Mecenáš? Filantrop? Když to někdo řekne, vždycky se trochu červenám

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mimo těch velkých projektů, jako je Broumovská klávesa či festival Za poklady Broumovska, za zmínku stojí určitě i projekt Tomáše Jamníka Vážný zájem, který se snaží klasickou hudbu dostávat mimo koncertní síně, a tím ji propagovat a atraktivizovat pro širší veřejnost. Jako první krok vytvořili aplikaci, která propojí ty, co by chtěli pořádat bytový koncert, s lidmi, kteří umí hrát. Dále mě velmi zaujal projekt Štěpánky Balcarové Concept Art Orchestra, což je jazzový big band, kde jsem ke své radosti podpořil nastudování jednoho koncertního programu.

Myslíte si, že kultura je pro člověka bytostně důležitá, anebo je to nadstandard ve smyslu: Až vám zbude v byznysu pár peněz, tak se to může „nasypat“ do kultury?

Myslím si, že všichni bychom měli přispívat k tomu, aby život byl co nejkulturnější. Samozřejmě to nezužuji jen na umění. Kultura je integrální součást života, je potřeba ji rozvíjet, pečovat o ni, diskutovat o ní. Kultura není nadstavba. Kultura je život a život je kultura.

Děkuji vám za rozhovor a přeji Broumovsku hodně dalších úspěšných projektů!

Klášter Broumov, zahrada (zdroj Agentura pro rozvoj Broumovska / foto Ivan Němec)

VIZITKA
Jan Školník (1973) absolvoval Manažerskou školu v Institutu profesora Malika ve Švýcarsku a na The Nottingham Trent University – B.I.B.S. Brno získal titul MBA. Pracoval v několika manažerských pozicích v maloobchodě a logistice. V roce 1994 začal samostatně podnikat nejdříve v dopravě. Následně v roce 1997 společně s otcem koupili v Broumově firmu HOBRA – Školník s.r.o., továrnu na výrobu filtračních médií, zařízení a žárovzdorných izolací. Jako spolumajitel firmu z pozice jednatele a ředitele vede. Uznává principy odpovědného přístupu ke svému okolí. V roce 2017 získal ocenění Nadace Via jako regionální filantrop. Vedle toho v roce 2004 založil se svojí ženou neziskovou organizaci Agentura pro rozvoj Broumovska, kde se trvale angažuje. Agentura se významně podílí na kulturním a společenském dění, revitalizaci památek a rozvoji regionu. V roce 2014 získal s Agenturou titul Společensky prospěšný podnikatel roku v příslušné kategorii soutěže Podnikatel roku pořádané Ernst & Young, především za oživení kláštera v Broumově. Jan Školník je ženatý. Se svojí ženou má tři děti.

www.zapoklady.cz

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat