Laterna for Camera ožívá a Nová scéna se promění v kino

Laterna magika pokračuje v jedné ze svých dramaturgických řad, která dostala jméno Laterna for Camera. Iniciuje tvorbu nezávislých a umělecky progresivních audiovizuálních děl s novými technologiemi, nově pod kurátorským vedením filmové režisérky Terezy Vejvodové. Již 30. května mohou diváci nezvykle usednout do hlediště Nové scény jako do kinosálu, v němž proběhne projekce tanečních filmů, které vznikly z podnětu Laterny magiky. Raritou bude promítání kompletní filmové projekce Otvírání studánek z roku 1966, respektive1960, připomeneme si taneční film New Normal z doby covidové pandemie a premiérově bude uveden filmový projekt Krajina těla, který navazuje na stejnojmennou inscenaci z repertoáru Laterny magiky.
Otvírání studánek (still foto z projekce, archiv ND)

Otvírání studánek – scénický film
Je jedním z nejstarších a nejvíce ceněných krátkometrážních kusů z repertoáru Laterny magiky. Podkladem pro vznik byla stejnojmenná kantáta Bohuslava Martinů, kterou skladatel složil v roce 1956 na motivy básně Miloslava Bureše, vycházející z lidového zvyku jarního čištění studánek po předešlé zimě. Jde o dílo režiséra Alfréda Radoka, scenáristy Miloše Formana a choreografky a tanečnice Zory Šemberové, vytvořené pro Laternu magiku již v roce 1960, ale uvedené v jejím programu až v roce 1966. Radok ve spolupráci s hudebním režisérem Oldřichem Františkem Kortem a kameramanem Jaroslavem Kučerou vytvořil scénický film jímavé krásy, v němž na obrazech z venkovského života zachytil koloběh lidského života: od narození až po stáří, jemuž na filmovém plátně věnoval značný prostor prostřednictvím tváří a postav stařen a starců.

Radokovo Otvírání studánek se mělo stát součástí Zájezdového programu, jehož premiéra byla plánována na prosinec 1960 v tehdejším Leningradu, tedy prvního nového programu Laterny magiky, který vznikal po velkém úspěchu na Světové výstavě Expo 58. Schvalovací komise, kterou doplnil i ministr kultury František Kahuda, však dílo k veřejnému předvádění nepřijala. Důvodem bylo použití hudby právě skladatele Bohuslava Martinů, který od konce 40. let minulého století žil v emigraci, a problematický byl i samotný obsah díla, míjející se s aktuální kulturní politikou, která chtěla Československo prezentovat jako pokrokovou socialistickou zemi.

Laterna magika, natáčení filmu New Normal (foto Michal Hančovský)

New Normal – taneční film
New normal je sociologický pojem definující stav, který nastane po prodělané změně. Film, který vznikl v roce 2021 pod režijním vedením Jakuba Jahna a v choreografii Nataši Novotné, reagoval na aktuální situaci v covidové době v širokém metaforickém fokusu a svým způsobem předjímal stav nového normálu, k němuž společnost dospěla jako k naději, příležitosti a transformaci.

„Vše se pohybuje v úrovni metafory, nevyprávíme příběh a neukazujeme ani konkrétní popisné situace a vztahy. Vše je v pohybu, tanečníci, prostor i kamera. Organická hmota se mísí s anorganickou. Hledáme hranici stylizace a realismu. K transformaci dochází vnitřním hledáním a niterným soubojem, v němž člověk překonává sám sebe a získává nový soubor dispozic. New normal je naděje.“

Laterna magika, Krajina těla – využití projekcí (foto Vojtěch Brtnický)

Krajina těla – filmová báseň
Film Krajina těla pracuje s původním materiálem, který byl natočen jako součást scénografie stejnojmenné inscenace Laterny magiky. V instalaci na jevišti se však nedostalo zdaleka na vše a tvůrčí tým se rozhodl nechat dílo samo projevit se v plné kráse. Ve filmové podobě tak dává šanci vyniknout příběhotvorným detailům na velkém plátně. Pozornost je tentokrát věnována především tanci, obrazu a zvuku.

Filmová verze experimentuje s vyprávěním příběhu přes senzorické detaily, které usilují o vyvolání co možná nejintenzivnějšího fyzického zážitku diváka. Zobrazovány jsou archetypální detaily a zároveň celky proměňující se krajiny těla v průběhu roku. Některé symboly známe, jiné jako kdyby čerpaly ze subjektivní interpretace kolektivního nevědomí. Námět společně vytvořili umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry a režisérka Tereza Vejvodová, která film režírovala a sestříhala. Její experimentování s filmovou narací, kterou propojuje s dalšími uměleckými obory (např. s tancem), můžeme znát již z jejích předchozích děl jako jsou Roselyne či Vymezení nebo nedávno uvedená miniatura Lady M.

(Redakčně upraveno)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments