Jiřího Bělohlávka nahradí pětice dirigentů, jméno nového šéfdirigenta Česká filharmonie oznámí v polovině října

Koncerty, které měl v programu 122. sezony České filharmonie řídit Jiří Bělohlávek, převezme pětice dirigentů. Změny zapříčiněné květnovým úmrtím šéfdirigenta orchestru se částečně dotknou i sólistů a uváděných skladeb. V tiskové zprávě to za orchestr uvedl jeho PR manažer Luděk Březina s tím, že Bělohlávkova nástupce představí  vedení České filharmonie na mimořádné tiskové konferenci v pondělí 16. října odpoledne. Koncerty převezmou dirigenti Petr Altrichter, Tomáš Netopil, Jiří Rožeň, Semjon Byčkov a Jakub Hrůša, který bude 19. a 20. října řídit zahajovací vystoupení filharmonie. Jakub Hrůša a Petr Altrichter již Jiřího Bělohlávka nahradili při koncertech filharmonie na letošní Dvořákově Praze.

Česká filharmonie, P. Altrichter – Dvořákova Praha 20. 9. 2017 (zdroj DP/ foto Martin Divíšek)

„Posluchačům České filharmonie se omlouvám za všechny změny, které jsme v programu museli udělat. Jejich množství názorně ilustruje, jak zásadní místo v životě našeho orchestru zaujímal Jiří Bělohlávek,“ vzkázal generální ředitel předního českého orchestru David Mareček. Doplnil, že v oslovené pětici jsou zastoupeni čeští dirigenti různých generací, kteří měli všichni k Jiřímu Bělohlávkovi silný osobní vztah.

Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka – Rudolfinum Praha 18. 6. 2017 (foto © Petr Kadlec)

Jiří Bělohlávek zemřel 31. května ve věku jedenasedmdesáti let. Mareček o měsíc později uvedl, že filharmonie stojí před otázkou, zda bude pokračovat s mladším českým šéfdirigentem jako s investicí, která se v budoucnu bude zhodnocovat, nebo si za šéfa zvolí staršího zkušeného dirigenta ze zahraničí. V orchestru působili od roku 1989 celkem tři zahraniční šéfdirigenti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat