Každý druhý lístek na letošní Lípu Musicu již má svého majitele

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se uskuteční v termínu od 15. září do 12. listopadu s tradičním letním prologem 11. srpna, nabízí letos řadu 24 akcí na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Aktuálně je právě polovina celkové kapacity letos nabízených vstupenek vyprodána, přičemž na pětinu koncertů je již šance koupit vstupenky jen minimálně. K největším lákadlům 16. Lípy Musicy se dle prodejní statistiky zařadil operní galakoncert Adama Plachetky, vystoupení německého flamencového dua Café del Mundo, recitál Jiřího Bárty a Terezie Fialové či Bennewitzova kvarteta. Poslední lístky jsou k dostání i na tradiční koncert při svíčkách letos se Zuzanou Lapčíkovou nebo populární Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Lákají však i zcela nová místa, která festival na svoji mapu zařazuje premiérově, jako zrekonstruovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech či drážďanský skvost Hofkirche.

Lípa Musica v letošním roce nabízí řadu neotřelých programů. Ať již zahajovací koncert s hvězdným obsazením z Německa, který svým programem zabrousí i do doby populárních Beatles, klarinetovou exhibici Harlekýn, spojení exotického nástroje didgeridoo s lidským hlasem, nebo taneční kreace hvězd známých z populárního pořadu StarDance za doprovodu orchestru Radka Baboráka. Za pozornost stojí také vystoupení předního německého pěvce v ryze bachovském programu na svátek svatého Václava, návrat Pražského komorního baletu s vydařeným novým programem Mystérium času či provedení méně známé verze Mozartova Requiem v bývalém nejsevernějším městě Království koruny české – dnes saské Žitavě.

Koncertní řadu Lípy Musicy, která má své těžiště tradičně na podzim, již v létě předznamená oybinský prolog. Impozantní ruiny zdejšího klášterního kostele založeného Karlem IV. již počtvrté rozehraje Lípy Musica živou hudbou. Vokální projekty, které oybinské hudební nabídce vévodily v minulých letech, letos vystřídá Český Paganini. Tak kritika zve jednoho z předních zástupců mladé české generace houslistů, Jiřího Vodičku. Podobně jako festivalovým publikem milovaný Josef Špaček, je i tento houslista přes své mládí nejen sólistou s mezinárodním renomé, ale také koncertním mistrem našeho prvního orchestru, České filharmonie. V programu prologu sice nezazní přímo ukázky z tvorby tohoto ďábelského houslisty. Tklivostí, lehkostí a úžasnou virtuozitou Jiřího Vodičky se však budete nechat okouzlit v efektním průřezu českým i světovým klasickým a romantickým repertoárem za doprovodu renomovaného Českého komorního orchestru.

Suk, Mozart, Saint-Saëns, Janáček a Sarasate, to jsou hudební hvězdy, které se rozsvítí na oybinském nebi v podání jednoho z našich nejtalentovanějších a nejúspěšnějších mladých umělců Jiřího Vodičky v pátek 11. srpna od 21. hodin. 30 kilometrů, které dělí Českou Lípu a Oybin, navíc festival pomůže překonat s pomocí festivalového autobusu.

Vstupenky na koncerty i místa ve festivalovém autobusu je rezervovat na www.lipamusica.cz nebo v českolipské festivalové pokladně, která je během prázdnin otevřena každé pondělí a středu.

Záštitu nad 16. ročníkem MHF Lípa Musica převzali: Mgr. Daniel Herman, ministr kultury České republiky, Dr. Eva–Maria Stange, saská státní ministryně pro vědu a umění, Christiana Markert, velvyslankyně Spolkové republiky Německo v Praze, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Ing. Květa Vinklátová, členka rady kraje, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje, Mons. Mgr. Jan Baxant, biskup litoměřický a Mgr. Romana Žatecká, starostka města Česká Lípa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]