Klášterní hudební slavnosti zakončí Anna Paulová

Letošní ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti vyvrcholí na konci září koncertem s názvem Vídeň, Praha, Šumperk. Uskuteční se v šumperském divadle. Jeho obsah bude odkazovat k letošnímu festivalovému mottu Inspirace Vídní. Přehlídka má za sebou již šestnáct koncertů, začala v červnu a posluchačům vážnou hudbu přiblížila na několika místech na severu Olomouckého kraje i v okolních regionech. S letošní návštěvností jsou pořadatelé spokojeni, řada koncertů byla vyprodána.
Klášterní hudební slavnosti, 14. května 2023 – Anna Paulová (foto Pavel Hotárek)
Klášterní hudební slavnosti, 14. května 2023 – Anna Paulová (foto Pavel Hotárek)

“Myslíme si, že letošní ročník dopadl velmi úspěšně. Měli jsme několik koncertů naprosto vyprodaných, kapacity dalších byly v průměru obsazeny z osmdesáti procent. Posluchačům jsme přinesli koncerty velké symfonické i malé komorní,” uvedl ředitel festivalu Klášterní hudební slavnosti Roman Janků.

Slavnostní zakončení festivalu se odehraje 30. září, vystoupí laureátka Pražského jara klarinetistka Anna Paulová spolu s Pražským komorním orchestrem. Závěrečný koncert nabídne program tematicky věnovaný Wolfgangu Amadeu Mozartovi a českému současnému autorovi Ondřeji Kukalovi. Koncert bude odkazovat na téma festivalu s názvem Inspirace Vídní a připomíná, že Šumperku se v 19. století přezdívalo Malá Vídeň. Na architektonickou podobnost obou měst poukazovala v programu festivalu přednáška, série komentovaných prohlídek Po stopách Malé Vídně a cíleně zakomponované koncerty.

Mezi největší milníky letošní přehlídky patřil podle ředitele zahajovací koncert s operním pěvcem Adamem Plachetkou a souborem Czech Ensemble Baroque, kterého se účastni i ministr kultury Martin Baxa. “Mezi další nádherné koncerty se zařadil koncert na nádvoří šternberského kláštera, v Tančírně v Račím údolí či v jesenických lázních. Neuvěřitelná atmosféra koncertu byla také v Bílé Vodě,” řekl Janků.

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Letos se kromě Tančírny v Račím údolí uskutečnily například v kostele sv. Michaela Archanděla v Maršíkově z roku 1609 či v rekonstruované Sale terreně bruntálského zámku. Festival je jediný svého druhu, který se v regionu v letních měsících koná.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments