Když bez hradeb, tak i bez hranic – BCO zahajuje svou 7. koncertní sezonu!

Zítra zahájí brněnský soubor věnující se současnému umění Brno Contemporary Orchestra svou 7. koncertní sezonu – s názvem C koncertem ve vile Tugendhat. „Pro Československo“ a „Z Československa“ to jsou témata roku 2018. Pro BCO vznikají skladby na objednávku u významných českých, slovenských a zahraničních autorů. Zazní světové premiéry, zahrají vynikající umělci. Czechoslovakia, Century – sezona „C“ začíná.

BCO připravilo opět velmi zajímavý program své nové sezony, kterou tradičně zahajuje na Den hudby ve vile Tugendhat. Pro tento prostor si letos připravili již po šesté sérii koncertů, které se ponesou na vlně jazzu, neoklasicismu a seriální hudby a jsou z pera českých autorů. Tentokrát proplujeme skleněným pokojem v „All that rythm“, což je volnou parafrází na „All that jazz“. Program je inspirovaný africkým folklórem. Zazní skladby od SCHULHOFFa, IŠTVANa a RYCHLÍKa“, vysvětluje dramaturg Viktor Pantůček. Vstupenky jsou k mání výhradně v distribuci vily Tugendhat.

Pro rok 2018 orchestr objednal u významných tvůrců skladby na míru orchestru s tématem FOR CZECHOSLOVAKIA a FROM CZECHOSLOVAKIA. Budeme mít příležitost být u dvou mimořádných koncertů z per např. Petr Bakly, jehož díla jsou uváděna především v zahraničí, Mariana Lejavy, který vydal více než 15 CD převážně se soudobou hudbou pro Naxos a slovenská vydavatelství či švýcarského světoběžníka Rolanda Dahindena, významného skladatele, trombonisty a performera, který se věnuje interpretaci současné hudby a improvizaci / jazzu. Skladbu píše také hvězda současné americké soudobé hudby Eliot Sharp.

Na závěr sezony budeme opět svědky mimořádného koncertu. Vrátíme na brněnské výstaviště, do pavilonu A, ale do komornější Rotundy. S BCO si přijede zahrát fenomenální skotský bubeník Colin Currie, který zazářit s Filharmonií Brno na Moravském podzimu v roce 2015. Uslyšíme opět ANDRIESSENa, tentokrát však se skladbou TAP DANCE, kterou Currie premiéroval v roce 2014 v Concertgebouw v Amsterodamu. Představí nám také jazzem inspirovanou skladbu svého přítele a kolegy britského skladatele Dave MARICA.
„Mám radost, že kromě slavných skladatelů budeme moci v Brně přivítat také excelentní umělce. Vedle Colina Currie, který se nám velmi do sezony s písmenem C hodil, i významného anglického basklarinetistu Garetha Davise, pro kterého teď píše například přímo Eliot Sharp“, vysvětluje umělecký vedoucí BCO a dirigent Pavel Šnajdr. „Nezapomněli jsme také na odložený koncert Schubert-Zender – Zimní cesta, který se z důvodu nemoci nemohl letos uskutečnit, a na to, že Janáčkova akademie slaví letos 70 let od svého vzniku. Připravila tisíce absolventů, kteří výrazně přispěli k rozvoji umění a kultury, vzdělávání i vědy. Mezi ně se řadí také většina členů BCO a také těch, jejichž skladby zazní na Dvojkoncertě pro JAMU“, dodává Šnajdr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]