Na festivalu Pražské jaro začíná Víkend komorní hudby

Německý hudebník Alexander Lonquich, rezidenční umělec festivalu, dnes svým koncertem Pražského jara v Rudolfinu s houslistkou Vilde Frang a violoncellistou Nicolasem Altstaedtem otevře Víkend komorní hudby. V Obecním domě v rámci festivalu vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou polského dirigenta Łukasze Borowicze, jako sólista se představí britský trumpetista Huw Morgan, vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2015.

Huw Morgan (foto © Pražské jaro – Ivan Malý)

Program koncertu v Rudolfinu obsahuje Klavírní trio C dur Johannese Brahmse, Klavírní sonátu Gideona Kleina a Klavírní trio f moll Antonína Dvořáka. „Kleinovo dílo představuje v programu trochu rušivý element, ale jeho desetiminutová sonáta má velký náboj a měla by se hrát častěji. Druhá věta se mi zdá hodně osobní,” řekl klavírista a dirigent Alexander Lonquich, podle kterého jsou všechna tři díla velmi melancholická.

Program Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v Rudolfinu s dirigentem Łukaszem Borowiczem a trumpetistou Huw Morganem nabídne Čtyři polské tance Alexandera Tansmana, Koncert pro trubku a orchestr Es dur Josepha Haydna, dílo 3 MOB Pieces Heinze Karla Grubera a Symfonii č. 7 cis moll Sergeje Prokofjeva.

Sedmá, melancholií protkaná symfonie Sergeje Prokofjeva byla dokončena pouhý rok před jeho smrtí. Po roce 1948 byl Prokofjev tvrdě haněn oficiální propagandistickou kritikou, která jej označovala za dekadentního buržoazního skladatele. Mnoho děl se proto na území tehdejšího SSSR nesmělo uvádět a skladatel se ocitl na hranici chudoby. Ironií osudu je, že Sergej Prokofjev zemřel na den přesně jako strůjce jeho útisku – Stalin. Sovětský hudební deník se o jeho smrti zmínil jen krátce – na straně 116, neboť prvních 115 stránek bylo věnováno Stalinovi.

Pražské jaro zahájil 12. května koncert Vídeňských filharmoniků pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima (recenzi jsme přinesli zde). Festival zakončí 2. června jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny dvacátého století, dirigent Krzysztof Penderecki. Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabízí čtyři desítky koncertů. Více informací a program najdete na stránkách festivalu Pražské jaro.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat