MHF Lípa Musica představuje program 17. ročníku festivalu

17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 17. září do 28. října s tradičním letním prologem, který proběhne 24. srpna a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 8. a 9. listopadu. Festival letos nabízí řadu 24 akcí na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí.

Dramaturgicky festival zůstává věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. Významnou programovou linku, která se vine letošní dramaturgií festivalu, je připomenutí 100. výročí založení Československa. MHF Lípa Musica v rámci programu 17. ročníku vyčlenil řadu pěti koncertů s doprovodnou besedou, jimiž akcentuje tento významný dějinný moment. V širším plánu hudebního průletu českými dějinami připomene lidovou národní tvorbu coby prazáklad utváření české kultury, kapitolu české národní školy nejintenzívněji spjaté s epochou příprav zrodu samostatného státu nezávislého na ostatních národech a monarchistickém uspořádání a do třetice i hudbou, která vznikala v období druhé poloviny 20. století a vzniká i v současnosti.

„Jsem nesmírně vděčný, že máme možnost prožít toto neuvěřitelné výročí a oslavit ho i prostřednictvím krásné hudby. V letošním ročníku se skutečně někdy latentně, někdy zcela prokazatelně hlásíme k symbolikám české státnosti, ať už je to uvedením Komenského Labyrintu světa a ráje srdce našeho předního českého skladatele Petra Ebena či zařazením českých klasik folku, jakými je například Spirituálu kvintet. Dalším dotekem je potom čistě folklórní projekt zasazený do nejmladšího skanzenu v Čechách, do Zubrnic, kde vystoupí Varmužova cimbálová muzika z Kyjovska. Předvrcholem oslav je poté smetanovský recitál Jitky Čechové v předvečer samotného svátku. Oslavy 100. výročí republiky potom završíme závěrečným koncertem našeho festivalu v Novém Boru, kde se poprvé v historii setká na podiu Pavel Haas Quartet a vítěz prestižní belgické soutěže královny Alžběty klavírista Lukáš Vondráček. Večer bude věnovaný dalšímu velikánovi české hudby Antonínu Dvořákovi,“ říká ředitel festivalu a předseda dramaturgické rady Martin Prokeš.

Středobodem festivalového programu hudba klasická, kterou doplní koncerty přesahující do žánru world music a taneční představení. Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním pěti koncertů v Německu, s návratem do Bautzenu a Schirgiswalde, a zařazením čtyř projektů s německými hosty.

„Lípa Musica se stále více propojuje s našimi přirozenými a historicky spjatými sousedy, činí nám velkou radost, že popularita festivalu u německých posluchačů stále roste. Tento fakt bude v letošním roce navíc podtržen i iniciativou žitavské radnice, která bude díky podpoře z programů přeshraniční spolupráce vypravovat na čtyři projekty autobusy německých posluchačů, kteří zavítají na koncerty na českém území. To, že vypravujeme na koncerty v Německu autobusy pro české návštěvníky je již tradice 7 let, toto je ovšem nový a pozitivní posun. Staronovými místy letošního roku jsou Schirgiswalde a Bautzen. Z tradičních míst je zachováno mystické místo Oybín, dále Großschönau a Zittau,“ doplňuje Martin Prokeš.

I v roce 2018 bude uměleckým garantem festivalu přední český a světový hornista Radek Baborák, který se sám představí v několika projektech včetně mistrovských kurzů. Nově MHF Lípa Musica nabídne představení soudobého českého skladatele – Miloše Boka. Mezi největší hvězdy letošního ročníku se zařadí mezzosopranistka Magdalena Kožená, Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák, nebo němečtí hosté – hráčka na theremin Carolina Eyck, vokální ansámbl Sjaella nebo Srbský národní soubor.

Záštitu nad 17. ročníkem MHF Lípa Musica převzali: PhDr. Ilja Šmíd, ministr kultury České republiky, Dr. Eva–Maria Stange, saská státní ministryně pro vědu a umění, Christoph Israng, velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Ing. Květa Vinklátová, členka rady kraje, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje, Mons. Mgr. Jan Baxant, biskup litoměřický, Mgr. Romana Žatecká, starostka města Česká Lípa. MHF Lípa Musica je členem České asociace festivalů.

Partnerské portfolio festivalu čítá na 130 partnerů. Rozpočet festivalu je nejvyšší v dosavadní historii a blíží se hranici sedm milionů korun.

„Festival v letošním roce hospodaří s rozpočtem sedm milionů korun, což nemá v historii obdoby. Je to jednak díky stále vrůstající kvalitě umělecké stránky festivalu, péči o naše posluchače včetně všech služeb, ale i díky dobré ekonomické situaci naší země. Rád bych touto cestou poděkoval všem partnerům, dárcům a podporovatelům, bez kterých by se takový projekt nikdy nedočkal uvedení v život. Omlouvám se předem, ale není možné zmínit všechny, protože jich je přes 130, nicméně dovolím si poděkovat, alespoň těm nejvýznamnějším, co do výše podpory. Patří mezi ně zejména Liberecký kraj, Ústecký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Město Česká Lípa, Nový Bor, Česko-německý fond budoucnosti. Poděkování směřuji také našim hlavním partnerům, kterými jsou společnosti SVS, Pivovar Cvikov a Ještědská stavební společnost. Mezi nejvýznamnější dárce patří společnost ČEPS, Nadační fond Bohemian Heritage Fund, Lesy ČR, Blanka a Tomáš Tichých, Mons. Jan Baxant. Exkluzivními partnery Koncertu pro Liberecký kraj jsou společnosti Kooperativa a Kasro. Všechny naše partnery ovšem naleznete na stránkách www.lipamusica.cz,“ doplňuje Martin Prokeš.

Předprodej vstupenek bude probíhat od 2. května 2018. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou k dostání ve festivalové kanceláři, na webových stránkách festivalu, ve vybraných koncertních místech nebo v síti Colosseum Ticket společnosti Perfect system.

Představení dramaturgie a programu:
V roce 2018 Mezinárodní hudební festival Lípa Musica vstupuje do svého sedmnáctého ročníku. Od svého založení se festival Lípa Musica etabloval mezi nejdůležitější společenské a kulturní akce v severních Čechách. Každý podzim díky festivalu ožijí kostely a koncertní prostory v České Lípě, odkud festival pochází, ale také na dalších místech Libereckého a Ústeckého kraje a saského příhraničí, kam festival pravidelně zajíždí a uvádí zde své největší hvězdy již několik sezón po sobě. Na festivalu během uplynulých ročníků vystoupily nejlepší domácí i mezinárodní hvězdy klasické hudby a o jeho činnosti informují celorepublikově působící hudební časopisy a servery. Za dobu svého trvání si festival Lípa Musica vydobyl silnou pozici u věrného a stále se vracejícího publika, ale také v odborných kruzích.

V sezóně 2018 má festival ve svém portfoliu celou řadu neopakovatelných projektů. Hlavní motivy jsou ale stále stejné. Těmi je oslovovat publikum koncerty nejvyšší kvality a tím přispívat ke zlepšení společenského klimatu v celých severních Čechách, kraji nejednou neprávem odsuzovaným jako kulturní periferie. Dalším cílem je přispívat k dialogu se saským příhraničím, navazovat nejlepší sousedské vztahy, partnerství a přátelství. To vše činí festival Lípa Musica z hlubokého přesvědčení, že společně prožité kulturní události jsou vynikající kůrou na vzájemné vztahy, v historii nejednou katastrofálně pošramocené. K tomu všemu má dopomoci atraktivní program, který je pro následující sezónu připravován.

Již po několik let se letní prolog festivalu odehrává na saském Oybině v ruinách gotického kláštera založeného Karlem IV. Tentokrát se na tomto místě, kam festival přiváží ty nejlepší a nejosobitější české interprety, představí experimentálně klasické kvarteto Clarinet Factory, které zde představí odvážný projekt nabízející propojení klarinetové inspirace s elektronickou hudbou.

Samotný festival v září zahájí hvězdná mezzosopranistka Magdalena Kožená a po několik letech se na festival navrátivší Collegium 1704, špičkové české těleso zaměřené na provozování staré hudby pracující pod vedením Václava Lukse. Stejně kvalitní, i když komornější program bude mít koncert závěrečný, ve kterém se v programu věnovaném Johannesu Brahmsovi a Antonínu Dvořákovi představí mezinárodně respektovaný Pavel Haas Quartet společně s vynikajícím mladým pianistou Lukášem Vondráčkem.

K 100. výročí československé státnosti se festival přihlásí nejen závěrečným koncertem s Dvořákovou hudbou v podání mezinárodně respektovaného Pavel Haas Quartetu společně s klavíristou Lukášem Vondráčkem konajícím se přímo 28. října, ale také o den dříve, kdy v předvečer století republiky, kdy zazní klavírní recitál Jitky Čechové opírající se o hudbu Bedřicha Smetany. Tento koncert bude navíc i doprovodnou akcí velkolepé výstavy k tématu výročního roku, kterou připravuje Vlastivědné muzeum v České Lípě. K českým dějinám odkazuje také program nazvaný Petr Eben & Labyrint světa a ráj srdce, který interpretuje Komenského poselství v dnešní době a ve kterém se kromě varhaníka Tomáše Thona jako recitátor představí Marek Eben.

Doslova nabytý hvězdnými či nadějnými jmény je ale program celého festivalu. Lze zde sledovat hned několik dramaturgických linek. Jednou z nich jsou programy, které směřují k 100. výročí československé státnosti. Festival však klade důraz i na programy s odkazy na regionální hudební historii. Současnou recepcí hudebních stop v regionu bude setkání s hudbou skladatele Miloše Boka, který sám sebe charakterizuje jako sudetského skladatele. Na festivalu bude Miloš Bok přítomen nejen svou hudbou, ale i fyzicky. Jeho pozváním se festival Lípa Musica hlásí k lokální hudební tradici a startuje tak cyklus, kdy chce v rámci každého ročníku představit tvorbu lokálního soudobého skladatele, jehož hudba je spjata s krajem, odkud festival pochází, a jeho historií. Miloš Bok bude první z takto představených osobností. Diváci festivalu se s ním budou moci setkat prostřednictvím besedy, během níž bude Miloš Bok hovořit s návštěvníky, uvádět je do své tvůrčí estetiky a přehrávat jim ukázky svých kompozicí na klavír.

