Klášterní hudební slavnosti: 21 koncertů a výročí skladatelů

Festival Klášterní hudební slavnosti chystá od poloviny června do konce září 21 koncertů. Mottem přehlídky, která se připojuje k letošnímu Roku české hudby, bude Z českých luhů a hájů, inspirací je malebná krása české krajiny. Festival se tradičně odehrává na severu Olomouckého kraje s přesahem do okolních regionů, letos jde o 18. ročník. Koncerty budou moci lidé poslouchat od 13. června do 30. září 2024 v Šumperku, Jeseníku nebo Karlově Studánce. ČTK o tom informoval ředitel festivalu Roman Janků.
Gabriela Vermelho (foto Petra Turková)
Gabriela Vermelho (foto Petra Turková)

Festivalem připomene výročí Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, ale i Františka Ignáce Tůmy či Jiřího Šlitra. Letošní dvousté výročí narození Bedřicha Smetany uctí festival uvedením jeho cyklu Má vlast hned ve čtyřech různých provedeních. “Na úvod festivalu zazní v Šumperku na historické nástroje v podání souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla, v Jeseníku ji zahrají na dva klavíry čeští špičkoví klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera, v Karlově Studánce předvedou části Mé vlasti na dvě harfy Jana Boušková a Minja Stojanović a festival uzavře skladba inspirovaná Mou vlastí Her Country skladatelky Nikol Bókové v podání souboru Baborák Ensemble,” uvedl ředitel festivalu Roman Janků.

Výročí Leoše Janáčka připomene německý vokální soubor Ensemble Amarcord a Afflatus Quintet programem inspirovaným moravskou lidovou hudbou a věnovaným právě Janáčkovi. “Slovenské Moyzesovo kvarteto do programu vybere díla Antonína Dvořáka. Odkazu skladatele Františka Ignáce Antonína Tůmy, českého skladatele působícího na dvoře matky Marie Terezie, bude věnován koncert ve Šternberku. České téma bude zohledňovat také večer k připomenutí 100 let od narození Jiřího Šlitra na zámku ve Velkých Losinách,” doplnil Janků.

Podle ředitele festivalu chce letošní ročník nejen uctít české hudební velikány, ale i poukázat na širokou škálu české interpretační rozmanitosti. “Právě proto zveme mimořádné interprety, kteří se zasazují o dobré jméno české hudby ve světě a mnohdy posouvají hranice hudebních směrů. Patří k nim uskupení Clarinet Factory, houslistka a skladatelka Gabriela Vermelho, hornista Radek Baborák, kytarista Štěpán Rak, již jmenovaní klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera, harfistka Jana Boušková či tenorista Petr Nekoranec,” dodal ředitel přehlídky.

Přehlídka zároveň připomene 250 let od úmrtí významného malíře severní Moravy a Slezska Jana Kryštofa Handkeho (1694–1774). Jeho výročí bylo impulzem k rozšíření festivalu do Kaple v Lipkách u Rýmařova a především do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce, kde se Handke významně podílel na výzdobě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments