Košické hudební jaro uzavřou Svatební košile

Festival Košické hudební jaro uzavře velkolepá kantáta Antonína Dvořáka Svatební košile v podání Českého akademického sboru a orchestru Státní filharmonie Košice pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Zbyňka Müllera. Vystoupí trojice sólistů – sopranistka Jana Sibera, tenorista Juraj Hollý a basbarytonista Boris Prýgl.

Zbyněk Müller (foto David Hanko)
Zbyněk Müller (foto David Hanko)

Vokálně-symfonický koncert se uskuteční ve čtvrtek 26. května v 19:00 hodin v Domě umění. Kantátu Svatební košile op. 69 zkomponoval Antonín Dvořák na text balady Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice. Dvořákovi se podařilo k této pochmurné epické básni vytvořit tematicky stmelený třídílný celek v souladu s obsahem textu. Posluchači tak mají mimořádnou příležitost zažít Erbenovu baladu v hudebně zintenzivněné podobě.

Na koncert zve dirigent Zbyněk Müller: „Dvořákova kantáta Svatební košile je v prvé řadě naprosto skvělé dílo. Neuvěřitelně kompaktní, sevřené, posluchače během pomalu se odvíjejícího úvodu nenápadně vtáhne a nepustí ho až do okamžiku, který je, byť již blízko k závěru, ústředním bodem celého díla, a sice dívčina modlitba k Panně Marii. Tady najednou víme, že ten horor celý dobře dopadne a domnívám se – při znalosti Dvořákovy religiozity – že právě tento duchovní rozměr Erbenovy balady byl důvodem, proč ze Svatebních košil není Dvořákovou rukou ‚pouze‘ symfonická báseň, jako v případě Vodníka, Polednice a Zlatého kolovratu, ale vrcholné vokálně instrumentální dílo. Není divu, že se těší velké oblibě u interpretů i posluchačů.“

Závěrečný koncert 66. ročníku Košického hudebního jara – Dvořák: Svatební košile se uskuteční 26. května od 19:00 hodin v Domě umění.

Jana Sibera (foto Tamara Černá)
Jana Sibera (foto Tamara Černá)

Sólistka opery Národního divadla v Praze, sopranistka Jana Sibera, je jednou z nejvyhledávanějších interpretek lyricko-koloraturního oboru. Pravidelně ztvárňuje role Violetty (Traviata), Zuzanky (Figarova svatba), Gildy (Rigoletto), Donny Anny (Don Giovanni), Lucie z Lammermooru, Julie (Romeo a Julie), Ofélie (Hamlet), Lišky Bystroušky, Terinky (Jakobín), Blaženky (Tajemství), Mařenky (Prodaná nevěsta), Marie (Dcera pluku) a mnoho dalších. Je stálým hostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Za role Ofélie a Violetty byla dvakrát nominována na Cenu Thálie. Jana Sibera byla jediným hostem na profilovém CD Jonase Kaufmanna (Decca).

Tenorista Juraj Hollý získal na Mezinárodní pěvecké soutěži Hanse Gabora Belveder ve Vídni mimořádnou cenu, což mu zajistilo debut ve vídeňské Kammeroper v roli Gernanda v Haydnově opeře Opuštěný ostrov. Během svého působení v Lübecku zažil velký úspěch zejména jako hrabě Almaviva v Rossiniho Lazebníku sevillském a Cassio ve Verdiho Otellovi. Po úspěšné premiéře Dona Giovanniho se stal členem souboru Národního divadla v Mannheimu. Zde se představil jako Vévoda ve Verdiho Rigolettovi, Princ v Prokofjevově Lásce ke třem pomerančům a Ernesto v Donizettiho komedii Don Pasquale. Juraj Hollý vystupuje také ve Slovenském národním divadle (Hrabě Almaviva, Don Ottavio, Ferrando) a v Košicích (Roberto Devereux ve stejnojmenné Donizettiho opeře).

Basbarytonista Boris Prýgl je úspěšným absolventem operního studia Bavorské státní opery v Mnichově, kde se dosud představil jako Morales (Carmen), Ping (Turandot), Kníže Ottokar (Čarostřelec), Lovec (Rusalka). Na svém kontě má několik vítězství v pěveckých soutěžích, včetně titulu absolutního vítěze Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Byl finalistou soutěží Belvedere a Operalia Plácida Dominga a v roce 2019 získal Cenu v soutěži Stella Maris.

Boris Prýgl (foto Zolo Matuška)
Boris Prýgl (foto Zolo Matuška)

Český akademický sbor Brno (ČAS) sdružuje šedesát zpěváků z řad studentů a absolventů všech brněnských vysokých škol. Kromě interpretace klasické sborové literatury se prezentuje také jako soubor kantátového nebo oratorního typu. Dirigentem a sbormistrem Českého akademického sboru je od jeho založení Michal Vajda, který svým citlivým přístupem a jasnou hudební vizí dokáže vést svůj sbor k mimořádným uměleckým a poutavým výkonům, což je pravidelně oceňováno nejen v rámci mezinárodních festivalů, ale i častou spoluprací tělesa s profesionálními orchestry, dirigenty a sólisty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments