Letní slavnosti staré hudby pokračují v cestě za sny

25. ročník mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby se pomalu přehoupl do druhé poloviny. Ve středu 24. července nabídne v kostele sv. Šimona a Judy další z dramaturgicky objevných večerů, který pod názvem Tempus mirabilium odkryje sny a naděje v dílech německých autorů 17. století.
Tempus Capella de la Torre (foto Anna Kristina Bauer)
Tempus Capella de la Torre (foto Anna Kristina Bauer)

Tehdejší válečné události a komplikovaná politická situace nedokázaly zcela zabrzdit intenzivní kulturní výměnu ani hudební rozkvět a také nezabránily lidem, aby se smáli, radovali a tančili. Program koncertu, který propojí špičky české a německé umělecké scény, toho bude důkazem. Sopranistku Hanu Blažíkovou doprovodí německý soubor Capella de la Torre pod uměleckým vedením Kathariny Bäuml. Večer nabídne renesanční a raně barokní světská i duchovní díla a uvede skladatelská jména, která na českých pódiích běžně neslyšíme. Představí například tvorbu Michaela Praetoria, Heinricha Schütze, Adama Kriegera či Constantina Christiana Dedekinda.

O+
18_LSSH_2025_banner_600x100_OPERA

Capella de la Torre se řadí mezi přední světové soubory specializující se na hudbu období renesance a baroka pro dechové nástroje. Ansámbl byl založen v Berlíně roku 2005 hobojistkou, hráčkou na šalmaj a odbornicí na historické plátkové nástroje Katharinou Bäuml. Má na kontě 34 CD nahrávek a řadu živých nahrávání.

Letní slavnosti staré hudby budou pokračovat do 6. srpna, kdy je uzavře scénické provedení opery Georga Friedricha Händela Acis and Galatea v podání rezidenčního souboru Collegium Marianum a divadelní společností Buchty a loutky.

Dramaturgii letošního ročníku Letních slavností staré hudby rámují SNY, zaměřuje se na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Bez vizí a snů by totiž nemohlo vzniknout žádné umělecké dílo… Festivalové večery navozují atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum. Dramaturgie jednotlivých večerů byly v drtivé většině vytvořeny přímo na objednávku festivalu.

Až do 6. srpna festival nabízí vystoupení dalších mezinárodně respektovaných ansámblů a sólistů. Na programu je například koncert portugalského souboru Os Músicos do Tejo, který bude výpravou do exotické atmosféry Portugalského království v 18. a na počátku 19. století. V áriích z portugalských barokních oper se v Praze vůbec poprvé představí sopranistka Ana Vieira Leite. Po 9 letech se Letní slavnosti staré hudby vracejí do renesanční Míčovny Pražského hradu, v níž zahraje baskický soubor Euskal Barrok Ensemble v čele s Enrikem Solinísem. Virtuos na barokní kytaru publiku představí také zvuk turecké lavty a středověké kvinterny. Oslava 25. festivalových narozenin vyvrcholí v divadle uvedením opery Georga Friedricha Händela Acis and Galatea (HWV 49a, 1718). Jiskřivě rozkošný, zároveň však osudově dramatický příběh nymfy Galatey, pastýře Acise a Kyklopa Polyféma bude vyprávět pětice sólistů, herci z divadla Buchty a loutky a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Představení je věnováno památce sopranistky Patricie Janečkové († 2023), která ztvárnila roli nymfy Galatey v premiérovém nastudování této inscenace v roce 2017.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře