Mezinárodní den tance a další taneční aktuality tohoto týdne

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
Týden s tancem (69) – od 23. do 29. dubna 2018. V dnešním vydání najdete: Premiéra v Severočeském divadle, nový projekt Pražského komorního baletu, tanec pro Lékaře bez hranic, jubilující Laterna magika a několikanásobné poselství k Mezinárodnímu dni tance.
Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (zdroj cs.wikipedia.org/ŠJů)

Severočeské divadlo chystá Zkrocení zlé ženy
Na pátek 27. dubna chystá Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem baletní premiéru. V choreografii Mariky Hanouskové vzniká inscenace na oblíbené shakespearovské téma, Zkrocení zlé ženy, a to ve formě neoklasického tance. Marika Hanousková je členkou baletního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Je absolventkou 1. soukromé taneční konzervatoře v Praze, ihned po škole nastoupila do angažmá libereckého divadla, kde ztvárnila role jako například komorná Nanette (Marie Antoinetta), Madame de Volange (Nebezpečné známosti), Mary Wigman (Harald – hvězda se vrací!), sólo Vločky (Louskáček), tančila v inscenacích Periferie, Tančírna nevyslovených přání, Gustav Klimt a dalších.

Mimo baletní představení účinkuje i v muzikálech. Spolu s Veronikou Fišerovou vytvořila autorské duo, které se podepsalo pod úspěšným tanečním projektem Café Reichenberg, pro nějž vytvořila choreografie Poslední schůzka a Christian Platz. Roku 2007 se probojovala do semifinále International Dance Competition – Premio Roma Danza. Mimo divadlo učila jeden rok děti v krasobruslařském klubu – BK Variace Liberec, momentálně působí v Základní umělecké škole Liberec. V roce 2014 vytvořila pro Divadlo F. X. Šaldy Dům Bernardy Alby, v roce 2016 baletní horor Jekyll & Hyde a v Severočeském divadle v Ústí nad Labem inscenaci Sněhová královna. V současnosti choreografii studuje na pražské HAMU. V této sezoně již vytvořila choreografii k inscenaci baletu Divadla J. K. Tyla Malá mořská víla.


Charitativní představení Bez hranic na Jatkách 78

V sobotu 28. dubna se v prostoru Jatka78 uskuteční taneční charitativní večer Bez hranic, který organizuje soubor DekkaDancers. Jde už o druhý večer, který tanečníci ve spolupráci s divadlem Jatka78 pořádají na podporu organizace Lékaři bez hranic, jež dodává humanitární pomoc do oblastí postižených válkou, nemocemi či živelnými pohromami.

Jatka78 (zdroj tvpraha7.cz)

Programu bude dominovat tvorba souboru DekkaDancers, na řadu přijde herecký výstup a čtení Jiřího Lábuse a přednáška zdravotní sestry Jitky Kosíkové, která vystoupí za Lékaře bez hranic.

Za tanečníky motivaci objasňuje Marek Svobodník: „Lidé z Lékařů bez hranic jsou výjimeční. Představení jsme uspořádali poprvé vloni a letos v této spolupráci s divadlem Jatka78 pokračujeme. Jednoduše věříme, že to má smysl. Chtěli bychom, aby se diváci prostřednictvím představení seznámili s prací Lékařů bez hranic.“

Na programu bude duet Křehký vrch v choreografii Štěpána Pechara a Ondřeje Vinkláta, ve kterém tančí oba jmenovaní tanečníci z Národního divadla. Zařazena je také taneční groteska Deka pod dekou v choreografii Viktora Konvalinky a Tomáše Rychetského, původní „generace“ DekkaDancers. Tančí opět tanečníci z Národního divadla a členové souboru DekkaDancers (Tereza Kučerová, Jaroslava Janečková, Lenka Hrabovská, Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar, Matěj Šust a Tomáš Kopecký). Na scénu se vrací také oblíbená satirická choreografie Jakstohoven, taneční groteska nekorektní tak, jak jen může opus z dílny DekkaDancers být. Tenhle kousek vytvořili Viktor Konvalinka a Tomáš Rychetský v roce 2009 ještě v rámci choreografického ateliéru Miniatury. Nyní v něm tanči Mathias Deneux, Tomáš Kopecký, Jarka Janečková, Marek Svobodník, Jakub Rašek, Ondřej Vinklát, Matěj Šust a Štěpán Pechar. Heslem večera je Společně s humorem pro dobro věci.


Laterna magika slaví 60

Na sobotu 28. dubna připadá také slavnostní večer k připomenutí vzniku Laterny magiky před šedesáti lety. Bylo to právě v dubnu 1958, kdy se tým Alfréda Radoka a Josefa Svobody vydal do Bruselu jako součást programu československé reprezentace představit umění, historii a životní styl své země. Program vykrystalizoval v první multimediální divadelní představení na světě a jeho úspěch vedl k založení řádného souboru. Současná Laterna magika, čtvrtý soubor Národního divadla, k výročí připravila třídenní program.

V sobotu 28. dubna se od 18.30 hodin uskuteční ve videogalerii Nové scény vernisáž videoinstalace Františka Pecháčka inspirovaná Laternou magikou a její historií. Představení ve 20 hodin bude zahrnovat třetí novodobou rekonstrukci jevištní kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek, kterou v roce 1960 režíroval Alfréd Radok a jejíž choreografii vytvořila Zora Šemberová.

Bohuslav Martinů: Otvírání studánek (zdroj archiv autorky)

Druhou částí večera bude inscenace Cube. V neděli 29. dubna se v 18 hodin v horním foyer Nové scény uskuteční debata z cyklu ND Café, která je otevřená široké veřejnosti, tentokrát samozřejmě na téma Laterny magiky, jejího potenciálu a možností. Diskutují vedoucí souboru Laterny magiky Pavel Knolle, režisér Lukáš Trpišovský a vedoucí výzkumného projektu o Laterně magice z Národního filmového archivu Andrea Průchová. V pondělí 30. dubna se od pěti hodin odpoledne uskuteční série komentovaných a interaktivních prohlídek zákulisí Nové scény s důrazem na působení Laterny magiky a praxi fungování multimediálního divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat