V Manětíně začala letos oprava vzácných varhan

Kostel svaté Barbory Manětín (zdroj commons.wikimedia.org/User:Sefjo)

V Manětíně na severním Plzeňsku letos začíná postupná oprava mimořádně vzácných varhan z kostela svaté Barbory. Pomohou v tom peníze vybrané v minulých letech při různých benefičních akcích spolkem Svět podle Jakuba, který se o záchranu cenného barokního nástroje od roku 2011 snaží. Velkou pomocí je také příspěvek Plzeňského kraje, který letos v dotačním programu na opravy památek vyčlenil i peníze na varhany. Manětínský nástroj by měl dostat 450.000 korun.

Původní odhady nákladů opravy varhan hovořily až o pěti milionech, částka nakonec bude zhruba poloviční. Při demontování části cínových píšťal se ukázalo, že nejsou poškozené v takovém rozsahu, jak se původně čekalo. Odborníci se totiž obávali, že kov bude u velkého množství píšťal narušen a budou se rozpadat. Rozbor ve výzkumném ústavu ale potvrdil, že materiál je vážně narušen jen u několika málo píšťal, které by se mohly rozpadnout. Jejich kopie bude nutné udělat.

„Znamenalo by to tak, že původní intonační prvky nástroje by zůstaly zachované přibližně z 95 procent,” řekl Marek Roštík ze spolku Svět podle Jakuba. Právě původní autentický zvuk a intonační prvky jsou na „Barbořiných” varhanách z roku 1721 tak cenné. Je to jediný nástroj od slavného varhanáře Leopolda Spiegela dochovaný v původním stavu. Jedinečnost těchto varhan spočívá v tom, že nebyly nikdy přeladěné. Nástroj s tak „surovým a ostrým” barokním zvukem už se jinde sotva najde, protože ostatní varhany se v průběhu staletí přelaďovaly podle hudebního vkusu dané doby. Podle Roštíka je lze jedinečností přirovnat ke Stradivariho houslím.

Varhany kostela svaté Barbory v Manětíně (zdroj commons.wikimedia.org/Jakovka)

Letos by se mělo díky krajské dotaci a nashromážděným penězům vynaložit na rekonstrukci kolem tři čtvrtě milionu korun. Budou se postupně opravovat cínové i dřevěné píšťaly, měchy a další části.

Svět podle Jakuba navíc plánuje další benefiční koncerty a také druhou aukci palet. Loni se dražily palety, které spolek rozdal desítkám výtvarníků a ti je použili jako plátno pro své obrazy. Letos se bude akce opakovat, desítky palet opět rozdají výtvarníkům, jejich díla by se pak měla ve prospěch varhan dražit v příštím roce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]