roku 1936 polský židovský houslista Bronisław Huberman pod názvem Palestinský symfonický orchestr. V předtuše dalších represí Židů přesvědčil několik desítek hudebníků z evropských orchestrů k emigraci do Palestiny. Po válce orchestr přijal jméno nového státu, který od té doby reprezentuje.
Úzce spolupracoval mimo jiné s Leonardem Bernsteinem, který je s Mehtou považován za nejvýraznější postavu v dějinách orchestru. Vystupovali s ním ale také třeba Sergej Kusevickij, Paul Klecki, Isaac Stern, Paul Tortelier, Claudio Arrau, Mstislav Rostropovič a další. S Izraelskou filharmonií také debutovali dnešní hudební velikáni – Daniel Barenboim, Pinchas Zukerman či Itzhak Perlman.
Orchestr své abonentní koncerty uvádí nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a Haifě. Od roku 1981 zastává pozici doživotního uměleckého ředitele Zubin Mehta. Ten se narodil v roce 1936 v Bombaji v rodině houslisty, studoval později ve Vídni a za svůj umělecký vzor často uvádí Rafaela Kubelíka. S Berlínskou a Vídeňskou filharmonií debutoval v pouhých dvaceti pěti letech, o rok později dirigoval poprvé v Praze (1962). S Izraelskou filharmonií provedl přes tři tisíce koncertů, obdržel řadu cen a uznání. Je čestným dirigentem několika předních orchestrů.
Foto Pavel Šinágl
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]