Letošní mnichovské léto – nejvyšší čas se rozhodnout

Právě dnes začíná mnichovská Bayerische Staatsoper s vyřizováním písemných objednávek na Münchner Opernfestspiele 2010. Do volného předprodeje se pak zbylá místa dostanou od 27.března.

Co letošní letní operní festival v Mnichově slibuje? Je věru z čeho vybírat:

Ve středu pozornosti je premiéra Pucciniho Toscy (28. června, následují reprízy) s hvězdným obsazením v čele s Karitou Mattilou a Jonasem Kaufmannem. Jde o koprodukční inscenaci s newyorskou Metropolitní operou (režie Luc Bondy, produkce byla nedávno k vidění při přímém přenosu z MET do kin). Hudebním nastudováním v Mnichově byl pověřen Fabio Luisi, Scarpiou bude Juha Uusitalo.


Velký zájem je pochopitelně i o reprízy v této sezóně nové inscenace Donizettiho L’elisir d’amore se slibovaným Rolandem Villazónem, partnerkou mu má být Nino Machaidze. V centru pozornosti je i Verdiho Don Carlos s dalšími pěveckými esy, jako jsou Ramón Vargas, Simon Keenlyside, René Pape, Olga Gurjakova či Nadja Krasteva.


Druhou letošní festivalovou premiérou se stane Straussova Die schweigsame Frau. Režijně ji nastuduje Barrie Kosky, hudebně Kent Nagano, v titulní roli s Dianou Damrau, jíž má sekundovat Franz Hawlata.
Dalším magnetem se jiště stane Mozartův Don Giovanni a Mariusz Kwieczien v titulní roli (připomínáme náš čerstvý rozhovor s tímto špičkovým barytonistou, najdete jej zde). Anja Harteros má být Donnou Annou, Maija Kovalevska Donnou Elvírou, Pavol Breslik Donem Ottaviem (náš rozhovor s ním je zde), Alex Esposito Leporellem.

Při letošních Münchner Opernfestspiele bude reprízována mimo jiné také operní rarita, jejíž premiéra je naplánována již krátce před festivalovým startem: Medea in Corinto, jejíž autorem je Giovanni Simone Mayr, svou tvorbou stojící mezi Rossinim a Mozartem). Režijně premiéru připravuje Hans Neuenfels, v titulní roli se představí Nadja Michael, dirigentem bude Ivor Bolton. V obsazení dalších rolí této produkce figuruje také Ramón Vargas a Alastair Miles.

Za zmínku stojí i festivalové recitály takových hvězd, jako jsou Agnes Baltsa, Angela Denoke, Diana Damrau, Krassimira Stoyanova, Vesselina Kassarova, Jonas Kaufmann nebo Anja Harteros.
Pro již tradiční mnichovský večer, nazvaný Oper für alle, kdy je představení živě přenášeno na obrovské pláno před divadlem, kde ho zdarma každoročně sledují tisíce domácích i zahraničních operních fanoušků, byla letos vybrána na sobotu 10. července výše zmíněná nová inscenace Pucciniho Toscy.
Operní část doplní i letos představení Bavorského státního baletu, souboru špičkové úrovně, mimo jiné s večerem, věnovaným stému výročí Ballets Russes, či choreografií Artifacte, jejímž autorem je William Forsythe.
Podrobný program Münchner Opernfestspiele 2010 najdete na webových stránkách mnichovské Bayerische Staatsoper.

www.bayerische.staatsoper.de

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments