Metropolitní opera propustila 41 zaměstnanců

Vyhlídky Metropolitní opery v New Yorku na návrat do normálu nejsou růžové. Navzdory trvalé podpoře ekonomických gigantů, jakými jsou mimo jiné Rolex nebo Michael Bloomberg je MET stále ve finanční nejistotě a očekáváné ztrátě kolem 60 milionů dolarů.
Metropolitní opera (foto Professor Cornbread Wikimedia)

V posledních týdnech o sobě MET nechala slyšet díky bezplatnému zpřistupnění záznamů operních představení a také virtuálním koncertem 40 pěveckých hvězd 25. dubna. Tyto snahy přilákaly nových 15 tisíc platících abonentů těchto streamů. Podle zpráv New York Times přineslo své ovoce založení nouzové sbírky – přispělo celkem 10 tisíc osob.

Začátek sezóny 2020/21 je však stále nejistý. Podle guvernéra státu New York Andrew Cuoma se budou koronavirová opatření uvolňovat v první fázi od 15. května, uměleckých institucí se však týká až fáze čtvrtá. Otevřené cestování pro evropské umělce je předběžně zastaveno až do roku 2021, což by výrazně ovlivnilo obsazení nejbližších inscenací.

Metropolitní opera na konci letošního března přestala platit zaměstnance orchestru, sboru a techniky, ponechala jim však zdravotní pojištění.

V úterý 5. května oznámilo vedení Metropolitní opery, že propouští celkem 41 zaměstnanců administrativy a dalším 11 zaměstnancům zmenší úvazek na částečný. Celkový počet zaměstnanců administrativy byl původně 237. Propuštění obdrží plat i za následujících 14 dní a bude jim nadále placeno zdravotní pojištění. Doryční zaměstnanci jsou z oddělení uměleckého managementu, produkce a marketingu.

Generální ředitel Peter Gelb sdělil médiím, že do léta neplánuje další propouštění, ale situaci v MET považuje za závažnou. „Měli jsme větší úspěch než jsme očekávali v našich snahách udržet MET různými aktivitami a finanční sbírkou, nicméně výše dlouhodobých škod je velká“. „V příštích týdnech budeme muset učinit těžká rozhodnutí ohledně otevření nové sezóny. Snad se nějakým zázrakem budeme moci na podzim vrátit naplno.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat