Loutková Kouzelná flétna měla premiéru v Plzni

Zpracování Mozartovy opery Kouzelná flétna ve stylu barokního loutkového divadla mělo dnes svou premiéru v Plzni. Inscenace určená pro všechny věkové skupiny vznikla podle originálního scénáře Petra Vacka a loutkáře Milana Huga Formana a je jednou z prvních akcí, která se odehrála v kulturním domě Peklo pod hlavičkou Evropského hlavního města kultury. Tím se Plzeň stane příští rok.

Ačkoliv jde o loutky, není to klasicky dětské divadlo. Hraje se s historickými loutkami a živými herci v barokních kostýmech,“ uvedl Vacek.

Od klasického divadla se dnes uváděná Kouzelná flétna značně liší. Podle Vacka bylo nutno operní party upravit podle možností, tedy zpěv nazkoušely tři neškolené mužské hlasy a jeden mladodramatický soprán vycházející operní hvězdy, studentky HAMU Adély Škopkové. Vzhledem k tomu, že spojujeme tři rozdílné žánry, tedy činohru, operu a loutkové divadlo, jsme něco jako průkopníci, takže zkoušení bylo velmi náročné,“ uvedl Vacek. Hudebně představení zpracoval oceňovaný skladatel Miroslav Kořínek. Výtvarnou podobu vtiskla inscenaci Daniela Klimešová, historické loutky, které zapůjčil ze své sbírky Milan Forman, upravil řezbář Ivan Hudičák.

Netradiční představení vzniklo speciálně pro Autobus linky 2015, což je pojízdné kulturní a informační centrum projektu Evropského hlavního města kultury. Autobus vozí po vzoru pojízdných prodejen a knihoven kulturu do míst, kde je jí třeba, tedy propaguje projekt Evropského hlavního města kultury v regionu i mimo něj. Jeho součástí je nafukovací stan pro sto sedících diváků.

Kouzelná flétna ve stylu barokního loutkového divadla je jednou z prvních akcí, jež se v Pekle uskuteční pod hlavičkou Evropského hlavního města kultury. Právě Peklo se stává pro letošní a příští rok kamenným srdcem projektu, jeho zázemím.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky