Nahlédněte do nitra hořícího Národního divadla

Novomlýnská vodárenská věž, která byla poprvé zpřístupněna veřejnosti, nabídne od 26. dubna stálou expozici Praha hoří!, ukazující historii hasičství a požárů v metropoli. Zájemci se ve zrestaurované vodárenské věži seznámí s nebezpečím požárů pro Prahu v minulých stoletích i nedávné minulosti. Výstava ukazuje způsoby, jakými se obyvatelé Prahy bránili proti ničivému živlu, i jak se vyvíjely technické možnosti hašení požárů.

“Významným exponátem je věž samotná. Výstava pak nabízí nové technické možnosti, není výkladová, je spíše o dojmech,” uvedl autor expozice Tomáš Dvořák.

Expozice zobrazující ohrožení Prahy ohněm nabízí prostřednictvím nových médií, jakými jsou videomapping, animace, videoart nebo virtuální realita, zážitek z kombinace dobových vyobrazení ze sbírek Muzea hlavního města Prahy se současným výtvarným jazykem. Návštěvníka mimo jiné přenese do nitra hořícího Národního divadla, seznámí s úlohou vodárenských věží, požáry v průběhu staletí i příběhy pražského hasičstva.

Požár Národního divadla 12. srpna 1881 (zdroj cs.wikipedia.org/Humoristické listy 1881)

Na přípravě výstavy spolupracovalo přes 50 kreativců, historiků a techniků. Poslední patro věže nabízí dva okruhy – shrnutí ve formě zpravodajských reportáží a vyhlídková kukátka. Každé z nich zobrazí nejen vývoj hasičské profese, ale také možnou budoucnost hlavního města. Mimo jiné je zde futuristický výjev z hašení požáru v Praze v roce 2117.

Novomlýnská vodárenská věž pochází ze druhé poloviny sedmnáctého století, kdy sloužila k zásobování vodou pro okolní části Nového Města. Na místě současné věže je doložena již v patnáctém století dřevěná vodárenská věž. V letech 1658 až 1660 vznikla současná věž s šesti patry.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze (zdroj commons.wikimedia.org/Octopus moldavicus)

Expozice se stejně jako restaurování věže uskutečnila díky dotaci z evropských fondů. Projekt, který nese název Památková obnova historické Novomlýnské vodárenské věže a její zpřístupnění veřejnosti – 1. etapa, vyšel na téměř 38,8 milionu korun. Dotace z evropských fondů činila 29,6 milionu korun, zbytek uhradilo hlavní město Praha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat