Jiřího Bělohlávka nahradí pětice dirigentů, jméno nového šéfdirigenta Česká filharmonie oznámí v polovině října

Koncerty, které měl v programu 122. sezony České filharmonie řídit Jiří Bělohlávek, převezme pětice dirigentů. Změny zapříčiněné květnovým úmrtím šéfdirigenta orchestru se částečně dotknou i sólistů a uváděných skladeb. V tiskové zprávě to za orchestr uvedl jeho PR manažer Luděk Březina s tím, že Bělohlávkova nástupce představí  vedení České filharmonie na mimořádné tiskové konferenci v pondělí 16. října odpoledne. Koncerty převezmou dirigenti Petr Altrichter, Tomáš Netopil, Jiří Rožeň, Semjon Byčkov a Jakub Hrůša, který bude 19. a 20. října řídit zahajovací vystoupení filharmonie. Jakub Hrůša a Petr Altrichter již Jiřího Bělohlávka nahradili při koncertech filharmonie na letošní Dvořákově Praze.

Česká filharmonie, P. Altrichter – Dvořákova Praha 20. 9. 2017 (zdroj DP/ foto Martin Divíšek)

“Posluchačům České filharmonie se omlouvám za všechny změny, které jsme v programu museli udělat. Jejich množství názorně ilustruje, jak zásadní místo v životě našeho orchestru zaujímal Jiří Bělohlávek,” vzkázal generální ředitel předního českého orchestru David Mareček. Doplnil, že v oslovené pětici jsou zastoupeni čeští dirigenti různých generací, kteří měli všichni k Jiřímu Bělohlávkovi silný osobní vztah.

Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka – Rudolfinum Praha 18. 6. 2017 (foto © Petr Kadlec)

Jiří Bělohlávek zemřel 31. května ve věku jedenasedmdesáti let. Mareček o měsíc později uvedl, že filharmonie stojí před otázkou, zda bude pokračovat s mladším českým šéfdirigentem jako s investicí, která se v budoucnu bude zhodnocovat, nebo si za šéfa zvolí staršího zkušeného dirigenta ze zahraničí. V orchestru působili od roku 1989 celkem tři zahraniční šéfdirigenti.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na