Met: Další problémy Levina, pozice Luisiho opět posiluje

Další působení Jamese Levina v newyorské Metropolitní opeře a spolu s tím i chod celého prvního amerického operního domu se znovu velmi zásadně komplikují. James Levine, který se v posledních letech potýká s velkými zdravotními problémy, si nejnověji totiž při pádu na zem poškodil jeden z obratlů páteře. Celý svůj pracovní program, a to přinejmenším do konce tohoto roku, byl proto nucen zrušit.


Jamese Levina přitom v nadcházejících týdnech čekal velmi náročný úkol: pokračovat v novém nastudování celého Wagnerova Prstenu Nibelungova v režii Roberta Lepage, kdy v říjnu je naplánována premiéra Siegfrieda, v lednu pak závěrečný Götterdämmerung. Vzhledem k nejnovějším zdravotním problémům Jamese Levina a úplnému zrušení všech jeho uměleckých aktivit v nejbližších měsících muselo vedení Metropolitní opery přikročit k zásadnímu kroku: Italského dirigenta Fabia Luisiho, o kterém se již nějaký čas od jeho debutu v Met před šesti lety spekuluje jako o Levinově nástupci a který v Met doposud zastával post hlavního hostujícího dirigenta, jmenovalo šéfdirigentem. Současně byl Fabio Luisi požádán, aby – prozatím při nastudování Sigfrieda – Levina nahradil.


„Jsem velmi rád, že Fabio Luisi byl schopen si upořádat svůj pracovní program a oceňuji jeho pochopení pro potřeby Metropolitní opery“, nechal se v souvislosti s Luisiho jmenováním a převzetím nastudování Siegfrieda slyšet šéf Met Peter Gelb a dodal, že nejnovější vývoj událostí kolem zdraví Jamese Levina je pro něj velkým zklamáním. James Levine i nadále zůstává hudebním ředitelem.


Osmašedesátiletý James Levine působí v newyorské Metropolitní opeře od roku 1971, čtyřicetileté výročí připadlo na letošního 5.června. K jeho nejnovějším zdravotním problémům došlo poté, co během své dovolené při procházce venku upadl na záda, a to i přes to, že šel s oporou hole. Levine měl přitom v minulosti mimo jiné právě s páteří vleklé problémy a musel kvůli nim opakovaně podstoupit operaci.

Dvaapadesátiletý Fabio Luisi, který se před časem ve zlém prakticky z hodiny na hodinu rozešel s vedením drážďanské Semperovy opery (více najdete zde), uvedl, že jeho nejnovější funkce v Metropolitní opeře je pro něj ctí. Kvůli souvisejícím novým pracovním povinnostem byl Luisi nucen zrušit své závazky mimo jiné v římské opeře, v Janově a také několik koncertů.

O tom, jak to bude s Jamesem Levinem kvůli jeho zdravotním problémům dál, se nejrůznějších úrovních spekuluje už delší dobu. Některé z komentářů publicistů na toto téma jsou přitom poměrně nesmlouvavé (například zde), velkou vlnu nejrůznějších názorů vyvolala i letošní Levinova rezignace na post hudebního šéfa Boston Symphony Orchestra (více zde).

Související články


Reakcí (3) “Met: Další problémy Levina, pozice Luisiho opět posiluje

  1. Levine jistě neumře na scéně, ale ani za dirigentským pultem, jelikož tam už zkrátka nedojde – už vloni ho tam v podstatě museli donést a kamery se musely dívat jinam.
    Už se to tady řešilo víckrát a faktem je, že Levine je troska. Jeho zdravotní stav se sice tají, ale všechno se o něm ví. Už to nikdy nemůže být lepší, dokonce to ani nemůže zůstat stejné. Může se to ¨jen horšit. Škoda, že nezanechal aktivní činnosti dřív, kdy to ještě mohlo vypadat jakž takž dobře.

  2. Je to takové ostýchavé přešlapování před modlou Met. Jeho zásluhy i umění jsou určitě ohromné, o tom není třeba polemizovat. Ale jedno umění mu chybí: realisticky zhodnotit své síly a odejít. Gelbovo vyčkávání v (ne)řešení této věci o jeho manažerských schopnostech příliš dobře nevypovídá.

Napsat komentář