Následujícího dne potom Miloš Bok pro festival odřídí koncert v německé Žitavě, kde se pod jeho vedením ocitne i hornista světového renomé Radek Baborák, který je zároveň členem umělecké rady festivalu. Radek Baborák během festivalu povede mistrovské kurzy na českolipské ZUŠ a provede se školou také společný koncert. Festival Lípa Musica tímto segmentem své práce hrdě podporuje místní mladé hudební talenty.

Tradiční klasické koncerty tvoří podstatnou část každoroční dramaturgie festivalu. Pro rok 2018 je z tohoto ranku pro diváky připraven komorní program Hany Blažíkové a Barbory Kabátkové, který je věnován francouzskému baroknímu skladatelovi Françoisi Couperinovi, nebo čarovné klarinetové Mozartovy a Brahmsovy kvintety, jež na festivalu zazní v podání světově uznávaného virtuóza Milana Řeřichy, který zde bude podpořen souborem Energie Nove. Čistě vokálním projektem je koncert německého souboru Sjaella.

Každoročně se festival věnuje také prezentaci chrámové a duchovní hudby. V roce 2018 takové zastoupení zprostředkuje varhaník Vladimír Roubal, který rozezní a tím představí královský nástroj regionu v kostele v Mikulášovicích. Varhany budou ale znít také na druhé straně hranice, kdy v saském Schirgiswalde za jejich doprovodu vystoupí mladé nadané duo trumpetistů tvořené Vilémem a Walterem Hofbauerovými. Dalším koncertem produkovaným pro posluchače v Německu budou v Bautzenu uvedení Pražští komorní sólisté. Tento špičkový český soubor zde vystoupí pod vedením Radka Baboráka s programem věnovaným Bachovi, Griegovi a Beethovenovi. Soubor se zde během dne představí hned dvakrát, v Srbském folklórním divadle odehraje také dopolední představení určené pro místní školy. Festival tak podporuje a inspiruje mladé talenty nikoliv pouze na své domovské adrese v České Lípě, ale také na opačné straně hranice.

Netřeba zapomenout na další unikátní programy. Jeden z nich představuje Jakuba Kydlíčka, hráče na barokní zobcové flétny a jeho doprovodné muzikanty hrající na barokní housle a cello, theorbu a barokní kytaru. V přehledu výjimečných hudebních zážitků bude pro většinu posluchačů docela novou zkušeností českolipský koncert německého dua tvořeného pianistou Christopherem Tarnowem a Carolinou Eyck, hráčkou na theremin, málo známý elektronický nástroj, jenž je schopný napodobit smyčce i lidský hlas.

Poslední hudební oblastí, do níž festival pravidelně své diváky uvádí, je world music. Lípa Musica představí Varmužovu cimbálovou muziku ze Svatobořic-Mistřína, která uvede přímo ve skanzenu v Zubrnicích částečně světské a částečně duchovní lidové hudbě věnovaný koncert. Světská část programu bude uvedena v autentickém prostředí skanzenu, zatímco písně popisující životy svatých budou uvedeny v místním kostele, jeden projekt se tak odehraje na dvou místech zároveň. V minulosti se zde prezentovaly soubory věnující se tradiční moravské, židovské či romské hudbě a tuto dramaturgickou linku nenaruší ani v sezóně 2018. Jménem, které je dozajista ozdobou české world music scény, je romský zpěvák, akordeonista a klavírista Mário Bihári, jehož sólová vystoupení bývají naprosto ojedinělým zážitkem.

V národopisném putování Lípy Musicy pro rok 2018 je potom ještě jedno důležité zastavení, který obstarají folkloristé z Lužice v divadle v Děčíně. Uveden zde bude program pod názvem Moja Reja! Tanz Freude v němž Srbský národní orchestr, jeho sbor a tanečníci uvedou diváky do temperamentního světa lidového tance a hudby. V tomto hudebním setkání s Lužickými Srby se festival Lípa Musica z České Lípy opět přihlásí k regionálnímu dědictví, neboť styky lužickosrbských a českých kulturních elit byly v minulosti velmi intenzivní a řada z těchto setkání se odehrála právě na Českolipsku a Varnsdorfsku, kde v poválečných letech fungovala i srbská gymnázia.

Koncertní sezóna pro rok 2018 tak již má své pevné obrysy a propojují se v ní tradiční a lidské hodnoty, jež si festival předsevzal pěstovat a jimiž se chce prezentovat. Jejich pevný základ je ukotven v důrazu na místní hudební historii, v napomáhání a praktickém naplňování česko-německého kulturního dialogu a v propagaci a podpoře klasické hudby u talentované místní mládeže.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]