Na koncertě FOK ožijí postavy z Harryho Pottera

Tipem na zajímavý zážitek pro celou rodinu je pohádkový večer s čarodějným přídechem, který se odehraje už 8. a 9. února. A když mluvíme o čarodějnictví, nemůže chybět nejpopulárnější čaroděj světa Harry Potter z pera J. K. Rowlingové. Koncerty jsou skvělou příležitostí, jak ukázat i dětem krásu hudby v podání mohutného osmdesátičlenného symfonického orchestru, navíc v dechberoucím prostředí Smetanovy síně Obecního domu.

Prvních tří zfilmovaných dílů, tedy Kamene mudrců, Tajemné komnaty a Vězně z Azkabanu, se ujal nejvýše povolaný skladatel filmové hudby John Williams. Tento Američan je držitelem několika Oscarů, Grammy a mnoha dalších ocenění včetně titulu „Nejlepší filmová hudba všech dob“ za Hvězdné války. V podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se rozezní partitury živé, barevné, hravé a pro orchestr velmi virtuózní, zvláště vyzdvihněme půvabné a pro houslisty obávané Hedvičino téma.

Z prvního dílu Harryho Pottera se můžeme těšit ještě na motiv samotného Kamene mudrců a víření, které obstará nejlepší koště pro Famrfál, totiž Nimbus 2000. V rámci koncertu samozřejmě dojde i na některé zajímavé postavy příběhů o mladém kouzelníkovi, na své si přijdou fanoušci domácího skřítka Dobbyho či domýšlivého profesora Zlatohlava Lockharta a po Harryho sově Hedvice se před zraky diváků zjeví také bájný Fénix.

Ovšem nejen Harrymu Potterovi budou patřit únorové čarodějné večery. Úvod obstará symfonická báseň, tentokrát francouzská, a Paul Dukas ji pojmenoval Čarodějův učeň. První polovinu doplní další magická skladba, suita z baletu Čarodějná láska slavného španělského skladatele Manuela de Fally, v níž vystoupí španělská mezzosopranistka Marina Pardo.

FOK se k filmové hudbě pravidelně vrací v Obecním domě i na letních koncertech ve Valdštejnské zahradě, ostatně odtud pochází i „F“ ve zkratce v názvu orchestru. Ve 30. a 40. letech nahrál FOK hudbu k desítkám filmů, mezi nejznámější patří Hej rup!, Škola základ života, Tři vejce do skla, U pokladny stál nebo Kristián.

Harry Potter a Čarodějný večer

8./9. února 2017 v 19:30 – Smetanova síň, Obecní dům

Paul Dukas: Čarodějův učeň, symfonická báseň
Manuel de Falla: Čarodějná láska, suita z baletu pro mezzosoprán a orchestr
John Williams: Harry Potter, hudba k filmům

Marina Pardo – mezzosoprán
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Rastislav Štúr _ dirigent

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského:
Hudba je magie a magie je hudba. Přírodní národy dodnes ani nemají slovo, které by hudbu a magii odlišilo. Také symfonická hudba čaruje. Pod rukama některých skladatelů dokonce tak, že kouzelnou moc vetkli do názvů svých děl. S Rastislavem Štúrem, Paulem Dukasem a Manuelem de Fallou se na čarodějnou cestu vydáme. A jako už bývá zvykem u výtečného slovenského dirigenta, jeho koncerty budou mít i přesah do hudby filmové. V tomto případě do té nejkvalit­nější, neboť první tři filmy o Harry Potterovi svým uměním povýšil John Williams.